Michał Anioł – tytan sztuk
Sztuki plastyczne

Michał Anioł – tytan sztuk

  • Wydarzenie archiwalne: 26.01.2024
Miejsce:
Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy – Gmach główny Gdańska 4Bydgoszcz, ul. Gdańska 4

Zapraszamy na Michał Anioł – tytan sztuk – wykład Alicji Jakubowskiej, kustoszki zbiorów malarstwa na Zamku Królewskim w Warszawie, z cyklu Malarstwo dawnych mistrzów.

Jak opisać tego artystę, który działał w legendarnej epoce renesansu i który sam stał się jej ucieleśnieniem? Malarz, rzeźbiarz, architekt, poeta. Człowiek, który dobitnie udowodnił, że dążenie do piękna w sztuce jest nie tylko pracą fizyczną. Autor fresków w Kaplicy Sykstyńskiej i posągu Dawida. Uważa się, że jego pełne dynamiki dzieła są już zapowiedzią sztuki baroku.

Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni przyszedł na świat tuż przed świtem 6 marca 1475 roku w toskańskim miasteczku Caprese. Tak dokładny opis tej szczególnej chwili zawdzięczamy jego ojcu Lodovico, który prowadził pamiętnik i notował ważniejsze momenty z życia swojej rodziny. Ojciec Michała Anioła był obywatelem Florencji i w tym czasie pełnił od roku obowiązki podesta, czyli burmistrza miasteczek Chiusi i Caprese. Michał Anioł był człowiekiem o trudnym charakterze, którego można było kochać lub nienawidzić, ale zawsze doceniało się jego twórcze dokonania.
Prelegentka przedstawi uczestnikom największe dokonania artysty i opowie o jego życiu, pełnym zaskakujących i ciekawych historii.

Alicja Jakubowska – z wykształcenia historyczka sztuki (Uniwersytet Warszawski), absolwentka Royal Collection Studies (Londyn), stypendystka Fondazione Giorgio Cini (Wenecja), od 2007 pracuje w Zamku Królewskim w Warszawie, obecnie kustoszka zbiorów malarstwa, od 2019 wykładowczyni podyplomowego studium historii sztuki w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie, kuratorka wystaw, m.in.: 36 x Rembrandt (2016), Świat Rembrandta. Artyści. Mieszczanie. Odkrywcy (2021), Mattia Preti. Partia tryktraka (2023) oraz pokazu dzieł Gaspara Van Wittela (w przygotowaniu).

Wstęp: 7 zł od osoby
Liczba miejsc ograniczona!
Bilety można zakupić w kasie Muzeum oraz przez Internet.
Decyduje kolejność zakupu biletów!


Źródło: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy