Kwiecień w Muzeum
Dziedzictwo  /  Edukacja  /  Sztuki wizualne

Kwiecień w Muzeum

  • Wydarzenie archiwalne: 30.04.2024
Miejsce:
Muzeum EtnograficzneToruń, Wały Generała Władysława Sikorskiego 19

IMPREZY I WARSZTATY

6 kwietnia, sobota, godz. 9.00–12.00
Jarmark żywności ekologicznej
Organizator: Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie Producentów Ekologicznych EKOŁAN.

 7 kwietnia, niedziela, godz. 10.30–13.30
Wiosenne warsztaty kulinarne
Zapraszamy na pierwsze w tym roku warsztaty kulinarne z Filipem Malinowskim! Prezes Fundacji Zdrowego Życia, organizator licznych warsztatów kulinarnych poświęconych dzikim roślinom jadalnym i właściciel znanej toruńskiej restauracji „Chwast Prast” w pierwszej części spotkania zabierze nas na nadwiślańskie łąki. Wiosna to idealny czas aby wyruszyć na spacer w poszukiwaniu młodych roślin. My będziemy zbierać m.in.: pokrzywy, korzenie wiesiołka i podagrycznik, które staną się składnikami potraw przygotowywanych w drugiej części warsztatów.
W menu zupa z kiszonego barszczu i pyzy z pokrzywami, a na deser… racuchy! Gotować będziemy na naszej zabytkowej, murowanej kuchni opalanej drewnem.
Miejsce: Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce. Koszt udziału: 150 zł/ os. (kolejna osoba z rodziny – 120 zł), liczba miejsc ograniczona. Dodatkowe informacje pod nr tel.: 690 635 561 lub e-mailem: ope@etnomuzeum.pl. 

11 kwietnia, czwartek, godz. 18.00–19.30
Wokół głosu – wspólne śpiewanie na wystawie
Spotkanie z cyklu „Żywot pieśni, pieśni żywota” polegającego na wspólnym śpiewaniu pieśni ludowych. Śpiew integruje, rozluźnia i uspokaja, dotlenia serce i poprawia krążenie. W tym działaniu zwiększa się także poczucie własnej wartości, rozładowują emocje, wzbogaca wyobraźnia, wzmacnia pamięć i koncentracja. Tym razem pochylimy się nad pieśniami, które opiewają śpiew i głos jako narzędzia komunikacji, oczyszczenia i autoterapii. Do udziału zapraszamy młodzież i osoby dorosłe. Teksty zapewnia organizator.
Nie tworzymy stałej grupy, nie są wymagane wcześniejsze doświadczenia ani umiejętności wokalne. Można przyjść tylko posłuchać. W trakcie spotkania prezentowane są archiwalne nagrania wiejskich śpiewaków i śpiewaczek. Prowadzenie: Marta Domachowska.
Miejsce: Wystawa „Tajemnice codzienności…”. Bilety: 7 zł/os. | Liczba miejsc ograniczona

14 kwietnia, niedziela, godz. 12.00–14.00
RegeneracJA na wystawie „Tajemnice codzienności…”
Czternaste spotkanie wytchnieniowe dla kobiet (16+). W kwietniu spotykamy się na wystawie „Tajemnice codzienności. Kultura ludowa i jej pogranicza od Kujaw do Bałtyku (1850-1950)”, by niespiesznie i uważnie poznawać część zatytułowaną W wolnym czasie. Porównamy jakie proporcje między pracą a odpoczynkiem były dawniej, a jakie są naszym udziałem. Poznamy sposoby spędzania czasu wolnego naszych przodkiń. Sprawdzimy do jakich towarzystw i stowarzyszeń mogły wstępować wiejskie aktywistki. Odwiedzimy “wiejską izdebkę”, by wysłuchać opowiedzianej w gwarze opowieści. Na różne sposoby będziemy skupiać uwagę na archiwalnych fotografiach i materiałach audio tworzących tę część wystawy. Na koniec zrelaksujemy się w przestrzeni ekspozycji lub – jeśli pogoda na to pozwoli – na terenie skansenu, dla chętnych na matach i pod kocykami (prosimy o przyniesienie własnych mat).
Prowadzenie: Olga Kwiatkowska i Monika Freygant-Dzieruk.
Miejsce: wystawa stała „Tajemnice codzienności…” ew. także Park Etnograficzny – zbiórka przy kasie Muzeum. Bilety do nabycia online i w kasie Muzeum: normalny – 20 zł, ulgowy – 15 zł (przedsprzedaż od 9 kwietnia) | Liczba miejsc ograniczona.

