Kamilla Chołoniewska. Kobieta zaradna
Edukacja

Kamilla Chołoniewska. Kobieta zaradna

  • Wydarzenie archiwalne: 06.03.2024
Miejsce:
Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy – Gmach główny Gdańska 4Bydgoszcz, ul. Gdańska 4

Kamilla Chołoniewska. Kobieta zaradna – wykład z okazji Dnia Kobiet wygłosi dr Anna Nadolska, kustoszka dyplomowana i kierowniczka Działu Historii MOB. Wydarzenie jest częścią cyklu: Ona i Kultura.

Spotkanie ma na celu przybliżenie sylwetki Kamilli Chołoniewskiej, żony pisarza i publicysty Antoniego Chołoniewskiego-Myszki. Bydgoska aktywność realizowana w latach 20. XX w. przez tę znakomitą nauczycielkę, pisarkę i dziennikarkę, ale także niestrudzoną działaczkę społeczno-charytatywną i przedsiębiorczynię oraz wielką orędowniczkę emancypacji kobiet, jest w naszym mieście zupełnie nieznana. Dlatego główny nacisk zostanie położony na prezentację okresu bydgoskiego w życiu Kamilli Chołoniewskiej, w którym dała się ona poznać jako niezwykle zaradna, pracowita i niebojąca się podejmowania nowych wyzwań kobieta. W mieście nad Brdą, w którym żywa jest pamięć jedynie o Antonim Chołoniewskim, autorze książki Duch dziejów Polski, warto pochylić się nad dokonaniami jego wspaniałej małżonki, kobiety wielozadaniowej, wybijającej się spośród grona ówczesnych Polek.

Dr Anna Nadolska – kustoszka dyplomowana i kierowniczka Działu Historii MOB jest regionalistką, badaczką dziejów Bydgoszczy, ze szczególnym uwzględnieniem historii kobiet, kuratorką wielu wystaw stałych i czasowych, autorką publikacji oraz licznych artykułów naukowych i popularnonaukowych, a także realizatorką projektów edukacyjnych, w tym herstorycznych.

——————–

wstęp: 7 zł od osoby. Liczba miejsc ograniczona. Bilety można zakupić w kasie Muzeum oraz przez Internet.. Decyduje kolejność zakupu biletów!Źródło: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

ul. Gdańska 4
85-006 Bydgoszcz
tel.: 52 52 53 555