Kolor nieobliczalny, wernisaż malarstwa Jana Zwolickiego
Sztuki wizualne

Kolor nieobliczalny, wernisaż malarstwa Jana Zwolickiego

  • Wydarzenie archiwalne: 13.10.2023
Miejsce:
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi Grudziądz, Wodna 3
Wystawa Kolor nieobliczalny prezentuje niezwykle barwne malarstwo Jana Zwolickiego, które przyniosło mu rozpoznawalność oraz uznanie publiczności.

Artysta urodzony w pobliskim Świeciu, absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy, ze znaczącą dozą ironii ilustruje rzeczywistość, tworząc dynamiczne, barwne i często wielkoformatowe przedstawienia, które odwołują się do tradycji Nowej Figuracji. Prace Jana Zwolickiego uchodzą za nieszablonowe, dynamiczne z dozą ironii i satyry. Podkreśla się także łączenie barw o różnych temperaturach i fotograficzne inspiracje w jego pracach. Sam autor wypowiada się następująco o swojej twórczości: „Tematyka jest bardzo różna, ale to jest też pretekst do mojej zabawy malarstwem. Zaczynam od budowy kompozycji, od plam, które nadają z grubsza charakter memu malarstwu, a dopiero później zaczynam dopasowywać do abstrakcyjnej przestrzeni i powierzchni postaci, ewentualnie pejzaże industrialne, które też są mi bliskie – to jest rodzaj tematu, który pozwala mi uwolnić moją wewnętrzną ekspresją. Pomimo takiej swobody traktowania tych moich mniejszych lub większych formatów, dbam też bardzo o kompozycję, o kolor, który jest dla mnie bardzo ważny (...)”.

Wernisaż: piątek, 13 października 2023 r., godz. 18.00, Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5. Wystawa czynna do 4 lutego 2024 roku.

Źródło: Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu