Koncert niedzielny: Duo Karolina Mikołajczyk & Iwo Jedynecki
Muzyka i taniec

Koncert niedzielny: Duo Karolina Mikołajczyk & Iwo Jedynecki

  • Wydarzenie archiwalne: 14.11.2021
Miejsce:
TeatrGrudziądz, Teatralna 1
Bilety:
15zł (przedsprzedaż), 19 zł (w dniu koncertu)
Duo Karolina Mikołajczyk & Iwo Jedynecki to jeden z najciekawszych i najbardziej innowacyjnych zespołów kameralnych młodego pokolenia, łamiący wszelkie stereotypy odnośnie instrumentarium i wymykający się utartym schematom repertuarowym. Laureaci I nagród i Grand Prix na międzynarodowych konkursach muzycznych we Francji, Chorwacji, Austrii, Włoszech oraz Polsce, zyskujący uznanie artystów takich jak Krzysztof Penderecki czy Maxim Vengerov. Mają za sobą występy m.in. w nowojorskiej Carnegie Hall, na festiwalu Warszawska Jesień, a także recitale we Francji, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Włoszech, Hiszpanii, Gruzji, Chinach, Singapurze, Malezji, Wietnamie, Kambodży, Tajlandii, Stanach Zjednoczonych i na Kubie.


W roku 2019 wystąpili w Brunei jako pierwsi polscy muzycy w historii tego państwa. W maju 2017 roku wykonali debiutancki recital w Filharmonii Narodowej w Warszawie, nagrodzony owacją na stojąco. W lipcu 2018 roku odbyli trasę koncertową w Chinach, występując w takich salach jak Guangzhou Opera House czy Jinan Shandong Grand Theatre.


Wykonania duetu określane są jako perfekcyjne i dojrzałe, ale też błyskotliwe i pełne młodzieńczej witalności, a światowej sławy skrzypek Maxim Vengerov opisał ich jako „duet tak zgrany, że brzmi jak jeden instrument”. Artyści odważnie sięgają po znane dzieła literatury kameralnej, dając im nowe oblicze, które w transkrypcjach Iwa Jedyneckiego zachwyca różnorodną kolorystyką.


Zespół chętnie wykonuje również muzykę współczesną i współpracuje z czołowymi kompozytorami polskimi, m.in. Marcinem Błażewiczem (Koncert podwójny na skrzypce, akordeon i orkiestrę symfoniczną dedykowany Duo), Piotrem Mossem (Koncert opolski na skrzypce, akordeon i orkiestrę wykonany z Orkiestrą Muzyki Nowej w roku 2021), Krzysztofem Pendereckim (oficjalna zgoda na wykonywanie własnego opracowania Sonaty na skrzypce i fortepian od Maestro, w styczniu 2020 prezentacja dzieła w obecności twórcy w Europejskim Centrum Muzyki w Lusławicach).W 2016 roku ukazała się debiutancka płyta Duo Karolina Mikołajczyk & Iwo Jedynecki pt. „Premiére”, zawierająca utwory na skrzypce i akordeon kompozytorów żyjących, napisane w latach 1952-2015, w większości premiery fonograficzne. Była to pierwsza na światowym rynku płyta z muzyką nową w wykonaniu duetu skrzypcowo-akordeonowego. Zespół ma na swoim koncie także szereg nowatorskich prezentacji wideo. Teledysk do Sonaty W. A. Mozarta (https://www.youtube.com/watch?v=a94C1EtdaIY) w autorskim opracowaniu i wykonaniu Duo uzyskał ponad milion wyświetleń w internecie, a fragmenty Wariacji Goldbergowskich J. S. Bacha i The Hollywood Fantasy Wojtka Kostrzewy – ponad 100 tysięcy odtworzeń, dzięki udostępnieniom przez najsłynniejszy portal poświęcony muzyce klasycznej i filmowej – brytyjski Classic FM. Z tym ostatnim projektem duet wystąpił w 2021 na Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie – jednym z najważniejszych tego typu wydarzeń na świecie


PROGRAM


1. Wolfgang Amadeus Mozart – Sonata G dur
2. Fryderyk Chopin – Nokturn op. 9 nr 2
3. Grażyna Bacewicz – Oberek
4.
 Béla Bartók– Rumuńskie tańce ludowe
5. Astor Piazzolla – Tanti Anni Prima
6. Astor Piazzolla – Escualo—–PRZERWA—-


7. Wojciech Kostrzewa – The Hollywood Fantasy

Źródło: Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu

Centrum Kultury Teatr

ul. Teatralna 1
86-300 Grudziądz
tel.: +48564623476