Kiermasz wielkanocny
Wstęp wolny  /  Dziedzictwo

Kiermasz wielkanocny

  • Wydarzenie archiwalne: 03.04.2022
Miejsce:
Muzem EtnograficzneToruń, Wały Generała Władysława Sikorskiego 19
W niedzielę 3 kwietnia w godz. 10.00-15.00 zapraszamy na kiermasz wielkanocny. To spotkanie z ponad setką twórców ludowych, którzy przyjadą z różnych stron Polski.

Artyści zaprezentują własnoręcznie wykonane wyroby przydatne do ozdobienia wielkanocnego stołu i przygotowania koszyka za święconką. Na barwnych i bogatych stoiskach kupić będzie można jajka zdobione różnorodnymi technikami: batikową (z Suwalszczyzny), misternie wydrapywane (z Opolszczyzny), oklejane wycinanką (z okolic Łowicza), a także przybrane w koronki, frywolitki i malowane we współczesne artystyczne wzory. Na kiermaszu znajdzie się również szeroki wachlarz tradycyjnych palm: wileńskich, lubelskich, kurpiowskich i pałuckich. Nie zabraknie ręcznie haftowanych obrusów, serwet i serwetek autorstwa twórczyń z Kujaw, Borów Tucholskich, Żywiecczyzny i Kaszub, a także słynnych koronek koniakowskich i kurpiowskich.

Gratką dla kolekcjonerów będą na pewno niezwykłe dywany dwuosnowowe z Podlasia. Wśród wyrobów z wikliny plecionkarze zaprezentują nie tylko tradycyjne kosze i koszyczki na świecone, ale także współczesne formy o różnym przeznaczeniu. Jak zwykle gościć będziemy kilkunastu uznanych i cenionych rzeźbiarzy, którzy przyjadą do nas z różnych regionów kraju. Kiermasz jest doskonałą okazją do nabycia niepowtarzalnych upominków dla najmłodszych: drewnianych zabawek, szmacianych lalek i ceramicznych cudeniek. Podczas oglądania i zakupów kusić nas będą wspaniałymi aromatami świąteczne wędliny, wypieki oraz przeróżne smakołyki z ekologicznych produktów.

W trakcie trwania imprezy, o godzinie 11.00, 12.00 i 13.00 pracownicy Muzeum oprowadzać będą po aranżacjach świątecznych w Parku Etnograficznym (w cenie biletu). Bilety: normalny – 5 zł, ulgowy – 3 zł, rodzinny – 10 zł.

Źródło: Muzeum Etnograficzne im. prof. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu

Muzeum Etnograficzne im. prof. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu

Wały gen. Sikorskiego 19
87-100 Toruń
tel. 56 622 80 91