20 kwietnia, sobota
„Mono no aware” znaczy piękno – warsztaty drzeworytnicze w ramach 22. Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki
Czy każdy może stać się współczesnym Hokusaiem? Jak wytwarzano i do czego wykorzystywano sztukę drzeworytniczą w Japonii okresu Edo? Wszystkich chcących własnoręcznie poznać techniki wytwórstwa drzeworytów japońskich, zapraszamy na warsztaty prowadzone przez Jacka Machowskiego – artysty, drzeworytnika, pasjonata Sztuki Dalekiego Wschodu oraz wykładowcy na Uniwersytecie Rzeszowskim.
Godz. 10.00–12.00 Warsztaty dla rodzin z dziećmi (7+): uczestnicy będą odciskać drzeworyty z gotowych matryc.
Godz. 14.00–18.00 Warsztaty dla osób dorosłych (18+): uczestnicy będą wykonywać własny drzeworyt od podstaw na prostych kalkach.
Wszystkie materiały zapewnia organizator. Miejsce: pawilon wystawowy. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy (od 4 kwietnia, godz. 12.00): www.festiwal.torun.pl.

20 kwietnia, godz. 16.00–18.00
„Historia jedzenia na talerzu” – prelekcja z pokazem w ramach 22. Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki
Opowieść o historii pożywienia, w której tematem wiodącym są naczynia do podawania i spożywania jedzenia. Na przykładzie zabytków z kolekcji Muzeum omówione zostaną formy i materiały, z których te naczynia były wykonywane na przestrzeni wieków, jak również ich zdobnictwo, często związane z trendami panującymi we wzornictwie przemysłowym w danym okresie. Prelekcję wygłosi Grażyna Szelągowska z muzealnego Działu Gospodarki i Rzemiosł.
Miejsce: Sala widowiskowa. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy (od 4 kwietnia, godz. 12.00): www.festiwal.torun.pl.

23 kwietnia, wtorek, godz. 10.00–11.30
Etnowyprawka Malucha: Dziecięce uciechy!
Zajęcia z cyklu adresowanego do małych dzieci (od 6 m–cy do 3 lat) i ich opiekunów. W kwietniu ruszymy tropem dawnych dziecięcych zabaw. Odwiedzimy wiejskie chaty w poszukiwaniu wątków związanych z dziećmi. Dowiemy się jakie gry i zabawy dla najmłodszych były dawniej na topie. Sprawdzimy też jak wyglądały tradycyjne wiejskie zabawki, a także czy umiemy się nimi bawić. Nie zabraknie elementów wokalnych. Zajęcia w niewielkich grupach, warto zabrać odzież na przebranie dla dziecka i dorosłego. Prowadzenie: Olga Kwiatkowska i Oliwia Gemza.
Miejsce: Park Etnograficzny i pawilon wystawowy. Bilety: 30 zł (dziecko + 1 opiekun), zapisy od 16 do 21 kwietnia edukacja@etnomuzeum.pl (temat wiadomości: etnowyprawka) | Liczba miejsc ograniczona.

