JAN STANISŁAWSKI i UCZNIOWIE z kolekcji Wandy i Leonarda Pietraszaków
Sztuki wizualne

JAN STANISŁAWSKI i UCZNIOWIE z kolekcji Wandy i Leonarda Pietraszaków

  • dzisiaj
    ⟶ stała
Podany czas trwania wystawy nie uwzględnia dni wolnych oraz rzeczywistych godzin otwarcia. Przed wizytą w danym obiekcie prosimy o kontakt z organizatorem celem potwierdzenia dostępności ekspozycji.
Miejsce:
Gmach GłównyBydgoszcz, ul. Gdańska 4

 Ta wyjątkowa wystawa, będąca prezentacją kolekcji malarstwa młodopolskiego Państwa Wandy i Leonarda Pietraszaków jest szczególna nie tylko za sprawą indywidulanego smaku estetycznego kolekcjonerów, ale również przez fakt, iż stanowi dar dla Bydgoszczy i jego mieszkańców.

Pan Leonard Pietraszak, Honorowy Obywatel Miasta Bydgoszczy i Jego Małżonka przekazali do Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy kolekcję, którą budowali przez kilkadziesiąt lat i z którą są bardzo emocjonalnie związani, mimo to postanowili oddać ją społeczeństwu. Ja sami darczyńcy piszą w katalogu wystawy: „Gromadziliśmy te prace Mistrza Jana Stanisławskiego i Jego utalentowanych uczniów przez lata. Doznawaliśmy zachwytu i wzruszenia. (…) Otwarcie przyznajemy – darzymy to malarstwo niezmiennie gorącym uczuciem, ale zapadła zgodna decyzja o przekazaniu, czyli podzieleniu się z kimś, kto zapewni obrazom troskliwą opiekę, a niewątpliwie i ciepłe uczucie. W rodzinnym mieście Leonarda, w Bydgoszczy, tym Kimś jest Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego, a pośrednio i Mieszkańcy tego pięknego Miasta.”

Portret Wandy i Leonarda Pietraszaków autorstwa Jana Szancenbacha.

Jan Szancenbach, Portret Wandy i Leonarda Pietraszaków, 1990, olej, płótno, fot. W. Woźniak

Przekazany zbiór liczy 58 obrazów olejnych autorstwa Jana Stanisławskiego i 38 innych artystów (i jednej artystki) w tym m.in.  Wlastimila Hofmana, Stanisława Kamockiego, Alfonsa Karpińskiego, Stanisława Gałki, Antoniego Procajłowicza, Bronisława Kowalewskiego czy Floriana Piekarskiego.

Ekspozycja Jan Stanisławski i uczniowie jest podróżą w urokliwy, czasem tajemniczy świat natury z widokami pól, lasów, wiejskich dróg czy gór, ale także architektury i miast, w którą warto wyruszyć i poczuć ducha „młodej polski”.

Obraz olejny pt. Cyprysy autorstwa Jana Stanisławskiego.

Jan Stanisławski, Cyprysy, olej, tektura, fot. W. Woźniak

_____________________________

Jan Stanisławski (1860–1907) to wybitny malarz, grafik i pedagog, a także jedna z najbarwniejszych postaci krakowskiego środowiska artystycznego epoki Młodej Polski. Ukończył studia matematyczne na Uniwersytecie Warszawskim, edukację kontynuował w Petersburskim Instytucie Technologicznym. Po kilku miesiącach powrócił do Warszawy i rozpoczął naukę malarstwa w Klasie Rysunkowej Wojciecha Gersona, od 1883 r. studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie oraz w Paryżu, gdzie pozostał do 1895 r. Odbywał liczne podróże: odwiedził Włochy, Hiszpanię, Szwajcarię, Niemcy, Austrię i Ukrainę. W 1897 r. został profesorem malarstwa krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych, reaktywował katedrę pejzażu i wprowadził metodę studiów plenerowych. Uznawany jest za twórcę tzw. krakowskiej szkoły pejzażu, wykształcił w swojej pracowni ponad 70 uczniów, a kolejni korzystali z jego porad na prywatnych zajęciach. Był jednym z założycieli powstałego w 1897 r. Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka”, powołał też Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie; należał do stowarzyszenia artystów Wiedeńska Secesja oraz Towarzystwa Polska Sztuka Stosowana, przyłączył się do ruchu artystycznego Hagenbund.

Jan Stanisławski malował wyłącznie pejzaże niewielkiego formatu. Obraz ujmował jako formę otwartą – fragment większej całości. W początkowym okresie swojej twórczości odwoływał się głównie do osiągnięć realizmu. Dojrzałą fazę jego twórczości charakteryzuje syntetyzacja form – posługiwał się wówczas szeroką plamą barwną, pod wpływem impresjonizmu studiował zmiany efektów świetlnych i kolorystycznych w rożnych porach dnia, roku, warunkach atmosferycznych, a także dążył do uchwycenia nastroju przyrody. Z czasem zdynamizował swoje pejzaże, kierując się w stronę ekspresjonizmu, a od roku 1900 w jego twórczości zaczął dominować symbolizm, który poprzez ukazanie natury i jej żywiołów umożliwiał wyrażenie pojęć uniwersalnych.*

*Katalog towarzyszący wystawie: JAN STANISŁAWSKI i JEGO UCZNIOWIE z kolekcji Wandy i Leonarda Pietraszaków, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Bydgoszcz 2020Źródło: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

ul. Gdańska 4
85-006 Bydgoszcz
tel.:52 52 53 555