„Konteksty” albo zupa na gwoździu, czyli od Kochanowskiego do Waligórskiego
Muzyka i taniec

„Konteksty” albo zupa na gwoździu, czyli od Kochanowskiego do Waligórskiego

  • Wydarzenie archiwalne: 14.09.2024
Miejsce:
Ośrodek ChopinowskiSzafarnia

Serdecznie zapraszamy na wydarzenie łączące elementy koncertu, spektaklu oraz spotkania z publicznością, które odbędzie się w sobotę, 14 września o godzinie 17:00 w  Ośrodku Chopinowskim w Szafarni. Podczas tej oryginalnej formy występu w Szafarni gościć będą Dariusz Jakubowski – aktor, Katarzyna Thomas – sopran oraz Piotr Szafraniec – fortepian, którzy wspólnie odkryją kody naszej tożsamości i pokażą, jak klasyczne motywy artystyczne rezonują w XXI wieku. Bilety na wydarzenie w cenie 30/25  złotych można nabyć za pośrednictwem naszej strony internetowej www.szafarnia.art.pl lub pod numerem telefonu 56 682 79 30.

„Konteksty” albo zupa na gwoździu, czyli od Kochanowskiego do Waligórskiego to wyjątkowy projekt łączący koncert, spektakl i spotkanie z publicznością. Wydarzenie, pełne literacko-muzycznych kontekstów, skierowane jest do osób w każdym wieku, mające na celu zbliżenie ludzi, zainteresowanie kulturą i sztuką oraz podniesienie codzienności do wymiaru poezji.

Dariusz Jakubowski jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w  Warszawie i był wiceprezesem ZASP (2006-2014). Przez 28 lat był aktorem Teatru Studio, debiutując w 1984 roku. Występował na prestiżowych scenach i festiwalach na całym świecie. Współpracował z wieloma wybitnymi reżyserami oraz teatrami niezależnymi. W filmie współpracował z uznanymi reżyserami, zyskując popularność w filmach i serialach. Regularnie występuje z filharmoniami jako narrator, tworząc programy muzyczno-literackie. Jest także twórcą Artystycznych Salonów z Katarzyną Thomas.

Katarzyna Thomas jest wszechstronną śpiewaczką, wykonującą repertuar od późnego renesansu po współczesność. Występowała na wielu festiwalach, takich jak Warszawska Jesień, Warszawskie Spotkania Muzyczne, Chopiniana i Festiwal Muzyki Dawnej. Była współzałożycielką Zespołu Muzyki Dawnej LEGE ARTIS. Koncertowała w Europie, m.in.  w  Niemczech, Austrii, Francji, Włoszech i Szwajcarii. Występowała także w teatrze, np.  w  Bachantkach Eurypidesa w Londynie i na Festiwalu Michaiła Czechowa w Anglii. Brała udział w prawykonaniach utworów współczesnych kompozytorów oraz w rekonstrukcji muzykologicznej w Bolonii. Wykonała polską prapremierę poematu Sylwii Plath „Lady Lazarus” w Warszawie. Występowała w licznych filharmoniach oraz na koncertach Towarzystwa im. Fryderyka Chopina. Razem z mężem, Dariuszem Jakubowskim, tworzy artystyczno-literackie salony.

Piotr Szafraniec kształcił się w ZPSM nr 4 im. Karola Szymanowskiego i studiował na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina pod kierunkiem prof. Jerzego Sterczyńskiego. Jest laureatem wielu konkursów pianistycznych, m.in. w Żaganiu, Krakowie i Warszawie. Sukcesy odnosił także w muzyce kameralnej i rozrywkowej, m.in. jako finalista XVIII Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza oraz laureat konkursu poświęconego Markowi Grechucie. Występował w wielu filharmoniach, m.in.  Narodowej w Warszawie, Świętokrzyskiej, Dolnośląskiej, Podkarpackiej, a także za  granicą, m.in. we Włoszech, Francji, Portugalii, Czechach i Austrii.

Serdecznie zapraszamy do udziału w tym oryginalnym w swojej formie wydarzeniu.



Źródło: Ośrodek Chopinowski w Szafarni

Powiązane wydarzenia

28
grudnia (sobota), godz. 18:00

XVI Szafarski Wieczór Kolęd

04
stycznia (sobota), godz. 17:00

Koncert noworoczny

22
lutego (sobota), godz. 17:00

Clazz Trio

22
lutego (sobota), godz. 17:00

Miłości Chopina

01
marca (sobota), godz. 17:00

Urodziny Fryderyka Chopina