25 kwietnia, czwartek, godz. 17.00
Arsenał wspomnień: Jan Rompski. Etnograf, muzealnik, literat i działacz kaszubski

Tym razem będziemy wspominać Jana Rompskiego (1913-1969), etnografa, muzealnika, kaszubskiego poetę i pisarza, regionalistę, współzałożyciela kaszubskiej polityczno-literackiej grupy Zrzeszińców. O tym, jak Jan Rompski wyobrażał sobie tożsamość kaszubską opowie gość spotkania dr Artur Jabłoński, dziennikarz, działacz społeczny i samorządowy, pracownik Centrum Zaangażowanych Badań nad Ciągłością Kulturową na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego, autor książki Naród: wspólnota wyobrażona. Jan Rompski do Kaszubów.
Miejsce: sala widowiskowa. Wstęp wolny. Organizatorzy: Muzeum Etnograficzne w Toruniu, Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu i Toruński Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

27–28 kwietnia, sobota-niedziela, godz. 11.00–14.00
Tkanie – warsztaty rękodzielnicze
Kwiecień jest idealnym momentem, żeby zasiąść do krosien. Dni są dłuższe, jest więcej światła słonecznego, a budząca się do życia przyroda działa stymulująco na kreatywność. Podczas dwudniowych warsztatów w naszym olenderskim skansenie zaprojektujemy indywidualne wzory tkanin, nauczymy się jak naciągnąć osnowę oraz tkać podstawowymi splotami przy użyciu różnorodnych włókien i zapoznamy się z niezbędnymi akcesoriami tkackimi. Praca przy krosnach jest bardzo odprężająca i przyjemna, a jej efekty bywają spektakularne, ale wymaga dużo zaangażowania i cierpliwości dlatego nasze warsztaty kierujemy do osób dorosłych. Zapewniamy wszystkie potrzebne materiały do wykonania własnej tkaniny.
Miejsce: Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce. Koszt udziału: 80 zł/ os. (dorośli), liczba miejsc ograniczona. Dodatkowe informacje pod nr tel.: 690 635 561, lub e-mailem: ope@etnomuzeum.pl.

28 kwietnia, niedziela, godz. 11.00–12.30
Etnoigraszki: W zdrowym ciele
Cykl rodzinnych imprez umuzykalniających. W kwietniowej odsłonie ruszymy na spacer po skansenie w poszukiwaniu zdrowia. Zażyjemy dawnych zabaw ruchowych na świeżym powietrzu i weźmiemy udział w konkurencjach sprawnościowych. Wspólnie zaśpiewamy tradycyjne piosenki dziecięce. Z nami można się pobrudzić – warto „mieć na przebranie”. Prowadzenie: Marta Domachowska.
Park Etnograficzny / pawilon wystawowy – zbiórka przy kasie Muzeum. Bilety: os. dorosła – 15 zł, dziecko – 10 zł, rodzinny (2 dorosłych + 2 dzieci) – 30 zł do nabycia w przedsprzedaży od 23 kwietnia w kasie Muzeum i online | Liczba miejsc ograniczona

 

MUZEUM ETNOGRAFICZNE W TORUNIU DLA GRUP

(wtorek–piątek, godz. 9.00–16.00)

Możliwość skorzystania z usługi przewodnika:
• Park Etnograficzny w Toruniu, wystawa Tajemnice codzienności…, tel. 56 622 80 91, e-mail: sklepik@etnomuzeum.pl
• Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce, 513-677-255, e-mail: sklepik.ope@etnomuzeum.pl

Możliwość zwiedzania wystawy Tajemnice codzienności… z questingiem pt. „Pamiętnik”. Questing to rodzaj interaktywnej gry edukacyjnej, której zagadki i rebusy rozwiązać należy szukając odpowiedzi w przestrzeni ekspozycji. Zadania podjąć się można w dowolnym czasie, samodzielnie, z rodziną lub w małych grupach. „Pamiętnik” otrzymać można wraz z biletem wstępu na wystawę. Czas gry to ok. 1 godz. 15 min.

