Kujawsko-Pomorskie Dni Świętego Jakuba
Wstęp wolny  /  interdyscyplinarne  /  Muzyka i taniec

Kujawsko-Pomorskie Dni Świętego Jakuba

  • Wydarzenie archiwalne: 24.07.2022
Miejsce:
Ośrodek Chopinowski w SzafarniRynek Nowomiejski w Toruniu

Ars Nova – zespół instrumentów dawnych Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego działający od 1981 roku pod kierunkiem Jacka Urbaniaka. Od 2014 r. zespołem kieruje też Krzysztof Owczynik. Zespół wykonuje muzykę polską i europejską XV - XVII wieku. Wykonał około 800 koncertów i nagrał 26 CD, w tym wiele prawykonań polskiej muzyki średniowiecznej i renesansowej. W ciągu trzydziestu siedmiu lat działalności zespół zagrał około 800 koncertów w kraju i za granicą oraz nagrał 26 płyty CD, poza tym wykonał liczne nagrania dla radia i telewizji. Był wielokrotnie nominowany do nagrody Fryderyka, otrzymał ją w 1996 za płytę z muzyką polskiego renesansu Melodyje na psałterz polski Mikołaja Gomółki. Grupa brała też udział w spektaklach Opery Narodowej (Ludus Danielis, Jadwiga Królowa Polska) i Warszawskiej Opery Kameralnej (Cantigas de Santa Maria). Od marca 2012 roku zespołem kieruje także Krzysztof Owczynik (drugi kierownik). Ars Nova specjalizuje się w muzyce europejskiej XV do XVI wieku. Zespół wydał premierowe nagrania wielu dzieł muzyki polskiego średniowiecza i renesansu, Jest zespołem mającym w stałym repertuarze wszystkie zachowane dzieła Mikołaja z Radomia, Piotra z Grudziądza, Krzysztofa Klabona, Sebastiana Klonowica, Cypriana Bazylika, tańce z tabulatury Jana z Lublina. W repertuarze zespołu znajdują się również staropolskie pieśni wielkopostne, pieśni sefardyjskie oraz inne utwory.


 


 


Magda Anioł - właśc. Magdalena Anioł – polska wokalistka wykonująca muzykę chrześcijańską, pedagog. Piosenkarka urodziła się i jest związana z Górnym Śląskiem. Ukończyła klasę gitary klasycznej w Szkole Muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, następnie studiowała wychowanie muzyczne w filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie[2]. Na scenie zadebiutowała, wykonując muzykę country. Z towarzyszeniem grupy Tamers wystąpiła na zaproszenie Korneliusza Pacudy na Pikniku Country w Mrągowie w 1994. Następnie założyła własny zespół, z którym wygrała zorganizowany przez Radio Katowice konkurs Chcę być gwiazdą. Od 1995 w zespole Magda Anioł gra gitarzysta i kompozytor Adam Szewczyk. Od tego momentu formacja stopniowo odeszła od standardów country. W 1999 zespół wystąpił na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. W tym samym roku ukazał się pierwszy album grupy Magda Anioł zatytułowany Co to jest?. W 2000 muzycy z zespołów Adam Szewczyk i Przyjaciele oraz Magda Anioł zaczęli występować razem. W 2002 Magda Anioł otrzymała na V Festiwalu Song of Songs w Toruniu nagrodę Tuba Dei w kategorii Wokalistka Roku. Magda Anioł jest żoną Adama Szewczyka. Małżeństwo ma czwórkę dzieci: Dominikę, Tomasza, Mateusza i Łucję. Oprócz działalności estradowej i występów na koncertach ewangelizacyjnych artystka uczy wychowania muzycznego w Szkole Podstawowej nr 21 z Oddziałami Integracyjnymi im. Karola Miarki w Katowicach-Podlesiu. 


Conrado Segismundo Moreno Szypowski (ur. 22 listopada 1981 w Madrycie) – polsko-hiszpański konferansjer, osobowość medialna i telewizyjna, aktor i prezenter telewizyjny. Zyskał rozpoznawalność dzięki występom w programie TVP2 Europa da się lubić. Jest synem Hiszpana i Polki. Dzieciństwo spędził w Hiszpanii, a jako dziecko uczęszczał na zajęcia do szkoły baletowej w Madrycie. W wieku 12 lat przeniósł się z rodziną do Polski. Jest prawnukiem ppłk. Jana Szypowskiego. Jest absolwentem XLVII Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Warszawie. Studiował na warszawskiej Collegium Civitas na kierunku stosunki międzynarodowe. Komunikuje się w językach: hiszpańskim, polskim, angielskim i hebrajskim. Przed rozpoczęciem kariery medialnej dorabiał udzielając korepetycji z języka hiszpańskiego. W latach 2003–2008 występował w programie rozrywkowym TVP2 Europa da się lubić, promującym przystąpienie Polski do Unii Europejskiej. W następnych latach uczestniczył w programach rozrywkowych Taniec z gwiazdami (2005) i Gwiazdy tańczą na lodzie (2008). Był także zawodnikiem w jednym odcinku Fort Boyard (2008). W 2008 współprowadził program turystyczny Okno na świat w TVP Info. 1 kwietnia 2011 dołączył do grona prowadzących losowania Totalizatora Sportowego w Studiu Lotto. Występował w przedstawieniu estradowym Rozśpiewana Europa. Od 2009 jest współorganizatorem Festiwalu Flamenco w Warszawie. W 2010, nakładem wydawnictwa Pascal, ukazała się jego książka pt. „Mój Madryt”.Źródło: Ośrodek Chopinowski w Szafarni

Ośrodek Chopinowski w Szafarni

Szafarnia 1
87-404 Radomin
tel.: +56 682 79 30

Powiązane wydarzenia

04
marca (sobota), godz. 17:00

Koncert urodzinowy

18
marca (sobota), godz. 17:00

Recital fortepianowy

29
kwietnia (sobota), godz. 17:00

Saudade – koncert muzyki fado

25
maja (czwartek), godz. 09:00

Przesłuchania konkursowe