Jarmark Świętego Mikołaja, wystawa przedwojennych szopek bożonarodzeniowych
Wstęp wolny  /  Dla dzieci  /  interdyscyplinarne

Jarmark Świętego Mikołaja, wystawa przedwojennych szopek bożonarodzeniowych

  • Wydarzenie archiwalne: 06.12.2021
Miejsce:
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi Grudziądz, Wodna 3
JARMARK ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA - wydarzenia w Muzeum

3-6 grudnia 2021, piątek-poniedziałek

 

3.12.2021, godz. 10.00 – 18.00

4-6.12.2021, godz. 10.00 – 16.00

„W kołysce Ziemi Obiecanej…” – wystawa przedwojennych szopek bożonarodzeniowych ze zbiorów Łukasza Ciemińskiego, wstęp wolny

Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5

„W kołysce Ziemi Obiecanej…”
Szopki bożonarodzeniowe posiadają swoją długą tradycję sięgającą korzeniami czasów średniowiecza. Ustawiano je początkowo w klasztorach, najczęściej żeńskich oraz domach bogatych mieszczan. Swoją formą, doborem postaci oraz tła, nawiązywały do szopek ustawianych na kościelnych ołtarzach.  Po reformach józefińskich w XVIII wieku – znacznie ograniczających zwyczaj prezentowania szopek we wnętrzach kościelnych, niewielkie szopki bożonarodzeniowe upowszechniły się w domach katolików wszystkich stanów.

Figury ustawiane w szopkach wykonywano z rozmaitych materiałów - terakoty, drewna, wosku, papieru a w XIX wieku zaczęto produkować na masową skalę polichromowane figury i figurki odlewane z gipsu. Trudniły się tym rzemiosłem firmy z Nadrenii, Westfalii, Holandii i Francji zaopatrujące sklepy z dewocjonaliami na terenie całej Europy. Precyzyjnie wykonane, z ogromną dbałością o szczegóły i z wysmakowaną polichromią były zbytkownym i pożądanym przedmiotem domowej obrzędowości bożonarodzeniowej.

Prezentowane na wystawie szopki to obiekty unikatowe pochodzące z XIX i pierwszej ćwierci XX wieku. Poruszają swoim dawnym pięknem i budzą w nas tęsknotę za utraconym rajem naszego dzieciństwa.

6.12.2021, poniedziałek, godz. 17.00

„Miłością przejęty – Mikołaj święty” – cała prawda o pewnym biskupie!

wykład Łukasza Ciemińskiego

wstęp wolny

Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5

Źródło: Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu

Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu

Wodna 3
86-300 Grudziądz
tel.: +56 465 90 63