Do 14 kwietnia – Aranżacje wielkanocne w Parku Etnograficznym w Toruniu. Możliwość samodzielnego zwiedzania w godzinach otwarcia Muzeum. Więcej: https://etnomuzeum.pl/aranzacje-wielkanocne-w-parku-etnograficznym-w-toruniu/

100 lat temu na wsi
Impreza rekreacyjno-edukacyjna. Uczestnicy poznają życie codzienne i tradycje dawnych mieszkańców wsi na Kujawach i Pomorzu. Tematykę zajęć ustalamy indywidualnie po rezerwacji. Jesteśmy otwarci na Państwa propozycje. W trakcie imprezy goście mogą m.in. zgłębić tajniki strojów ludowych, spróbować gry na tradycyjnych instrumentach kolędniczych, poznać kanony wiejskiego piękna czy spędzić czas na zabawie tradycyjnymi zabawkami dziecięcymi. Oferta przeznaczona również dla większej liczby uczestników (maks. 90 osób).
Istnieje możliwość podania poczęstunku pod koniec imprezy. Do wyboru dla całej grupy: chleb ze smalcem, ogórkiem kiszonym i kawa zbożowa z mlekiem lub drożdżówka i kawa zbożowa z mlekiem.
Bilet: 25 zł/os. | z poczęstunkiem 32 zł/os. | opiekunowie gratis (1 opiekun na 10 uczestników). Czas trwania: 90 minut.

Retro Biznes (szkoły średnie)
Rozgrywka w wybraną grę planszową Małopolskiego Instytutu Kultury z elementami historii i przedsiębiorczości. Gry pozwalają rozwinąć swoje kompetencje w zakresie biznesowego myślenia, kształtować postawę przedsiębiorczości, a także poznać mechanizmy powstawania wielkich biznesów na przełomie XIX i XX wieku
• Oil City. Galicyjska gorączka czarnego złota. O nafciarskich fortunach na polskich ziemiach na przełomie XIX i XX wieku. Liczba graczy: 9–30 os., wiek: 13+. Opis gry: http://oc.mik.krakow.pl/o-grze/ 
• Chłopska Szkoła Biznesu. O przedsiębiorczych tkaczach z XVIII–wiecznego Andrychowa. Liczba graczy: 12–30 os., wiek: 12+. Opis gry: http://csb.mik.krakow.pl/opis-gry/
Miejsce: Sala edukacyjna. Bilety: 10 zł/os. | opiekunowie gratis (1 opiekun na 10 uczestników). Czas trwania zajęć: 120 minut.

 

DLA PRZEDSZKOLI

Tradycja w małym paluszku – Wielkanoc (do 12 kwietnia)
Warsztaty dla grup przedszkolnych (dzieci powyżej 4 lat). Podczas spaceru po Parku Etnograficznym dzieci poznają dawne tradycje i zwyczaje związane z przygotowaniami i świętowaniem Wielkiej Nocy. Następnie w sali edukacyjnej uczestnicy wykonują własnoręcznie dekoracje z użyciem techniki batikowej. Materiały zapewnia organizator.
Miejsce: Park Etnograficzny + sala edukacyjna. Koszt udziału: 16 zł/os. | opiekunowie gratis (1 opiekun na 10 uczestników). Czas trwania: ok. 90 minut.

Tradycja w małym paluszku – Wiosna (od 16 kwietnia)
Warsztaty dla grup przedszkolnych (dzieci powyżej 4 lat). Podczas spaceru po Parku Etnograficznym dzieci poznają dawne tradycje, zwyczaje i prace związane z nadejściem wiosny. Następnie w sali edukacyjnej uczestnicy wykonują własnoręcznie „busłowe łapy” z żytniego ciasta.
Miejsce: Park etnograficzny + sala edukacyjna. Koszt udziału 16 zł/os. | opiekunowie gratis (1 opiekun na 10 uczestników). Czas trwania: ok. 90 minut.

Mali osadnicy
Warsztaty dla dzieci w wieku przedszkolnym łączące zwiedzanie olenderskich zagród z działaniami twórczymi, elementami prac gospodarskich i zabawami związanymi tematycznie z daną porą roku. Kwiecień spędzimy pod znakiem wiosennych prac ogrodniczych. Obejrzymy dawne narzędzia i sprzęty wykorzystywane w ogrodach. Sprawdzimy też jak wyglądają nasiona fasoli, nagietków, marchwi oraz kłącza i cebule kwiatowe. Zajrzymy również do przydomowych ogródków oraz stworzymy plany własnych warzywników.
Koszt udziału: 16 zł/os., dzieci powyżej 4 lat, grupy do 30 os., czas trwania: 90 min.

