Jacopo Tintoretto – malarz weneckich dożów
Dziedzictwo  /  Edukacja  /  Sztuki wizualne

Jacopo Tintoretto – malarz weneckich dożów

  • Wydarzenie archiwalne: 17.11.2023
Miejsce:
Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy – Gmach główny Gdańska 4Bydgoszcz, ul. Gdańska 4

Jacopo Tintoretto – malarz weneckich dożów – wykład Alicji Jakubowskiej, kustoszki zbiorów malarstwa na Zamku Królewskim w Warszawie, z cyklu: Malarstwo dawnych mistrzów.

Tintoretto i Wenecja wydają się ze sobą nierozerwalnie związani. Trudno sobie wyobrazić Perłę Adriatyku bez dzieł tego malarza. Tintoretto był silnie związany ze swoim rodzinnym miastem. Tu spędził całe swoje życie, tworząc na potrzeby wpływowych patronów. Otrzymywał prestiżowe zlecenia na dzieła przeznaczone do Pałacu Dożów, weneckich bractw i kościołów. Malował śmiało, szybko i dużo, wzbudzając ogólny podziw. Jego styl charakteryzują dramatyczne gesty i śmiałe ujęcia perspektywiczne. Można powiedzieć, że w obrazach Tintoretta odbija się, jak w lustrze, chwała Wenecji XVI wieku.

Alicja Jakubowska – z wykształcenia historyczka sztuki (Uniwersytet Warszawski), absolwentka Royal Collection Studies (Londyn), stypendystka Fondazione Giorgio Cini (Wenecja), od 2007 roku pracuje w Zamku Królewskim w Warszawie (obecnie kustoszka zbiorów malarstwa), od 2019 roku wykładowczyni podyplomowego studium historii sztuki w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie.

Wstęp: 7 zł od osobyŹródło: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

ul. Gdańska 4
85-006 Bydgoszcz
tel.: 52 52 53 555