Logo partnera
Wstęp wolny  /  Film  /  Literatura

Kim jest autor (dzisiaj)? – pokaz filmu i dyskusja

  • Wydarzenie archiwalne: 26.10.2021
Miejsce:
CSWToruń, Wały gen. Sikorskiego 13

Kiedy: 26.10.2021 (wtorek), godz. 18.00


Kino Centrum, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i Fundacja na rzecz Nauki Polskiej zapraszają:


Kim jest autor (dzisiaj)? – pokaz filmu „Wyjście przez sklep z pamiątkami”, reż. Banksy, dokumentalny, USA/Wielka Brytania 2010, 87 min. Po seansie dyskusja o książce dr Aldony Kobus “Autorstwo. Urynkowienie literatury i fantazmat podmiotu autorskiego”.


Wstęp wolny!


O filmie:

Bohaterem jest Thierry Guetta, ekscentryczny właściciel butiku z vintage’ową odzieżą w Los Angeles. Ten filmowiec-amator obsesyjnie i za wszelką cenę pragnie odnaleźć i zaprzyjaźnić się z Banksym, człowiekiem enigmą, znanym na całym świecie z niesamowitych dzieł sztuki, które można znaleźć na ulicach Londynu, Nowego Orleanu, czy „murze bezpieczeństwa” w Izraelu. Czarny humor, ekscytujący thriller i świat miejskich partyzantów w jednym filmie. Niemożliwe?


O książce:

Zachodzące przemiany społeczno-kulturowe domagają się rewaloryzacji dotychczasowych ustaleń z zakresu prawa autorskiego i denaturalizacji pojęcia autorstwa, jego dyskursywizacji z uwzględnieniem kontekstów prawnych, ekonomicznych, estetycznych i teoretycznoliterackich. Autor jest nie tylko podmiotem procesu twórczego, lecz także nośnikiem określonej ideologii. Autorstwo wyłania się w XVIII wieku jako narzędzie w starciu sił politycznych, społecznych i ekonomicznych, autor staje się chwytem retorycznym w nierównej walce toczonej przez feudalny porządek z kapitalizmem. Opowieść o autorstwie to historia urynkowienia literatury i kultury. Ideologia autorstwa, maskowana wieloma metaforami i kategoriami (takimi jak oryginalność czy geniusz), podtrzymywana przez instytucje w rodzaju krytyki i teorii literatury, służy przemianie twórczości w przedmioty estetyczne, łatwe do skonsumowania towary bez kłopotów funkcjonujące na komercyjnym rynku. Jednocześnie zagadnienie autorstwa pozostaje problemem kulturowej autoidentyfikacji, określając, czyje głosy uchodzą za prawomocne i autorytatywne, a które podlegają systemowemu uciszaniu. Monografia stanowi kompleksowe omówienie historii autorstwa i jego licznych kontekstów: niekwestionowanej i niebezpiecznie anachronicznej dominacji romantycznego modelu autorstwa, represji autorstwa kobiecego, metaforycznej śmierci autora i problemu autorstwa zbiorowego.

https://wydawnictwo.umk.pl/…/autorstwo-urynkowienie…


O autorce:

Dr Aldona Kobus – absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zajmuje się kulturą popularną i fanowskim odbiorem oraz zagadnieniami historycznego i społecznego uwarunkowania autorstwa, któremu to tematowi poświęciła rozprawę doktorską. Współpracuje z magazynem kulturowo-literackim Szuflada.net, gdzie publikuje felietony i recenzje.


Info: tel. 56 610 97 18, e-mail: kino.centrum@csw.torun.pl 


Artykuł Kim jest autor (dzisiaj)? – pokaz filmu i dyskusja pochodzi z serwisu Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.Źródło: Centrum Sztuki Współczesnej ZNAKI CZASU

Centrum Sztuki Współczesnej ZNAKI CZASU

ul. Wały gen. Sikorskiego 13
87-100 Toruń
tel: 56 610 97 18

Powiązane wydarzenia

08
lutego (środa)

Ferie w CSW! ☃

09
lutego (czwartek)

Ferie w CSW! ☃

09
lutego (czwartek), godz. 18:00

Horzyca w Centrum – Noce i dnie

10
lutego (piątek)

Ferie w CSW! ☃