Logo partnera
Muzyka i taniec

KILAR - MUZYKA FILMOWA

  • Wydarzenie archiwalne: 10.09.2021
Miejsce:
Filharmonia PomorskaBydgoszcz, Andrzeja Szwalbego 6

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej

Paweł Kapuła  dyrygent

Adam Kośmieja fortepian

Edyta Krzemień  śpiew

Katarzyna Marcysiak prowadzenie


 


Wojciech Kilar (1932-2012)

Walc z filmu „Ziemia obiecana”

Walc z filmu ”Trędowata”

Polonez z filmu „Pan Tadeusz”

Mazur z filmu „Zemsta” 

Suita z muzyki do filmu „Dracula”

Wokaliza z filmu „Dziewiąte wrota”

Krzesany


 


Bilety do nabycia na www.bilety24.pl

oraz w kasie biletowej FP



Uprzejmie informujemy, że zakup biletu na koncert w Filharmonii Pomorskiej jest jednoznaczny z przyjęciem do wiadomości i stosowania regulaminu pod nazwą: „Warunki uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych organizowanych przez Filharmonię Pomorską im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy podczas trwania epidemii SARS-CoV-2 COVID-19”. Niezastosowanie się do jego zapisów, szczególnie tych mówiących o konieczności zakrywania ust i nosa, skutkować może przerwaniem koncertu, wezwaniem służb porządkowych i wyproszeniem osób łamiących te zapisy oraz obciążeniem ich wszelkimi kosztami interwencji.


OBOWIĄZKOWA KARTA UCZESTNIKA KONCERTU>>


KLAUZULA COVID-19>>


REGULAMIN DLA MELOMANÓW>>


Przed każdym koncertem od Melomanów będziemy pobierać dane osobowe w postaci imienia, nazwiska oraz nr tel. kontaktowego w celu zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID-19. Dane udostępnione będą jedynie instytucjom uprawnionym ustawowo, w tym właściwemu państwowemu inspektorowi sanitarnemu.



Program zdominuje znana i lubiana muzyka Wojciecha Kilara, którą napisał specjalnie do filmów tak polskich, jak i zagranicznych. Fenomenalna muzyka filmowa Kilara nie mieści się w ramach stereotypów. W dorobku Mistrza jest wiele wspaniałych dzieł klasycznych, jak „Krzesany” z 1974, dzieło, które stało się punktem zwrotnym w jego twórczość, lecz jego ścieżki dźwiękowe odznaczają się równie bardzo wysoką wartością artystyczną i cieszą się międzynarodowym uznaniem. Wyjątkowy sukces odniósł kompozytor muzyką do „Draculi”, filmu Francisa F. Coppoli z 1974.  Z kolei Wokaliza (w filmie „Dziewiąte wrota” Romana Polańskiego z 1999, śpiewana przez światowej sławy sopranistkę Sumi Jo) zyskała dużą popularność i znalazła się w repertuarze wielu śpiewaczek.


Paweł Kapuła, dyrygent młodego pokolenia, okrzyknięty „nadzieją polskiej dyrygentury” (Polskie Radio), koncertuje z najważniejszymi orkiestrami w kraju. W 2018 wraz z Sinfonią Varsovią nagrał debiutancką płytę. Jest finalistą i laureatem wyróżnień w I Ogólnopolskim Konkursie Studentów Dyrygentury im. A. Kopycińskiego we Wrocławiu (2013) oraz finalistą przesłuchań Seattle Symphony Orchestra (2018). Ściśle współpracuje z Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie. W latach 2016-2019 pełnił rolę dyrygenta asystenta maestro Jacka Kaspszyka w Filharmonii Narodowej; był także asystentem Andreya Boreyki w Orchestre National de Belgique (2016). W lutym 2021 objął funkcję stałego, pierwszego dyrygenta gościnnego Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej.W maju 2021 wziął udział w Wiener Festwochen jako dyrygent asystent Matthew Hallsa podczas produkcji opery Łaskawość Tytusa Mozarta (reż. Milo Rau, Mozarteumorchester Salzburg, Arnold Schönberg Chor).

Jest absolwentem dyrygentury symfoniczno-operowej w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Więcej>>

Adam Kośmieja to jeden z najbardziej wyrazistych polskich pianistów młodego pokolenia. Jego repertuar obejmuje utwory zarówno klasyczne, jak i awangardowe oraz multimedialne. Prowadzi ożywioną działalność koncertową w kraju i za granicą (Ameryka Północna, Europa i Azja). Współpracował niemal ze wszystkimi czołowymi krajowymi orkiestrami. Brał udział w wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych, m.in takich jak.: Warszawska Jesień, Beijing Modern Music Festival, Shenzhen International Music Festival „Belt & Road" w Chinach, Międzynarodowym Sympozjum Muzyki Elektroakustycznej w Toronto. W 2016 wydał debiutancką płytę z kompletem dzieł na fortepian solo Kazimierza Serockiego (DUX). We wrześniu 2021 ukaże się nowy solowy album artysty: „Tribute to Gulda" (Warner Classics).

Jest absolwentem Manhattan School of Music w Nowym Jorku (2011), w latach 2007-2011 wyróżniony stypendium im. Harolda i Helen Schonbergów, oraz Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, w klasie Jerzego Sulikowskiego i Katarzyny Popowej-Zydroń, gdzie obecnie, ze stopniem naukowym doktora, jest wykładowcą.

Więcej>>   

Edyta Krzemień, debiutowała rolą Christine w musicalu „Upiór w operze” (CD) w Teatrze Roma. Współpracuje z Wrocławskim Teatrem Pieśni Kozła. Koncertuje z repertuarem musicalowym a także filmowym. Współpracuje ze Zbigniewem Preisnerem, którego utwory nagrała na płytę „W poszukiwaniu dróg”. Z kompozycjami i pod batutą kompozytora wystąpiła w Megaron Concert Hall w Atenach, na „Klara Music Festival” w Brukseli oraz „Haifa Film Festival”, wykonując utwory z filmów K. Kieślowskiego. Zaśpiewała w spektaklu Z. Preisnera i E. Lipskiej „2016 Dokąd?” w NFM we Wrocławiu (DVD), na 29. Gali wręczenia Europejskich Nagród Filmowych, a także na koncercie z Tauron Arena z okazji 40-lecia pracy artystycznej Preisnera. Współpracuje z emirackim kompozytorem Ihabem Darwishem. Nagrała partię solowe do utworu kompozytora na otwarcie największych na świecie pokazów fontann „The Palm Fountain” w Dubaju. Śpiewa na jego najnowszej płycie „Hekayat: Symphonic Tales”. W 2015 dostała się do bazy wokalistów „Cirque du Soleil”; w 2020 dostała angaż w nowej produkcji CDS „Under The Same Sky”, której premiera planowana jest na 2022. Zajmuje się także dubbingiem.

Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie, jest wykładowcą w Akademii Muzycznej w Poznaniu (specjalność: musical).

Katarzyna Marcysiak, dokumentalistka, dziennikarka i publicystka. Do 2016 pracowała w Telewizji Polskiej. Była sekretarzem programowym TVP Bydgoszcz. Obecnie mieszka w Delhi (Indie), gdzie realizuje filmy dokumentalne.

Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.


 



Źródło: Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy

Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy

ul. Andrzeja Szwalbego 6
85-080 Bydgoszcz
tel.:52 321 04 67

Powiązane wydarzenia

10
lutego (piątek), godz. 19:00

Rossen Gergov & Matilda Lloyd

11
lutego (sobota), godz. 10:30

137. Od brzuszka do uszka maluszka

11
lutego (sobota), godz. 11:00

Akademia WioliMisia

11
lutego (sobota), godz. 12:30

137. Od brzuszka do uszka maluszka

11
lutego (sobota), godz. 12:45

Akademia WioliMisia