Literackie przygody młodych – gry bitewne w służbie książce: „Ku pokrzepieniu” – o Sienkiewiczu, bitwach na stole i na płótnie
Lubicie gry bitewne? W ramach projektu „Literackie przygody młodych – gry bitewne w służbie książce” organizujemy cztery spotkania online, podczas których będziemy namawiać do tego, abyście sięgnęli po konkretne gry figurkowe – inspirowane malarstwem historycznym i literaturą. W trakcie spotkań przywołamy nie tylko powieści Zofii Kossak-Szczuckiej, Elżbiety Cherezińskiej, Henryka Sienkiewicza czy Teodora Parnickiego, ale również literaturę popularnonaukową, materiały źródłowe i pamiętniki. Odwołamy się m.in. do pism starożytnych Cezara, Polibiusza, Eneasza Taktyka, Frontyna, nowożytnych podręczników wojskowości (Xięgi hetmańskie Stanisława Sarnickiego czy Consilium rationis bellicae Jana Tarnowskiego) i pamiętników (Przygody wojenne 1655–1666 Hieronima Holstena, Pamiętniki Jana Chryzostoma Paska). Patronem każdego odcinka będzie Jan Matejko.
Pierwsze spotkanie – w poniedziałek, 6 listopada, na facebookowym profilu Książnicy Kopernikańskiej: „Ku pokrzepieniu” – o Sienkiewiczu, bitwach na stole i na płótnie.
Kolejne spotkania (również na naszym Facebooku):
- 9 listopada: „Bez pokrzepienia” – o czasach dawniejszych i „nie-Sienkiewiczach”
- 13 listopada: „O jeden cal za daleko” – o czasach bliższych i źródłach wiedzy
- 16 listopada: „...istnieje tylko wojna!” – o przeszłych i przyszłych bitwach światów nieistniejących.
Początek każdego spotkania o godz. 18.00.
Uwaga! Po spotkaniach 6 i 13 listopada konkurs. Do wygrania atrakcyjne nagrody rzeczowe - książki i gry planszowe. Regulamin konkursu TUTAJ
Zadanie „Literackie przygody młodych – gry bitewne w służbie książce" dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Fot. Wargamer - Partner projektu
Źródło: Książnica Kopernikańska w Toruniu