Koncert Niedzielny: Duet akordeonowy Face2Face | Wystawa Zenona Aniszewskiego
Muzyka i taniec  /  Sztuki wizualne

Koncert Niedzielny: Duet akordeonowy Face2Face | Wystawa Zenona Aniszewskiego

  • Wydarzenie archiwalne: 13.11.2022
Miejsce:
TeatrGrudziądz, Teatralna 1
Face2Face – duet niezwykle wszechstronnych i kreatywnych muzyków, który tworzą akordeoniści Paweł Janas i Bartosz Kołsut. Dzięki wyjątkowej charyzmie scenicznej i bezgranicznej pasji przełamują granice między różnymi gatunkami i stylami muzycznymi, tworząc muzykę crossoverovą. Ich talent oraz umiejętności są docenione na festiwalach i konkursach muzycznych na całym świecie. Muzycy zdobyli ponad 60 nagród, m.in: w Polsce, Włoszech, Hiszpanii, Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Francji. Występowali podczas wielu festiwali w większości krajów Europy, USA, Kanadzie i Chinach. Byli włączeni do wielu programów stypendialnych takich jak Dongsan Research Fundation & Pro Polonia Society, Societe Generale, Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”.

Gra Bartosza Kołsuta charakteryzuje się głęboką wrażliwością i emocjonalnym zaangażowaniem w każdej interpretacji dzieła muzycznego. Zdobywca tytułu „Młodego Muzyka Roku” w Warszawie, finalista w konkursie „Eurovision Young Musicans” w Kolonii oraz laureat podczas IBLA GRAND PRIZE 2015 (Ragusa, Włochy). Dwukrotnie występował w legendarnej sali koncertowej Carnegie Hall w Nowym Jorku. Swoje umiejętności kształcił na Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina w Warszawie, w Hochschule fur Musik w Detmold oraz Folkwang Universität der Künste w Essen (Niemcy).
| bartoszkolsut.com |

Paweł Janas to niezwykle wszechstronny muzyk i kompozytor, który z łatwością porusza się na gruncie muzyki klasycznej, współczesnej, elektronicznej i improwizowanej. Zdobył tytuł Mistrza Świata w grze na akordeonie cyfrowym we Włoszech, gdzie wystąpił w Auditorium Parco della Musica w Rzymie. Jest pierwszym akordeonistą w historii, który wystąpił jako solista z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie. Studiował na Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina w Warszawie oraz w Musik und Kunst Privatuniversität der Stadt w Wiedniu.
| paweljanas.net |

 

Zenon Aniszewski – urodził się 20 września 1948 roku w Grudziądzu. Malarstwem interesował się już od najmłodszych lat. Jako dziecko uczestniczył w warsztatach plastycznych organizowanych przez grudziądzki Dom Kultury Dzieci i Młodzieży. Jego pierwszym mistrzem i nauczycielem był Jerzy Feldman – absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, uczeń Zbigniewa Pronaszki.

Po ukończeniu szkoły średniej Zenon Aniszewski wstąpił do wojska. Jako że kariera wojskowa nigdy nie była jego marzeniem, zaczął aktywnie uczestniczyć w amatorskim ruchu artystycznym i brał udział w wielu plenerach malarskich, wystawach i konkursach plastycznych organizowanych przez wojsko, na których wielokrotnie zdobywał nagrody i wyróżnienia. Po zakończeniu pracy jako żołnierz zawodowy poświęcił się całkowicie malarstwu. Od wielu lat mieszka w Gdańsku. Zenon Aniszewski jest miłośnikiem przyrody. Kocha konie i to one są głównym tematem jego malarstwa. Obcując przez lata z tymi szlachetnymi zwierzętami, nauczył się w sposób doskonały oddawać ich piękno i ruch.

Konie i sztuka to dwie pasje Zenona Aniszewskiego, a jego twórczość to ich niesamowite połączenie. Jego ulubione techniki to malarstwo olejne na płótnie oraz akwarelowe. Jego prace są z jednej strony pełne dynamiki, a z drugiej – romantyczne i poetyckie. W umiejętności uchwycenia ruchu konia w akwareli współcześnie nie ma sobie równych. Posiada również niezwykły talent odtwarzania nastrojów natury, oddawania subtelności światła i gry kolorów.

Zenon Aniszewski chętnie powraca do tradycji polskiej sztuki, a w jego malarstwie odnajdziemy echa twórczości polskich mistrzów, takich jak Józef Chełmoński, Józef Brandt, Wojciech Kossak, Maksymilian Gierymski, Piotr Michałowski i Alfred Wierusz-Kowalski. Bywa nazywany „gdańskim Kossakiem”.

Prace Zenona Aniszewskiego znajdują się w zbiorach Muzeum Morskiego w Gdańsku oraz Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, wystawiane są w galeriach sztuki w Trójmieście, Toruniu czy Warszawie, znajdują się w kolekcjach prywatnych na całym świecie, m.in. w Niemczech, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Japonii czy krajach arabskich. Przez wiele lat były również wystawiane na aukcji Harness Track of America Art Auction w Lexington, Kentucky.

Źródło: Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu

Powiązane wydarzenia

28
listopada (czwartek), godz. 19:00

Rafał Rutkowski – stand up

29
listopada (piątek), godz. 19:30

Spięty „Heartcore” – koncert

30
listopada (sobota), godz. 16:00

Polsko-Chorwacka Gala TERESY WERNER I GORANA KARANA

04
grudnia (środa)
⟶ DO 08.12

Jarmark św. Mikołaja