Dla dzieci  /  Dziedzictwo

"Kim była Świtezianka?" i Noc Kupały w Muzeum

  • Wydarzenie archiwalne: 18.06.2022
Miejsce:
Muzeum w BiskupinieBiskupin
Kim była Świtezianka?

 

Noc Kupały…

Ognisko, tańce, tradycyjne pieśni

a na koniec puszczanie wianków!

tak, ale to nie wszystko!

18 czerwca Muzeum Archeologiczne w Biskupinie serdecznie zaprasza na Noc Kupały. Zaplanujcie z nami cały dzień!*

Od godziny 18:00 odbywać się będą inscenizacje w wykonaniu zespołu Teatralnego BaJzel, który w towarzystwie Zespół Muzyki Dawnej Huskarl oraz Piekielnica - zespół śpiewu tradycyjnego, wprowadzi Was w świat wierzeń i obrzędowości ludowej dawnych Słowian. Będzie to interdyscyplinarne połączenie świata literatury ze światem obrzędowości i ludowych wierzeń dawnych Słowian.

Kim była Świtezianka? 

Na pewno znacie tę postać z twórczości Adama Mickiewicza - Świtezianka to bohaterka jednej z najbardziej znanych jego ballad. Nasze wydarzenie celebrować będzie obchody dwusetnej rocznicy  wydania I tomu „Poezyj” jego autorstwa. Nie zabraknie też wykładów tematycznych.

Wydarzeniem Kim była Świtezianka? rozpoczynamy zupełnie nowy cykl imprez poświęconych wątkom archeologicznym oraz kulturze słowiańskiej w polskiej literaturze.

Kiedy: 18.06.2022

Start: 18:00 Wioska piastowska

Zakończenie: około godziny 21:00

Dla kogo?

Wielopokoleniowo - nasza impreza przeznaczona jest zarówno dla dzieci, młodzieży  oraz osób dorosłych. Jak zawsze postaramy się nie tylko o to byście dobrze się bawili, ale także wynieśli z naszego spotkania dużą dawkę wiedzy i pozytywnych wibracji.

Grupy szkolne - nasze wydarzenie to doskonała okazja do wzięcia udziału w żywej lekcji. Wasi uczniowie w łatwy i przystępny sposób poznają nie tylko świat Słowian, ale i wybrane ballady Adama Mickiewicza.

W programie:

Dudarz - inscenizacja na podstawie ballady “Dudarz”.

Spotkanie z dudziarzem - opowieść o dudach, dudziarzach i instrumentach dawnych.

Świtezianka -  inscenizacja na podstawie ballady “Świtezianka”.

Kim była Świtezianka? - wariacja teatralna.

Wykłady - opowieść o dawnych wierzeniach oraz o tym, jakie elementy z tradycji przodków wykorzystywał w swojej twórczości Adam Mickiewicz.

Kupalne Ognisko

Muzyka, śpiew i tańce!

Koncert pieśni tradycyjnych (w tym muzyczna odsłona ballady “Rybka”) i warsztaty tańca

warsztaty wicia wianków

dla najmłodszych zajęcia plastyczne

Na zakończenie wieczoru puszczanie wianków

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

JAK ZAPLANOWAĆ TEN DZIEŃ?

*Co jeszcze?

W dniach 16-19 czerwca w godzinach 10:00 -18:00 na terenie Muzeum odbywać się będą liczne pokazy życia codziennego ludności zamieszkującej te tereny przed setkami i tysiącami lat. Dowiecie się, jak wyglądało życie w epoce kamienia, brązu i w czasach pierwszych Piastów.

Wystawy muzealne

"Monumentalne grobowce z epoki kamienia. Park Kulturowy Sarnowo. Park Kulturowy Wietrzychowice - pawilon wystawienniczy w Osadzie pierwszych rolników" (wystawa czasowa).

"Między Słupią a Wierzycą – cmentarzyska z wczesnej epoki żelaza w badaniach Muzeum Archeologicznego w Gdańsku" - Pawilon Muzealny (wystawa czasowa).

"Na skraju tęczy pod smoczą strażą. Skarby przedmiotów metalowych z Brudzynia, Cierpic i Elgiszewa" - Pawilon Muzealny (wystawa czasowa).

"Świt historii nad Jeziorem Biskupińskim" - Pawilon Muzealny (wystawa stała).

Nie tylko zwiedzanie

Warto zabrać koce i kosze z jedzeniem. Na tych, którzy lubią piknikować, czekać będzie ruszt wiszący nad ogniskiem! Po odpoczynku proponujemy wybrać się w relaksujący rejs statkiem “Diabeł wenecki”.

Rodzinna gra terenowa

Przygotowaliśmy także nie lada gratkę dla rodzin! Na miejscu dostępna jest gra terenowa – „Poszukiwacze skradzionych skarbów”, która związana jest nierozłącznie z naszą najnowszą wystawą czasową pt. "Na skraju tęczy pod smoczą strażą. Skarby przedmiotów metalowych z Brudzynia, Cierpic i Elgiszewa”. Więcej informacji o grze znajduje się TUTAJ.

Zwiedzanie z przewodnikiem

W czasie czerwcowego weekendu możliwe jest zwiedzanie rezerwatu z przewodnikiem. Aby mieć pewność, że przewodnik będzie dostępny, warto wcześniej do nas zadzwonić i dokonać rezerwacji.

Zwiedzanie ze zwierzętami

Swojego pupila można wprowadzić na teren rezerwatu bezpłatnie. Pamiętajcie, że zwierzęta muszą być na smyczy i nie wolno wchodzić z nimi do wnętrz rekonstrukcji oraz pawilonu muzealnego.

Bilety

Bilety nabyć można w kasach po przyjeździe do Muzeum. Warto jednak oszczędzić czasu, kupując je wcześniej na stronie https://www.biskupin.pl/bilety/

 

Źródło: Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

Powiązane wydarzenia

15
czerwca (sobota), godz. 11:00
⟶ DO 16.06

Europejskie Dni Archeologii, 15-16 czerwca 2024

22
czerwca (sobota), godz. 18:00

Noc Kupały, 22 czerwca 2024