 

DLA SZKÓŁ

Tradycja w garści – Wielkanoc (do 12 kwietnia)
Warsztaty dla grup na różnych etapach edukacji szkolnej. Podczas spaceru po Parku Etnograficznym dzieci poznają dawne tradycje i zwyczaje związane z przygotowaniami i świętowaniem Wielkiej Nocy. Następnie w sali edukacyjnej uczestnicy wykonują własnoręcznie „busłowe łapy” z żytniego ciasta. Materiały zapewnia organizator.
Miejsce: Park Etnograficzny i sala edukacyjna. Koszt udziału: 16 zł/os. | opiekunowie gratis (1 opiekun na 10 uczestników). Czas trwania zajęć ok. 90 minut.

Tradycja w garści – Wiosna (od 16 kwietnia)
Warsztaty dla grup na różnych etapach edukacji szkolnej. Podczas spaceru po Parku Etnograficznym dzieci szukają śladów wiosny. Dodatkowo poznają dawne tradycje, zwyczaje i prace związane z nadejściem wiosny. Następnie w sali edukacyjnej uczestnicy wykonują własnoręcznie „busłowe łapy” z żytniego ciasta. Materiały zapewnia organizator.
Miejsce: Park Etnograficzny i sala edukacyjna. Koszt udziału: 16 zł/os. | opiekunowie gratis (1 opiekun na 10 uczestników). Czas trwania zajęć ok. 90 minut.

W poszukiwaniu lepszego życia (od 16 kwietnia)
Warsztaty dla starszych grup w wieku szkolnym na wystawie stałej „Tajemnice codzienności…” na temat migracji. Uczestnicy pracując z materią ekspozycji, a także archiwalnymi listami migrantów i tekstami z prasy, dowiedzą się dokąd i dlaczego migrowali chłopi z ziem polskich pod koniec XIX i na pocz. XX wieku, jak wyglądała ich podróż, co ze sobą zabierali, a także jak wyglądało ich życie w nowych miejscach, co zyskiwali, a co tracili. W drugiej części spotkania tworząc kolaże o migracji, zastanowimy się jakie podobieństwa i różnice dostrzegamy między dawnymi i współczesnymi migracjami.
Miejsce: wystawa „Tajemnice codzienności…”. Koszt udziału: 16 zł/os. | opiekunowie gratis (1 opiekun na 10 uczestników). Czas trwania zajęć ok. 90 minut. 

Wiosna na wsi (dla grup dzieci i młodzieży ze szczególnymi potrzebami)
Uczestnicy zwiedzając Park Etnograficzny zapoznają się z dawnymi zwyczajami i tradycjami związanymi z nadejściem wiosny i świętowaniem Wielkanocy. Zajęcia zawierają elementy sensoryczne.
Miejsce: Park Etnograficzny. Bilety: 5 zł/os. | opiekunowie gratis. Czas trwania zajęć ok. 60 minut.

Wielkanoc na Pomorzu i Kujawach (do 12 kwietnia)
Uczestnicy zwiedzając aranżacje w chałupach zapoznają się z dawnymi zwyczajami i tradycjami związanymi z nadejściem wiosny i świętowaniem Wielkanocy.
Miejsce: Park Etnograficzny. Bilety: 10 zł/os. | opiekunowie gratis (1 opiekun na 10 uczestników). Czas trwania zajęć ok. 60 minut.

W dawnej szkole wiejskiej
Uczestnicy poznają życie swoich rówieśników sprzed ponad stu lat. Próbują pisania stalówką w obsadce, użycia tabliczek łupkowych oraz liczenia na liczydle.
Miejsce: Wystawa stała „Tajemnice codzienności…”. Bilety: 10 zł/os. | opiekunowie gratis (1 opiekun na 10 uczestników). Czas trwania zajęć: 75 minut.

