Międzynarodowy Dzień Animacji - projekcja filmów
Wstęp wolny  /  Film

Międzynarodowy Dzień Animacji - projekcja filmów

 • Wydarzenie archiwalne: 10.11.2022
Miejsce:
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna Bydgoszcz, Stary Rynek 24
Zapraszamy serdecznie na projekcję filmów animowanych, która odbędzie się 10 listopada o godz. 18:00 na Strychu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej z okazji Międzynarodowego Dnia Animacji. W tym roku mija 20 lat od ustanowienia przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Twórców Filmu Animowanego (Association Internationale du Film d’Animation – ASIFA) Międzynarodowego Dnia Animacji. Idea tego globalnego święta zrodziła się na początku XXI wieku dla upamiętnienia pierwszego publicznego pokazu animacji Theatre Optique Emile’a Reynauda, który odbył się 28 października 1892 roku w Grevin Museum w Paryżu. Powszechnie uznaje się to wydarzenie za symboliczny początek historii animacji, a raczej nowożytnej historii animacji. Od 2002 roku MDA jest flagowym wydarzeniem organizowanym na całym świecie przez ASIFA, we współpracy z licznymi organizacjami i festiwalami np. z Festiwalem O!PLA.

Początkowo narodowe programy przygotowywane były przez lokalnych przedstawicieli ASIFA. Od mniej więcej 2020 roku proces ten uległ zmianie i obecnie przypomina on format festiwalowy z call for entries, procesem selekcyjnym i w efekcie kuratorskimi programami przygotowywanimi przez lokalnych organizatorów MDA.

Kuratorem programu jest Piotr Kardas (O!PLA).


W ramach pokazu będą Państwo mogli obejrzeć następujące filmy:


 1. Little Nemo / Mały Nemo (USA 1911, 06:15), Winsor McCay
  Jeden z pierwszych filmów animowanych w historii, będący adaptacją komiksowego paska z gazety New York Herald autorstwa samego McCay’a. Film w znacznej mierze wypełniają sceny żywego planu (co było typowe dla pierwszych animacji, zwłaszcza w USA), podczas których twórca zakłada się z kolegami, że stworzy ruchomy rysunek, a następnie przystępuje do pracy. Sama animacja pojawia się na koniec.

 2. A Lasting Image / Trwały obraz (USA 2022, 03:10), Christine Veras, Kirstin Stevens Schmidt, Ana Villarreal, Scott Huddleston , School of Arts, Technology and Emerging Communication at the University of Texas at Dallas
  Młoda Zsuzsi i jej starszy brat Iván zostali oddzieleni od rodziców i zmuszeni do wkroczenia do getta w Budapeszcie. Był 3 grudnia 1944 roku. Żyli codzienną brutalnością i zniszczeniem wszystkiego, co im drogie. To doświadczenie było decydującym momentem w życiu Zsuzsi, rozpoznaniem kolektywnej siły, która mogła ich uratować lub położyć kres temu wszystkiemu. Animacja jest inspirowana świadectwem ocalałej z Holokaustu dr Zsuzsanny Ozsváth, która opowiada o swoim doświadczeniu w nagranym wywiadzie dla Fundacji Shoah w 1996 roku.

 3. An Ostrich Told Me the World is Fake and I Think I Believe It / Struś powiedział mi, że świat jest fałszywy i myślę, że w to wierzę (Australia 2021, 11:18), Lachlan Pendragon, Griffith Film School
  Młody pracownik call center odkrywa – z pomocą tajemniczego gadającego strusia – że świat, który go otacza nie jest tym, czym myślał, że jest.

 4. Dear me / Droga ja (Indie/India 2021, 03:36), Suchana
  Film jest animowanym listem do siebie samej. Jest mieszanką emocjonalnych podróży, które autorka odbywa, aby odnalźć się w chaotycznym świecie.

 5. Do Not Feed The Pigeons / Nie karm gołębi (Wielka Brytania/Great Britain 2021, 08:40), Antonin Niclass, The National Film & Television School
  Nawet w odludnym, brudnym i nudnym miejscu, takim jak dworzec autobusowy, zawsze można znaleźć odrobinę harmonii…

 6. Elevator Alone / Sama winda (Grecja/Greece 2021, 03:38), Anastasia Papadopoulou, University of West Attica
  Cztery osoby i czas spędzony w windzie.

 7. Lovely Rita / Urocza Rita (Szwajcaria/Switzerland 2022, 04:10), Elena Madrid
  Rita, surowa policjantka drogowa, uwielbia kontrolę i porządek w swoim miejscu pracy. Krótka opowieść o stresie, korkach i jak najlepiej to wykorzystać.

 8. My crow don’t know to fish / Moja wrona nie umie łowić (Indie/India 2021, 05:20), Divakar SK
  Inspirowana Jeziorem łabędzim Czajkowskiego historia oparta na niejasnej relacji między wroną a mężczyzną w dystopijnym świecie.

 9. Pop N Possum (Australia 2020, 07:20), Christian Staats
  W wyniku niedbalstwa opos traci dom i decyduje, że dom pewnego staruszka jest miejscem, w którym chce zamieszkać. Rozpoczyna się realizacja planu.

 10. Signs / Znaki (Szwajcaria/Switzerland 2020, 10:40), Dustin Rees
  Elektryk wykonuje swoją codzienną rutynę, stawiając znaki w mieście. Idzie przez życie niezauważony i pozbawiony kontaktu ze światem, dopóki nie zorientuje się, na jakie znaki powinien zwracać uwagę.

 11. Ten Degrees of Strange / Dziesięć stopni dziwności (USA 2021, 04:29), Lynn Tomlinson
  Wideoklip do utworu Roberta Macfarlane’a i Johnny’ego Flynna z albumu “Lost in the Cedar Wood”. Czerpiąc inspirację z Eposu o Gilgameszu stara się odpowiedzieć na pytania o relację z naturą w dobie pandemii.

 12. Thou Shalt Dance / Będziesz tańczył (Iran 2022, 08:54), Abtin Yaghmaian
  W normalny dzień normalny mężczyzna znajduje nienormalne rozwiązanie swojego problemu.Źródło: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy

Stary Rynek 22-24
85-034 Bydgoszcz
tel.:52 33 99 225

Powiązane wydarzenia

07
grudnia (środa), godz. 18:00

Bydgoska Środa Literacka: Marzena Lewandowska

08
grudnia (czwartek), godz. 11:00

Projektor z audiodeskrypcją

10
grudnia (sobota), godz. 16:00

Spotkanie autorskie z Anną Barczyk-Mews