Jarmark Świętego Mikołaja - wydarzenia w Muzeum oraz w oddziale - Muzeum Handlu Wiślanego
Wstęp wolny  /  Edukacja  /  Inne  /  Sztuki wizualne

Jarmark Świętego Mikołaja - wydarzenia w Muzeum oraz w oddziale - Muzeum Handlu Wiślanego

 • Wydarzenie archiwalne: 06.12.2023
Miejsce:
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi Grudziądz

JARMARK ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA 2023 - wydarzenia w Muzeum

Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu wraz z oddziałem – Muzeum Handlu Wiślanego – w dniach 6-9 grudnia 2023 r. czynne będzie w godz. 10.00 – 18.00. 

W środę, 6 grudnia oraz w sobotę, 9 grudnia – wstęp bezpłatny na wszystkie wystawy. 

Wydarzenia w Muzeum podczas Jarmarku – wstęp bezpłatny/ na wydarzenia obowiązują zapisy lub bezpłatne wejściówki. 

ŚRODA, 6 GRUDNIA

 • godz. 10.00 – 18.00 – wstęp bezpłatny na wszystkie wystawy w Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu wraz z oddziałem, Muzeum Handlu Wiślanego.
 • godz. 10.00 (kl. 1-4) i 12.00 (od klasy 5): „Do patera smoruny!” Boże Narodzenie na ziemi chełmińskiej – wykład Łukasza Ciemińskiego. Ziemia chełmińska jest niewielkim, ale posiadającym własną tożsamość regionem etnograficznym. Przemierzymy ją wraz z Łukaszem Ciemińskim - etnografem grudziądzkiego Muzeum, by poszukać śladów dawnego świętowania Bożego Narodzenia. Gwiazdor, bunterteller, kolędy śpiewane w adwencie - to tylko wybrane tropy, które pokażą nam w jaki sposób nasi przodkowie celebrowali kolędowy czas! Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5; Zapisy dla grup zorganizowanych (godz. 10.00 i 12.00) – tel. 56 46 590 63 w. 18
 • godz. 16.30 – warsztaty z okazji Jarmarku – w oddziale Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu – Muzeum Handlu Wiślanego: „Z Mikołajem po kolędzie – wypiekanie tradycyjnych pierników figuralnych”. Podczas warsztatów wypieczecie i ozdobicie piernik z postacią Świętego Mikołaja. Warsztaty bezpłatne – obowiązują zapisy, tel. 56 46 590 63 w.62; ul. Spichrzowa 33-35. Piernik figuralny, wykrajany z wydruku. Warsztaty nawiązujące do tradycyjnych form piernikowych, do tradycji Grudziądzkiego Jarmarku św. Mikołaja i najważniejszego kościoła w mieście – bazyliki pw. Św. Mikołaja. Warsztat połączony ze wstępem w formie opowieści na temat tradycji, oparty na pomocach – obrazie św. Mikołaja i rzeźbach oraz oprowadzaniu po wystawie MHW, z naciskiem na kiosk ze świętym Mikołajem i mapę Grudziądza, na której zaznaczona jest Bazylika.
 • godz. 17.00: „Krótka historia niejednej szopki” – wykład Łukasza Ciemińskiego.
  Wypadająca w tym roku 800. rocznica pierwszych jasełek odprawionych przez św. Franciszka z Asyżu w Greccio to świetna okazja, by wraz z Łukaszem Ciemińskim - historykiem sztuki, etnografem i nie bójmy się tego powiedzieć - prawdziwym szopkarzem, przyjrzeć się tej barwnej bożonarodzeniowej tradycji. Dowiemy się dlaczego wół i osioł prorokują, dlaczego Panna Maria padła na kolana, a czas zatrzymał się w bezruchu. Poznamy początki świątecznej stajenki oraz najciekawsze i najbardziej wartościowe tradycje szopkarskie całej Europy. Zapraszamy na tę podróż do utraconego raju naszego dzieciństwa! Bilet za jeden uśmiech! Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5. Wstęp wolny. 