Technika w domu 100 lat temu
Uczestnicy poprzez aktywne zwiedzanie poznają dawne wiejskie udogodnienia techniczne. Dowiadują się jak nasi przodkowie przygotowywali posiłki, prali ubrania i oświetlali swoje domy.
Miejsce: Park Etnograficzny/Wystawa stała „Tajemnice codzienności…”. Bilety: 10 zł/os. | opiekunowie gratis (1 opiekun na 10 uczestników). Czas trwania zajęć: 75 minut.

W oczekiwaniu na wiosnę
Kwiecień to czas intensywnych prac ogrodowych. Podczas zajęć dowiemy się gdzie posadzać marchew, a gdzie fasolę, czy w zaciemnionym miejscu ogrodu wyrośnie mięta i czy truskawki lubią słońce. Opowiemy kiedy sadzi się ziemniaki, a kiedy sieje len oraz czy nagietki lubią sąsiedztwo pomidorów. Obejrzymy dawne narzędzia ogrodnicze, inspekty, pod którymi dojrzewały wczesne nowalijki i kwiaty na rozsadę oraz stworzymy plany własnych ogrodów. 
Bilety: 10 zł/os., grupa do 30 os., czas trwania: 90 min.

Wiosenne porządki
Wiosna na wsi była idealnym czasem na zorganizowanie porządków. Po długich, zimowych miesiącach spędzonych w ciemnych pokojach można było w końcu otworzyć okna i porządnie przewietrzyć domowe przestrzenie. Wywiesić pościel na słońce, potrzepać dywany, umyć okna i wyprać zasłony. W planach było również pranie, prasowanie, zamiatanie, mycie podłóg i szorowanie kuchni. Ale jak to wszystko zrobić bez odkurzacza, pralki czy dzisiejszych środków czyszczących? Wspólnie przyjrzymy się dawnym sprzętom gospodarstwa domowego, dowiemy się jakich specyfików używały gospodynie zamiast proszku do prania, mleczka czy płynu do czyszczenia. Wspólnie przygotujemy grę planszową o domowych porządkach.
Bilety: 10 zł/os., grupa do 30 os., czas trwania: 90 min.

 

DLA GRUP 18+

Z tradycją za pan brat – Wielkanoc (do 12 kwietnia)
Warsztaty dla osób dorosłych. Poznawanie elementów kultury ludowej poprzez aktywny udział w zabawach i działaniach twórczych. Podczas spaceru po Parku Etnograficznym uczestnicy zapoznają się z tradycjami i zwyczajami związanymi z obchodami Wielkiej Nocy oraz z nadejściem wiosny. Następnie w sali edukacyjnej uczestnicy wykonają „busłowe łapy” z żytniego ciasta.

Miejsce: Park Etnograficzny + sala edukacyjna. Koszt udziału: 20 zł/os. | opiekunowie gratis (1 opiekun na 10 uczestników). Czas trwania zajęć ok. 90 minut.

Z tradycją za pan brat – Wiosna (od 16 kwietnia)
Warsztaty dla osób dorosłych. Podczas spaceru po Parku Etnograficznym uczestnicy szukają śladów wiosny. Dodatkowo poznają dawne tradycje, zwyczaje i prace związane z jej nadejściem. Następnie w sali edukacyjnej uczestnicy wykonają „busłowe łapy” z żytniego ciasta.
Miejsce: Park Etnograficzny i sala edukacyjna. Koszt udziału: 16 zł/os. | opiekunowie gratis (1 opiekun na 10 uczestników). Czas trwania zajęć ok. 90 minut.

100 lat temu na wsi
Impreza rekreacyjno-edukacyjna. Uczestnicy poznają życie codzienne i tradycje dawnych mieszkańców wsi na Kujawach i Pomorzu. Tematykę zajęć ustalamy indywidualnie po rezerwacji. Jesteśmy otwarci na Państwa propozycje. W trakcie imprezy goście mogą m.in. zgłębić tajniki strojów ludowych, spróbować gry na tradycyjnych instrumentach kolędniczych, poznać kanony wiejskiego piękna czy spędzić czas na zabawie tradycyjnymi zabawkami dziecięcymi. Istnieje możliwość podania poczęstunku pod koniec imprezy. Do wyboru – dla całej grupy: chleb ze smalcem, ogórkiem kiszonym i kawa zbożowa z mlekiem lub drożdżówka i kawa zbożowa z mlekiem.
Bilet: 25 zł/os. | z poczęstunkiem 32 zł/os. | maks. 90 os. | opiekunowie gratis (1 opiekun na 10 uczestników). Czas trwania: 90 minut.

Retro Biznes
Rozgrywka w wybraną grę planszową Małopolskiego Instytutu Kultury z elementami historii i przedsiębiorczości. Gry pozwalają rozwinąć swoje kompetencje w zakresie biznesowego myślenia, kształtować postawę przedsiębiorczości, a także poznać mechanizmy powstawania wielkich biznesów na przełomie XIX i XX wieku
Dostępne gry:
• Oil City. Galicyjska gorączka czarnego złota. O nafciarskich fortunach na polskich ziemiach na przełomie XIX i XX wieku. Liczba graczy: 9–30 os., wiek: 13+. Opis gry: http://oc.mik.krakow.pl/o-grze/ 
• Chłopska Szkoła Biznesu. O przedsiębiorczych tkaczach z XVIII–wiecznego Andrychowa. Liczba graczy: 12–30 os., wiek: 12+. Opis gry: http://csb.mik.krakow.pl/opis-gry/
Miejsce: Sala edukacyjna. Bilety: 10 zł/os. | opiekunowie gratis (1 opiekun na 10 uczestników). Czas trwania zajęć: 120 minut.

Muzeum-panaceum
Spotkania na zamówienie dla grup osób 55+. Tematyka ustalana przy zgłoszeniu; w kwietniu proponujemy spotkania nt. tradycji wiosennych i wielkanocnych w Parku Etnograficznym. Bilety: 10 zł/os. Czas trwania: 60 minut.

 

DLA GRUP ANGIELSKOJĘZYCZNYCH

Spotkanie z polską kulturą ludową (ENG)
Impreza rekreacyjno-edukacyjna dla grup obcokrajowców i mieszanych. Uczestnicy poznają tradycje dawnych mieszkańców wsi na Kujawach i Pomorzu. W programie zwiedzanie wystawy „Tajemnice codzienności… lub Parku Etnograficznego w Toruniu i praktyczne elementy warsztatowe. Bilet: 30 zł/os. | z poczęstunkiem 37 zł/os. | opiekunowie gratis (1 opiekun na 10 uczestników). Czas trwania: 90 minut.

Meet Polish folk culture (ENG)
Recreational and educational event for foreign and mixed groups. Participants will learn about the traditions of former villagers in the region of Kujawy and Pomerania. The program includes a visit to the exhibition “Secrets of Everyday Life…|” or the Ethnographic Park in Torun and practical workshop elements.
Ticket: 30 PLN/person. | with refreshments 37 PLN/person. | tutors free of charge (1 tutor per 10 participants). Duration: 90 minutes.

 

OLENDERSKI PARK ETNOGRAFICZNY W WIELKIEJ NIESZAWCE DLA GRUP

Olenderskie spotkania
Spotkania na zamówienie dla grup osób 55+.Tematyka do ustalenia przy zamawianiu spotkania. Bilety: 10 zł/os. lub 15zł/os. z poczęstunkiem, czas trwania: 60 min.

Sto lat temu u olendrów
Impreza plenerowa na zamówienie dla grup wycieczkowych. W programie zwiedzanie zagród w Parku Etnograficznym, zajęcia warsztatowe, elementy gier i zabaw. Bilet: 32 zł z poczęstunkiem, 25 zł bez poczęstunku, grupa do 30 os., czas trwania: 120/150 min.Źródło: Muzeum Etnograficzne im. prof. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu