Japońska koncepcja ikigai w życiu i sztuce – wykład (Noc Muzeów 2024)
Edukacja

Japońska koncepcja ikigai w życiu i sztuce – wykład
(Noc Muzeów 2024)

Wydarzenie w ramach Europejskiej Nocy Muzeów 2024. Zobacz podstronę ENM 2024
  • Wydarzenie archiwalne: 18.05.2024
Miejsce:
Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy – Gmach główny Gdańska 4Bydgoszcz, ul. Gdańska 4

Japońska koncepcja ikigai w życiu i sztuce – wykład Urszuli Winiarskiej, z cyklu Daleki Wschód bliżej nas. Wydarzenie organizowane w ramach obchodów Europejskiej Nocy Muzeów 2024.

Przez pryzmat współczesnych Japonek zobaczmy, jak sztuka staje się narzędziem wyrażania siebie, nawet gdy społeczne oczekiwania próbują narzucić inne ścieżki. To kobiecość pełna mocy opartej na realizacji pasji oraz samoakceptacji. W Japonii istnieje silny wzorzec kobiecości, kształtowany przez mężczyzn, którzy oczekują delikatności, urody i jednocześnie zmysłowego wyrafinowania. To subtelne oczekiwania zapisane w kulturze, gdzie kobieta powinna emanować spokojem, by wzbudzać podziw i być pożądaną partnerką. Mimo że społeczeństwo japońskie podąża ku bardziej postępowemu podejściu do płci, ten tradycyjny wzorzec nadal istnieje, często zderzając się z postępowymi tendencjami oraz dążeniem do równouprawnienia płci. Dla wielu kobiet jest to wyzwanie, aby znaleźć równowagę między tymi skrajnościami i wyrażać siebie w sposób autentyczny, niezależnie od społecznych oczekiwań.

Urszula Winiarska – autorka książki o poszukiwaniu pasji oraz koncepcji ikigai, mediatorka, menadżerka i pedagog. Od kilku lat realizuje projekt Moc Pasji – w Tobie, który ma na celu inspirowanie do odkrywania ikigai, wprowadzania pozytywnych zmian oraz życia zgodnie z własnymi wartościami. Publikuje artykuły związane z tą tematyką na stronie internetowej ikigaiday.eu. Tworzy wiersze haiku na podstawie wskazówek japońskich mistrzów klasycznego haiku. Członkini Polskiego Stowarzyszenia Haiku.

wstęp: 3 zł od osoby. Liczba miejsc ograniczona. Bilety można zakupić w kasie Muzeum oraz przez Internet. Decyduje kolejność zakupu biletów!

Wstęp:

  • 3 zł/1 os. – pojedyncze wejście do jednego budynku MOB
  • 3 zł/1 os. – wstęp na wykład w sali audiowizualnej oraz warsztaty Wielkie kropkowanie
  • 10 zł/1 os. – wstęp do wszystkich obiektów MOB
  • 10 zł/1 os. – wstęp na pojedyncze warsztaty w wybranych obiektach MOB

Szczegółowe informacje o biletach znajdziecie na stronie muzeum.bydgoszcz.pl.



Źródło: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy