Koncert Niedzielny: Koncert Niedzielny Ensemble Inégalité – zespół muzyki dawnej
Muzyka i taniec

Koncert Niedzielny: Koncert Niedzielny Ensemble Inégalité – zespół muzyki dawnej

  • Wydarzenie archiwalne: 03.04.2022
Miejsce:
TeatrGrudziądz, Teatralna 1
Zespół Ensemble Inégalité w Grudziądzu wystąpi wspólnie z przyjaciółmi, studentami i absolwentami Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy:

Irena Filuś, Natalia Tyrańska – skrzypce barokowe
Zuzanna Bąk – altówka
Weronika Kulpa – wiolonczela barokowa
Łukasz Macioszek – kontrabas/violone
Marek Przywarty – klawesyn

W programie zaplanowano utwory J.S. Bacha, a także jego syna W.F. Bacha.

Zespół muzyki dawnej Ensemble Inégalité powstał w 2017 roku. Członkowie zespołu są absolwentami oraz pracownikami Katedry Klawesynu, Organów i Muzyki Dawnej Akademii  Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Jako zespół muzyki  dawnej współpracowali m.in. z takimi profesorami, jak Urszula Bartkiewicz, Daniel Deuter, Markus Möllenbeck, Barbara Maria Willi, Anton Birula, Frank de Bruine, Christian Zincke, czy Marek Rzepka. Ensemble Inégalité w swoim dorobku  artystycznym zespół liczne koncerty na terenie całej Polski, z których najważniejsze to występ podczas Wiosennych Dni Muzyki Organowej i Kameralnej w Łódzkiej Archikatedrze oraz Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Ważnym wydarzeniem dla zespołu było nagranie koncertu w TVP Kultura w ramach programu „Scena Muzyczna”.

Ensemble Inégalité w 2018 roku wydał swoją debiutancką płytę La Variété, w której programie jest muzyka z pięciu  ośrodków europejskich: Francji, Włoch, Polski, Niemiec i Anglii. W 2022 roku wydał drugą płytę _Corona Aurea_, na której program składają się utwory instrumentalne i
wokalno-instrumentalne epoki baroku i końca renesansu.  Zespół podejmuje współpracę z innymi artystami –  w celu nagrania płyty z muzyką polską nawiązał  współpracę z sopranistką Zofią Skowron i Łukaszem Macioszkiem (violone/kontrabas).

Ensemble Inégalité działa również we współpracy z programem Regionalna Inicjatywa Doskonałości, w ramach którego współpracował z takimi artystami, jak Jakub Józef Orliński. Klawesynista zespołu – Marek Przywarty – w 2018 roku otrzymał Stypendium Prezydenta Miasta Bydgoszczy  dla osób zajmujących się twórczością artystyczną i upowszechnianiem kultury, co pozwoliło na realizację nagrania pierwszej płyty. Członkowie Ensemble Inégalité są stypendystami  programu Młoda Polska 2021, aktywnie promując kulturę polską w kraju i zagranicą.

Rozmowy z duszą – o projekcie

Rozmowy z duszą to roczny spacer z aparatem w dłoni. Piękne plenery, wszystkie pory roku, cisza i poszukiwanie własnej tożsamości. Kochana – to moja zagubiona dusza, którą odnalazłam na łąkach. Fotografiom towarzyszą nasze rozmowy. Na końcu tej trudnej wędrówki w głąb siebie czekała na mnie nagroda w postaci akceptacji i miłości. Ten niezwykły projekt artystyczny był niczym medytacja, zaczarowana droga do domu, zwierciadło mojej wrażliwości.

„Jak mam kochać się sama, kiedy nie wiem kim jestem kochana?”– zapytałam na początku drogi.

Po roku wiem o wiele więcej. „Jestem wiosennym porankiem kochana, letnią burzą, jesienną słotą, zimowym przymrozkiem. Lekkością śnieżnego puchu, ciężkością gradu, szybkością wiatru, słońca namiętnością. Jestem kobietą”.

Justyna Gross do udziału w wystawie zaprosiła artystkę Olę Stażyk z Warszawy, która tworząc biżuterię inspiruje się jej fotografiami. Dzięki spotkaniu ich wrażliwych dusz powstała linia kolczyków o nazwie „lekkość bytu”.

Ola Stażyk
Tworzy biżuterię, indywidualnie dobrane talizmany z kamieniami naturalnymi. Łączy pasję z pracą. Zaprasza na spotkania o charakterze coachingowym z wykorzystaniem AHA™ – fotografie, które inspirują. Jej misją jest przypominać Kobietom o bezcennym darze, jakim jest intuicja, głos
wewnętrznej mądrości, wiedzy, świadomości. Wspiera Kobiety, by nie wątpiły w swoją mądrość, talent i urodę, akceptowały siebie i kochały takimi, jakie są.

Jej motto: Żyj pełnią życia, wsłuchana w swoje potrzeby i marzenia.

Justyna Gross swoją przygodę z fotografią rozpoczęła od pisania. Pierwszy aparat cyfrowy kupiła, by profesjonalnie ilustrować swojego bloga. Pisała w tym czasie recenzje książek, własne opowiadania i felietony. W pewnym momencie obserwacja świata przez obiektyw stała się jej pasją i receptą na wszelkie troski. Najszczęśliwsza jest w plenerze, poszukując niezwykłych detali pod stopami. Najcenniejszy dla artystki jest sam proces tworzenia, a najbliższe jej wrażliwej duszy są makrofotografia i portret. Nie porzuciła pisania. Prezentowanym na wystawach obrazom, zawsze towarzyszy poetyckie słowo. Pierwsza autorska wystawa Justyny Gross w Centrum Kultury Teatr zatytułowana „Świetlista lekkość bytu” była sukcesem i zebrała pozytywne recenzje. Justyna Gross prezentowała swoje prace również w duecie artystycznym z Ewą Grzeszczuk w Galerii Akcent w Grudziądzu podczas wystawy „Po drugiej stronie lustra”, z Dariuszem Aniszewskim w projekcie „Łączy nas pasja” oraz na licznych wystawach zbiorowych. Brała udział w dwóch projektach fotograficznych z udziałem osób niepełnosprawnych i ich rodzin, czego efektem było kilkadziesiąt portretów.  Prace Justyny Gross zdobią ściany gabinetów lekarskich, firm oraz prywatnych domów. Są często wykorzystywane w sztuce użytkowej, na torbach, plecakach, czy poduszkach.

Źródło: Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu

Centrum Kultury Teatr

ul. Teatralna 1
86-300 Grudziądz
tel.: 56 46 234 76

Powiązane wydarzenia

19
kwietnia (piątek), godz. 19:00

Stand-up: Mama Na Obrotach Kiedyś, a dziś

23
kwietnia (wtorek), godz. 09:00

„Sekrety lasu” – spektakl dla dzieci

23
kwietnia (wtorek), godz. 11:00

„Sekrety lasu” – spektakl dla dzieci

24
kwietnia (środa), godz. 09:00

„Sekrety lasu” – spektakl dla dzieci

24
kwietnia (środa), godz. 11:00

„Sekrety lasu” – spektakl dla dzieci