KATAR 2021 – FILM
PROTOKÓŁ
KATAR FILM 2021 r.
FINAŁ
Toruń, 19 listopada 2021 r.
Jury w składzie:
Remigiusz Zawadzki - przewodniczący jury. Filmowiec, operator telewizyjny i filmowy, reżyser-dokumentalista, scenarzysta, producent. Absolwent Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Kierownik Sekcji Produkcji i Promocji Wydarzeń „Machinarium” w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy;
Karolina Ford-Kłopotowska - reżyserka, scenarzystka. Autorka filmów krótkometrażowych, wideoklipów i spotów społecznych. Współpracuje z wrocławskim ATM-em na stanowisku scenarzysty. Absolwentka UMK w Toruniu oraz stypendystka Universita' degli Studi Roma Tre w Rzymie. Nagradzana za swoje filmy na międzynarodowych festiwalach filmowych. Trzykrotnie otrzymała stypendium Prezydenta Miasta Torunia w dziedzinie kultury oraz dwukrotnie stypendium artystyczne Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego;
Ireneusz Maciejewski - reżyser, filmowiec, specjalista ds. teatru i interdyscyplinarnych przedsięwzięć kulturalnych WOAK Toruń. Absolwent Akademii Teatralnej im. Zelwerowicza w Warszawie (Wydział Lalkarski w Białymstoku), Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie oraz SGH w Warszawie na Kierunku Menedżer Kultury. Tworzy projekcje multimedialne, a także formy filmowe wykorzystane do przedstawień;
po obejrzeniu 8 filmów zakwalifikowanych do finału postanowiło nagrodzić następujące produkcje:
I NAGRODA:
Miło mi cię poznać, reżyseria Marianna Korman
Uzasadnienie:
Za odwagę, wrażliwość i empatię w podjęciu trudnego tematu, a w szczególności za dojrzałe operowanie filmowymi środkami, trafne decyzje obsadowe oraz bardzo dobrą pracę całego aktorskiego zespołu pod czułym okiem autorki filmu.
II NAGRODA:
Druciak - mała głowa pełna niespodzianek, reżyseria Krzysztof Parda
Uzasadnienie:
Za oryginalny pomysł, znakomite czucie formy filmowej (zdjęcia, montaż, dźwięk), za bezkompromisowość realizacji filmu na własnych, autorskich zasadach, za radość tworzenia tej zabawnej filmowej opowieści, emanującą z każdego kolejnego kadru.
III NAGRODA:
Skąd się bierze woda sodowa, reżyseria Kacper Juśkiewicz
Uzasadnienie:
Za brawurową próbę przełożenia trudnej, bo odwołującej się do literatury absurdu, formy komiksowej na język kina animowanego, za dopracowaną animację oraz wysiłek włożony w zaproszenie popularnych polskich aktorów i satyryków do udziału w zdubbingowaniu tego filmu.
WYRÓŻNIENIE:
Tatuaże, Grupa filmowa VLO w składzie: Lilia Szczepaniak, Mateusz Olszewski, Franciszek Karasiewicz, Mikołaj Tafiłowski, Aleksandra Krajewska, Bartosz Linka – nagroda specjalna: udział w warsztatach filmowych „To nas kręci!”
Uzasadnienie:
Za odważną próbę opowiedzenia o współczesnym, popularnym zjawisku społecznym. W ramach wyróżnienia gwarantowany udział w warsztatach filmowych prowadzonych w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu.
Potrzebują domu, reżyseria Filmowy Klub Absolwenta ŚCIEMATV w składzie: Jakub Grzelak, Maja Górska, Szymon Jackowski, Renata Kubińska – nagroda specjalna: udział w warsztatach filmowych „To nas kręci!”
Uzasadnienie:
Za wrażliwość społeczną i umiejętność dostrzegania w najbliższym otoczeniu potencjału na bohatera filmowego i za intersujący temat filmowy.
fot. archiwum WOAK
PROTOKÓŁ
Kwalifikacje do finałowych Konfrontacji KATAR FILM 2021r.
Toruń, 5 listopada 2021 r.
Jury w składzie:
Grzegorz Kaźmierski - muzyk oraz realizator dźwięku, animator kultury, teatrolog i filmoznawca. Specjalista ds. interdyscyplinarnych przedsięwzięć kulturalnych w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu. Absolwent teatrologii i filmoznawstwa na UKW w Bydgoszczy oraz filmoznawstwa i animacji kultury na UMK w Toruniu. Autor wideoklipów oraz miniatur filmowych;
Wojtek Budny - instruktor, dokumentalista w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu. Swoją przygodę z kamerą zaczynał na początku lat 90. w telewizji TV Münster. Absolwent Camerimage Film School. Współpracował z Telewizją Polską S.A., TVN i OwsiakTV. Obecnie operator obrazu w TV Toruń. Współpracował z Yachem Paszkiewiczem przy realizacji wielu wideoklipów, jest producentem i współautorem programu Muzyczny Kram, autorem i współautorem filmów dokumentalnych i reportaży;
po obejrzeniu 15 filmów zgłoszonych przez twórców, postanowiło zakwalifikować do finału następujące produkcje:
- Skąd się bierze woda sodowa, reżyseria Kacper Juśkiewicz
- Druciak-mała głowa pełna niespodzianek, reżyseria Krzysztof Parda
- Ruchy, reżyseria Adrian Pruczkowski
- Pamięć Torunia, reżyseria Bartłomiej Zaleśkiewicz
- Człowiek czołg - powstaniec Henryk Jurkowski „Lufa”, reżyseria Grażyna Zielińska
- Potrzebują domu, reżyseria Filmowy Klub Absolwenta ŚciemaTV
- Tatuaże, reżyseria Grupa filmowa VLO
- Miło mi cię poznać, reżyseria Marianna Korman
Zakwalifikowane filmy zostaną zaprezentowane podczas finałowego spotkania w dniu 19 listopada 2021 o godz. 17:00 w Artus Cinema (Centrum Kultury Dwór Artusa). Jury w składzie: Karolina Fordońska, Remigiusz Zawadzki, Ireneusz Maciejewski wyłoni zwycięzców.
Bardzo nam zależy na bezpośrednim spotkaniu uczestników KATAR-u z publicznością i jurorami. Dołożymy też wszelkich starań, żeby było ono bezpieczne. Jeśli jednak możliwość organizowania wydarzeń kulturalnych na żywo zostanie ograniczona – spotkamy się w internecie.
Dodatkowe informacje:
Weronika Droszcz
e-mail: weronika.droszcz@woak.torun.pl
tel. 56 652 27 55
Grzegorz Kaźmierski
e-mail: grzegorz.kazmierski@woak.torun.pl
tel. 56 652 27 55
Źródło: WOAK Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu