Kuratorskie oprowadzania po wystawie "Od princeski do New Look. Ubiory damskie z kolekcji Adama Leja".
Dziedzictwo

Kuratorskie oprowadzania po wystawie "Od princeski do New Look. Ubiory damskie z kolekcji Adama Leja".

  • Wydarzenie archiwalne: 09.04.2022
Miejsce:
Gmach główny Gdańska 4Bydgoszcz, ul. Gdańska 4
Zapraszamy 8 i 9 kwietnia na ostatnie oprowadzania po wystawie "Od princeski do New Look. Ubiory damskie z kolekcji Adama Leja". Stroje z jednej z największych w Europie prywatnych kolekcji można podziwiać do 8 maja br. Ubrania dzienne i wieczorowe, a także suknie ślubne wspólnie z dziełami sztuki  tworzą iluzję rzeczywistości z lat 1890-1950.

  • piątek, 8 kwietnia 2022 r., godz. 17.00;

  • sobota, 9 kwietnia 2022 r., godz. 12.00,


Galeria Sztuki Nowoczesnej, ul. Mennica 8

Obowiązują zapisy: edukacja@muzeum.bydgoszcz.pl

Na wystawie "Od princeski do New Look. Ubiory damskie z kolekcji Adama Leja"" prezentujemy stroje i akcesoria mody z jednej z największych w Europie prywatnej kolekcji. Jest to opowieść o modzie damskiej w różnych kontekstach związanych z sytuacją i rolą społeczną kobiet w poszczególnych epokach. Począwszy od skrępowania konwenansem i gorsetem, poprzez stopniową i wieloletnią emancypację, zyskanie praw wyborczych i działalność w sferze publicznej, z tworzeniem kobiecych struktur wojskowych w czasach walki o niepodległość kraju, aż po życie w nowej rzeczywistości po II wojnie światowej.

Wystawa pokazuje ubiory najbardziej reprezentatywne dla konkretnych okresów historycznych, wykonane przez sławne domy mody oraz twórców tej rangi, co Charles Frederick Worth – prekursor haute couture. Po raz pierwszy w kraju, prezentujemy unikatową robe de style francuskiej projektantki Jeanne Lanvin z 1925 r., której druga wersja przechowywana jest w The Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku.

fot. Wojciech Woźniak

Źródło: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

ul. Gdańska 4
85-006 Bydgoszcz
tel.:52 52 53 555