Logo partnera
Muzyka i taniec

KONCERT SYMFONICZNY ONLINE

  • Wydarzenie archiwalne: 29.08.2021
Miejsce:
Filharmonia PomorskaBydgoszcz, Andrzeja Szwalbego 6

Premiera na kanale YouTube FP o godz. 19


Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej

Jakub Chrenowicz dyrygent


Jacek Owczarz reżyser


 


Ludwig van Beethoven (1770-1827) - VIII Symfonia F-dur 


„Ósmą” mistrz z Bonn pokłonił się dawnej galanterii i symfonii z „czasów peruki”, czyli świadomie nawrócił do stylu Mozarta i Haydna. Symfonia przeniknięta jest humorem, lekkim i beztroskim tonem mimo wszystkich przeciwności losu, które dotknęły Beethovena, a zwłaszcza utrata słuchu. VIII Symfonia zawiera wiele wspaniałych momentów, ale nie jest tak popularna jak „Siódma”. Carl Czerny, uczeń Beethovena, zapytał kiedyś mistrza o przyczyny tego stanu rzeczy: „To dlatego, że „Ósma” jest o wiele lepsza” - miał on odpowiedzieć.
Jakub Chrenowicz od sezonu 2017/2018 pełni funkcję pierwszego dyrygenta Filharmonii w Koszalinie oraz kierownika Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej w Poznaniu. W 2016 otrzymał Teatralną Nagrodę Muzyczną im. Jana Kiepury w kategorii „najlepszy dyrygent”. W latach 2010-2012 pełnił funkcję asystenta dyrektora Antoniego Wita w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Stanowisko to objął zaraz po ukończeniu z wyróżnieniem Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie dyrygentury Jerzego Salwarowskiego. Kształcił się także w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem oraz był stypendystą Accademia Musicale Chigiana, gdzie studiował pod kierunkiem Gianluigiego Gelmettiego. W 2016 na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie otrzymał tytuł doktora, promotorem doktoratu był prof. Antoni Wit.  
Jacek Owczarz, bydgoszczanin; operator, montażysta filmowy. Ukończył z wyróżnieniem kierunek edukacji artystycznej w zakresie sztuki muzycznej na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy; stypendysta fundacji Absolwent. Właściciel Jack Jack Films | Jacek Owczarz; ma na swoim koncie dziesiątki realizacji filmowych dla takich instytucji jak Filharmonia Pomorska, Warszawska Opera Kameralna czy Polski Chór Kameralny. W 2021 debiutuje jako reżyser.


 Źródło: Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy

Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy

ul. Andrzeja Szwalbego 6
85-080 Bydgoszcz
tel.:52 321 04 67

Powiązane wydarzenia

03
lutego (piątek), godz. 10:00

Orchestra4Young – otwarta próba generalna

03
lutego (piątek), godz. 19:00

Orchestra 4Young