Logo partnera
Muzyka i taniec

KONCERT SYMFONICZNY ONLINE

  • Wydarzenie archiwalne: 22.08.2021
Miejsce:
Filharmonia PomorskaBydgoszcz, Andrzeja Szwalbego 6

Premiera na kanale YouTube FP o godz. 19

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Łukasz Borowicz dyrygent
Jonathan Plowright fortepian

 


Michał Bergson (1820-1898) - Koncert fortepianowy e-moll op. 62

 

Pianista, kompozytor i pedagog pochodzenia żydowskiego Michał Bergson urodził się w Warszawie, większość życia jednak spędził za granicami Polski. W wieku lat 20 wyjechał na studia muzyczne do Paryża. Później działał głównie we Włoszech i Szwajcarii. W 1863 został profesorem a następnie dyrektorem konserwatorium w Genewie. Będąc niemalże rówieśnikiem Chopina, darzył ogromnym szacunkiem i podziwem jego twórczość. Stąd bardzo istotnym i charakterystycznym rysem wszechstronnej, mistrzowskiej muzyki Bergsona jest pewnego rodzaju dialog pomiędzy tradycją chopinowską a muzyką żydowską, klezmerską. Dzieła Bergsona rzadko pojawiają się na estradach w Polsce.
Prawykonanie Koncertu fortepianowego e-moll op. 62 przez samego Bergsona nastąpiło w Paryżu w 1868. Rękopis pełnej wersji tego utworu (do tej pory znano tylko wariant na fortepian solo) odnalazł w jednym z londyńskich antykwariatów wybitny pianista Jonathan Plowright, znany z częstych koncertów i nagrań zapomnianej muzyki polskiej. Swym odkryciem zainteresował Łukasza Borowicza, który promuje dzieła kompozytorów polskich, zwłaszcza tych, którzy popadli w zapomnienie. W efekcie, w 2020 została wydana płyta (DUX) Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Poznańskiej pod batutą Borowicza z dziełami Bergsona, na której - w interpretacji Plowrighta – jest także Koncert op. 62, uznany za jedno z największych, nowych odkryć w repertuarze fortepianowym epoki romantyzmu.
Łukasz Borowicz, od sezonu 2021/2022 dyrygent szef Orkiestry Filharmonii Poznańskiej i dyrektor muzyczny Filharmonii Poznańskiej. W latach 2007-2015 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Polskiej Orkiestry Radiowej, od 2006 do 2021 był I dyrygentem gościnnym Orkiestry Filharmonii Poznańskiej. W 2008 został wyróżniony Paszportem Polityki, w 2011 – nagrodą Koryfeusz Muzyki Polskiej, w 2013 – Nagrodą im. Cypriana Kamila Norwida, a w 2014 – nagrodą Tansman za wybitną indywidualność muzyczną. Jako dyrygent operowy zadebiutował w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie i od tego czasu poprowadził tam ponad 180 przedstawień operowych i baletowych. Dyrygował wieloma orkiestrami, m in.: Royal Philharmonic Orchestra, Konzerthausorchester Berlin, Hamburger Symphoniker, Lucerne Symphony Orchestra czy BBC SSO oraz większością polskich orkiestr symfonicznych. Dyskografia artysty liczy ponad 100 albumów.
Łukasz Borowicz studiował w klasie Bogusława Madeya w Akademii Muzycznej w Warszawie, tam też uzyskał tytuł doktora w dziedzinie dyrygentury pod kierunkiem Antoniego Wita.
Więcej>>
Jonathan Plowright, laureat wielu prestiżowych konkursów muzycznych, daje recitale na całym świecie, występuje z czołowymi zespołami, jest też uznanym kameralistą. Nagrywa dla licznych rozgłośni radiowych. Brytyjski pianista stał się znanym i szanowanym orędownikiem zapomnianego polskiego romantycznego repertuaru fortepianowego od czasu, gdy jego pierwsze nagranie rzadkiego zbioru utworów Paderewskiego przyniosło mu zaproszenie do recitalu, zamykającego obchody „Roku Paderewskiego” w 2001 w Warszawie. Z muzyką polską nagrał m.in: dwie płyty (2002 i 2004, Danacord) z dziełami Stojowskiego, które, docenione przez krytykę, otrzymały tytuł nagrania miesiąca miesięcznika Muzyka 21 oraz doprowadziły do zainteresowania zapomnianym kompozytorem; nagranie „Hommage à Chopin” (2010, Hyperion) znalazło się wśród 20 najlepszych na liście przebojów klasyki i uhonorowane zostało nagrodami Preis der Deutschen Schallplattenkritik, Gramophone Editor’s Choice, Diapason D’Or oraz tytułem płyty tygodnia Classic Fm i ABC Classic FM; „Homage to Paderewski” (2011, Hyperion) została płytą tygodnia Daily Telegraph Classical CD; nagrana w 2012  (Hyperion) z Szymanowski Quartet płyta z utworami Zarębskiego i Żeleńskiego otrzymała tytuł BBC Music Magazine Chamber Choice; w 2013 CD z koncertami Żeleńskiego i Zarzyckiego (BBC SSO, Łukasz Borowicz - dyrygent, Hyperion), wydana w ramach The Romantic Piano Concert, zajęła 3. miejsce na liście przebojów klasyki (Classical Charts); w 2017 - Koncert fortepianowy Paderewskiego (Sinfonia Iuventus, Łukasz Borowicz, Warner Classics); w 2020 - dzieła Michała Bergsona, w tym Koncert fortepianowy op. 62 (Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Poznańskiej, Ł. Borowicz, DUX); w czerwcu 2021- płyta z Fantaisie polonaise Paderewskiego i Koncertem fortepianowym Des-dur Gablenza (BBC SSO, Łukasz Borowicz, Hyperion).
Jonathan Plowright, absolwent a od 2013 członek Royal Academy of Music w Londynie, stypendysta Fulbright Scholar, w latach 2007-2020 kierował wydziałem fortepianu w Royal Conservatoire of Scotland. Jest często zapraszany jako wykładowca kursów mistrzowskich oraz juror międzynarodowych konkursów.
Więcej>> 

 



Źródło: Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy

Powiązane wydarzenia

29
listopada (piątek), godz. 19:00

Muzyka filmowa

30
listopada (sobota), godz. 10:30

154. Od brzuszka do uszka maluszka

30
listopada (sobota), godz. 11:00

Akademia WioliMisia

30
listopada (sobota), godz. 19:00

Andrzejki

01
grudnia (niedziela), godz. 15:00

Kabaret Hrabi Dzieciom – Bez wąsów (impresaryjne)