CZWARTEK, 7 GRUDNIA 
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu wraz z oddziałem, Muzeum Handlu Wiślanego, czynne w godz. 10.00 – 18.00 

PIĄTEK, 8 GRUDNIA 
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu wraz z oddziałem, Muzeum Handlu Wiślanego, czynne w godz. 10.00 – 18.00.

 • godz. 17.00 Piątek w Muzeum – wykład Magdaleny Kalbarczyk i Ilony Sulik-Kurowskiej pt. „O herbacie, przy herbacie, słów kilka” nawiązujący do wystawy „Kawa czy herbata? Archeologiczne świadectwa konsumpcji napojów w dawnym Gdańsku” (spotkanie rozpoczyna się na wystawie, ul. Spichrzowa 17).
  Wystawa – ul. Spichrzowa 17; wykład – ul. Spichrzowa 33-35, Muzeum Handlu Wiślanego, oddział Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu/ wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek – do odbioru od dnia 1 grudnia 2023 w Kasie Muzeum (ul. Wodna 3/5 oraz ul. Spichrzowa 33-35).

SOBOTA, 9 GRUDNIA

 • godz. 10.00 – 18.00 – wstęp bezpłatny na wszystkie wystawy w Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu wraz z oddziałem, Muzeum Handlu Wiślanego.
 • godz. 10.00 - Bożonarodzeniowe spotkanie warsztatowe dla dzieci i dorosłych – „Ludziki na choinkę”; Jak wyglądała choinka Waszego dzieciństwa? Pamiętacie srebrzystą lametę, kolorowe lampki w kształcie świeczek albo przepiękne bombki muchomorki, które rok temu zaliczyły swój wielki powrót i już w listopadzie były praktycznie nie do zdobycia? Na kolejnych warsztatach bożonarodzeniowych spróbujemy odtworzyć jedną z takich ozdób z przeszłości, czyli niegdyś bardzo popularne ludziki na choinkę. Urocze mikołajki, kolorowe skrzaty, pszczółki, a może kominiarze w kapeluszach? Które z nich mieliście w domach? Jeżeli z sentymentem wspominacie „dawne czasy”, lubicie zabawy kreatywne albo po prostu macie dość sztampowych ozdób choinkowych i chcecie coś zmienić, ale nie macie pomysłu to propozycja idealna dla Was. Na warsztaty zapraszamy dorosłych i dzieci od 6 roku życia. Górnej granicy wieku nie ma. Uwaga! Na sobotnie spotkania warsztatowe zapraszamy nie tylko dorosłych z dziećmi. Może w nich wziąć udział każdy, kto lubi prace kreatywne; zapisy – tel. 56 46 590 63 w.18, wstęp bezpłatny; ul. Spichrzowa 17.
 • godz. 10:30, 12:30, 14:30, 16:30 
  warsztaty „Z Mikołajem po kolędzie – Wypiekanie tradycyjnych pierników figuralnych”. Podczas warsztatów wypieczecie i ozdobicie piernik z postacią Świętego Mikołaja. Warsztaty bezpłatne – obowiązują zapisy, tel. 56 46 590 63 w.62; ul. Spichrzowa 33-35. Piernik figuralny, wykrajany z wydruku. Warsztaty nawiązujące do tradycyjnych form piernikowych, do tradycji Grudziądzkiego Jarmarku św. Mikołaja i najważniejszego kościoła w mieście – bazyliki pw. Św. Mikołaja. Warsztat połączony ze wstępem w formie opowieści na temat tradycji, oparty na pomocach – obrazie św. Mikołaja i rzeźbach oraz oprowadzaniu po wystawie MHW, z naciskiem na kiosk ze świętym Mikołajem i mapę Grudziądza, na której zaznaczona jest Bazylika.


Źródło: Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu

Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu

Wodna 3
86-300 Grudziądz
tel.: 56 465 90 63