Koncert zespołu Koncepcja
Muzyka i taniec

Koncert zespołu Koncepcja

  • Wydarzenie archiwalne: 25.06.2022
Miejsce:
Ośrodek Chopinowski w SzafarniSzafarnia, Szafarnia 1
Zespół Koncepcja powstał z inicjatywy Michała Maślaka i Justyny Jażdżyk w marcu 2018 roku i od tego czasu prowadzi intensywną działalność koncertową. Pianistka i saksofonista tworzą ambitny tandem, wyróżniający się wysokim poziomem artystycznym, pasją, nowoczesnością, a co najważniejsze – kreatywnością. Repertuar zespołu Koncepcja obejmuje zarówno utwory, będące kanonem literatury saksofonowej, jak i kompozycje współczesne, a także utwory z pogranicza muzyki rozrywkowej oraz jazzu. Są to kompozycje najbardziej znanych utworów XIX i XX wieku (m.in. Sonata F. Decrucka, Elegia i Rondo K. Husa, Rapsodia C. Debussy ), utwory mniejsze w formie ( Andante et allegro J. Demersseman, Rhumba M. Whitney), transkrypcje (m.in. Allegro H. Fiocco, Sonata C. Francka) oraz najnowsze, napisane specjalnie dla nich, jak na przykład Sonata op. 87 Marcina Kopczyńskiego z 2018 r., której prawykonanie miało miejsca podczas II-go Polskiego Kongresu Saksofonowego w Warszawie jesienią 2018 roku. Justyna Jażdżyk oraz Michał Maślak występowali również jako duet m.in. w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie w ramach XI Międzynarodowego Festiwalu Saksofonowego, na II Ogólnopolskiej Konferencji Instrumentologicznej w Pałacu w Ostromecku, gdzie saksofon był instrumentem po raz pierwszy prezentowanym w harmonogramie koncertowym. Dorobek artystyczny zespołu Koncepcja wzbogaca również udział w niecodziennym wydarzeniu, jakim był mini-recital w auli Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, podczas uroczystości nadania tytułu doktora honoris causa UMK laureatowi Nagrody Nobla prof. R.F. Engle. Ciekawostką zespołu jest fakt, że saksofon na którym gra Michał Maślak to instrument z 1934 roku, bardzo zbliżony budową do egzemplarzy, produkowanych przez Adolfa Saxa w II poł. XIX wieku, co w połączeniu z ustnikiem wzorowanym na oryginalnym patencie konstruktora, daje ciekawy efekt sonorystyczny: ciepłe, miękkie i pełne brzmienie, będące rzadkością na dzisiejszych estradach.




Justyna Jażdżyk ukończyła Państwowy Zespół Szkół Muzycznych im. Arthura Rubinsteina w Bydgoszczy, z wyróżnieniem za osiągnięcia pianistyczne. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu profesora Józefa Stompla, z wynikiem bardzo dobrym z fortepianu. Na macierzystej uczelni skończyła studia podyplomowe w zakresie kameralistyki fortepianowej. W roku 2015 również w katowickiej akademii uzyskała tytuł doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka. Brała udział w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych, m. in.: Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni, Konkursie Interpretacji Muzyki Francuskiej dla Pianistów w Łodzi, Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam”, Konkursie na Stypendia Artystyczne TiFC w Warszawie. Szlifowała umiejętności pianistyczne na Międzynarodowych Mistrzowskich Kursach Pianistycznych. Od 2003 roku pracuje jako nauczyciel fortepianu na Wydziale Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych w Bydgoszczy. Prowadzi aktywną działalność koncertową jako solistka oraz kameralistka, występując w różnych składach instrumentalnych i na wielu scenach muzycznych, m.in.: w Filharmonii Pomorskiej im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy, w auli im. Bolesława Szabelskiego przy Akademii Muzycznej w Katowicach, w Sali Koncertowej Collegium Copernicanum w Bydgoszczy, w Towarzystwie Muzycznym im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy, w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni, w Sali Koncertowej Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy, w sali koncertowej Pałacu w Ostromecku, w Sali Rotundowej Pałacu w Lubostroniu, w sali koncertowej Filharmonii w Szczecinie, w sali koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, w sali widowiskowej Teatru w Grudziądzu. W jej repertuarze znajdują się utwory polskich kompozytorów współczesnych jak np. W. Lutosławskiego, R. Twardowskiego, A. Koszewskiego, K. Serockiego i S. Kisielewskiego, których twórczość propaguje podczas koncertów na terenie całego kraju.




Michał Maślak  ukończył z wyróżnieniem Akademię Sztuki w Szczecinie w klasie prof. AS dr hab. Dariusza Samóla. Uczestniczył w licznych kursach i warsztatach prowadzonych przez wybitnych saksofonistów, m.in.: Jean-Marie Londeixa, Josepha Wytko, Jonathana Bergerona, Elliota Rilleya, Lawrence Gwozdzia, Gerarda McChrystala, Patricka Meighana, Wildy Zumwalta, Noaha Getza, Johna Moora, Vincenta Davida. Od najmłodszych lat aktywnie działał propagując grę na saksofonie, biorąc udział w licznych koncertach na terenie całej Polski i konkursach, na których był wielokrotnie nagradzany. W uznaniu osiągnięć został uhonorowany Stypendium Artystycznym Miasta Szczecina oraz stypendium dla najlepszych studentów Akademii Sztuki w Szczecinie. Brał udział w nagraniu płyty „Saxophone Music of the XIX th Century” na której znalazły się utwory m.in.: L. Mayeura oraz J. Demerssemana. Współpracował z Filharmonią w Szczecinie oraz Operą na Zamku, a jako kameralista występował z takimi zespołami jak The Yantar Saxophone Ensamble oraz Sedina Saxophone Quartet. Udziela się pedagogicznie prowadząc warsztaty i kursy na terenie całego kraju. W 2014 roku ukończył Szkołę Podoficerską Wojsk Lądowych w Poznaniu, po czym zasilił szeregi Orkiestry Wojskowej w Bydgoszczy. Wielokrotnie występował z orkiestrą jako solista na terenie Polski, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Kazachstanu, Rumunii i Norwegii.

 

Źródło: Ośrodek Chopinowski w Szafarni

Powiązane wydarzenia

07
grudnia (sobota), godz. 17:00

Szafarska Scena Młodych

14
grudnia (sobota), godz. 17:00

Szafarska Scena Młodych

04
stycznia (sobota), godz. 17:00

Koncert noworoczny

22
lutego (sobota), godz. 17:00

Clazz Trio

22
lutego (sobota), godz. 17:00

Miłości Chopina