Logo partnera
Muzyka i taniec  /  Sztuki wizualne

Koncert Niedzielny: „Wariacje Goldbergowskie” | Wystawa malarstwa Łucji Durbajło

  • Wydarzenie archiwalne: 18.12.2022
Miejsce:
TeatrGrudziądz, Teatralna 1
Serdecznie zapraszamy Państwa na kolejny koncert w ramach cyklu „Niedzielne Koncerty w Teatrze”. Tym razem wysłuchają Państwo Wariacji Goldbergowskich BWV 988 Jana Sebastiana Bacha, w wykonaniu tria smyczkowego. Muzyczne południe ubarwi otwarcie aż dwóch wystaw!

Pierwsza z nich to malarstwo Łucji Durbajło, druga to natomiast powarsztatowa wystawa "Z kulturą dla Ukrainy". Tradycyjnie obejrzą je Państwo podczas przerwy koncertu. Nie zabraknie również aromatycznej kawy lub herbaty i słodkiej przekąski!

Wspaniałe Wariacje Goldbergowskie powstały dla cierpiącego na bezsenność rosyjskiego dyplomaty, przebywającego na drezdeńskim dworze. Bach stworzył na tę okoliczność cykl wariacji na temat wyciszonej, subtelnej arii, które podczas nocy wykonywał na klawesynie jego uczeń, Johann Gotlieb Goldberg. Obecnie utwór należy do czołówki największych kompozycji na instrument klawiszowy w całej muzyce zachodniej. Natomiast podczas koncertu niedzielnego melomani wysłuchają tego cyklu w wykonaniu tria smyczkowego, które tworzą:

Magdalena Kling-Fender – skrzypce
Elżbieta Mrożek-Loska – altówka
Robert Fender – wiolonczela

Malarstwo Łucji Durbajło
O artystce:
Nieopodal miejscowości Skępe w niewielkiej wsi Żagno, znajduje się Maciejówka, w której mieszka i pracuje Przyjaciółka ludzi i sztuki Łucja Durbajło. Patrzy Ona na świat poprzez kształty i kolory układając je z pasją na swoich obrazach, które budzą podziw w oczach odbiorców. Jej wrażliwość artystyczna oraz ciągłe doskonalenie warsztatu pozwalają Jej na coraz śmielsze i ciekawsze pociągnięcia pędzlem. Czy są to abstrakcje, portrety, kamienice miejskich uliczek, to w każdym aspekcie swoich prac, Łucja jako artystka proponuje nam swoją oryginalną sztukę malowania świata.
/Piotr Wróblewski, Toruń 16 listopada 2022/

Bilety: 15 zł (przedsprzedaż), 20 zł (w dniu koncertu) do nabycia w kasie Teatru oraz online:
https://www.bilety24.pl/.../1345-wariacje-goldbergowskie...

 

Źródło: Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu

Centrum Kultury Teatr

ul. Teatralna 1
86-300 Grudziądz
tel.: 56 46 234 76