Koncert w ramach projektu Zobaczyć muzykę | Wielkie opowieści
Podczas kolejnego koncertu z cyklu „Zobaczyć muzykę” na chwilę odejdziemy od zgłębiania świata natury – tym razem pochylimy się nad dramatyzmem ludzkich losów wypełnionych wielkimi namiętnościami i uwikłanych w specyficzne realia społeczno-kulturowe. Wierzymy, że nasz wybór dwóch kultowych utworów niosących w sobie ogromne bogactwo wykorzystanych technik muzycznych, które zapewniły ich twórcom wielką ponadczasową sławę, przypadną Państwu do gustu i pozwolą na odbycie spontanicznej muzycznej podróży w głąb własnej wyobraźni.
Hiszpański półświatek
Nasze spotkanie rozpoczniemy od 1. i 2. suity znanej XIX-wiecznej opery będącej swoistym opus magnum pewnego francuskiego kompozytora. Autorowi zdecydowanie nie było łatwo zdobyć uznanie paryskiej publiczności: jego twórczość spotkała się z bardzo chłodnym i lekceważącym przyjęciem. Kiedy w ostatnich miesiącach życia stworzył swoje największe dzieło, nic nie zapowiadało, że osiągnie ono taki sukces. Opera okazała się zbyt nowatorska dla ówczesnej publiczności Opera Comique. Wprowadzenie postaci zwykłych ludzi, w tym osób z marginesu społecznego, w miejsce heroicznych bohaterów z legend i mitów, wyjątkową inwencję melodyczną i rytmiczną, klarowność formy i barwność instrumentacji doceniono dopiero po rychłej śmierci autora. Obecnie utwór należy do jednych z najczęściej wykonywanych oper wszechczasów. Burzliwa historia miłosna osadzona w codziennych, miejskich realiach, dramatyczne losy postaci, liczne elementy groteskowe, oraz tragiczne, gwałtowne zakończenie do dziś urzekają publiczność.
Młodzieńcza inspiracja
Drugi utwór z pewnością można zaliczyć do dzieł o jednej z najbardziej zadziwiających genez wszechczasów – uwertura została stworzona przez 17-latka zachwyconego znaną komedią genialnego angielskiego poety. Tak ambitne zadanie wymagało wielkiego talentu, a młodzieniec z pewnością sprostał wyzwaniu: mimo swojego wieku, autor stworzył dojrzały utwór cechujący się wybitną emocjonalnością i nowatorską brzmieniowością, w którym ukłon w stronę tradycji łączy się z tym, co już zdecydowanie romantyczne. Uwertura ta była owocem twórczego natchnienia i chęci oddania hołdu jednemu z najbardziej kultowych dramatów wszechczasów. W późniejszym okresie życia kompozytor stworzył oprawę dźwiękową do całego dramatu, która pozostawiła po sobie spuściznę w postaci znanych i lubianych utworów; tak powstała chociażby muzyka stanowiąca nieodłączny element uroczystości ślubnych. Dzieła te z pewnością wyróżnia niezwykła wrażliwość i subtelność, a także ciepły humor i pomysłowość w doborze technik muzycznych.
Bilety:
35 zł – ulgowy, 45 zł – normalny do nabycia online na: oraz stacjonarnie w:- kasie biletowej w CKK Jordanki; Al. Solidarności 1-3, Toruń, tel. (56) 642 43 79. Kasa czynna: czw.-pt. od godz. 13:00-19:00.
Źródło: Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki