Logo partnera
Wstęp wolny  /  Edukacja

Kosmogonia: astronomia dźwięku

  • Wydarzenie archiwalne: 23.11.2023
Miejsce:
Książnica KopernikańskaToruń, Juliusza Słowackiego 8

23 listopada zapraszamy na kolejny wykład przygotowany przez Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii Oddział w Toruniu. Prof. Maciej Mikołajewski opowie o związkach astronomii z... muzyką. Wykład rozpocznie się o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

Prof. Mikołajewski: "Kosmogonia" to astronomicznie najgenialniejszy utwór Krzysztofa Pendereckiego wywołujący apokaliptyczne wręcz dreszcze u wykonawców i słuchaczy tej muzyki. Związki pomiędzy Polyhymnią i Uranią, boginkami muzyki i astronomii, są aktualne do dzisiaj. Tak w świecie dźwięku jak i planet pozasłonecznych, galaktyk, czarnych dziur i mikrofal z samego początku Wszechświata. A może to tylko żart?

Uwaga! Wykład będzie rejestrowany i dostępny na stronie toruńskiego PTMA, podobnie jak i wcześniejsze astro wykłady wygłoszone w Książnicy Kopernikańskiej.

Maciej Mikołajewski, astronom, naukowiec, wykładowca, emerytowany profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Redaktor naczelny dwumiesięcznika "Urania - Postępy Astronomii", scenarzysta seriali naukowych "Astronarium", "Astronomia niepodległa" i "Mała Urania", pomysłodawca i współautor przeniesienia ostatniego z tych programów na deski sceniczne teatru Baj Pomorski w Toruniu.Źródło: Książnica Kopernikańska w Toruniu

Książnica Kopernikańska w Toruniu

ul. Słowackiego 8
87-100 Toruń
tel.: 56 622 66 42