IX Toruński Kiermasz Książki Regionalnej
Wstęp wolny  /  Edukacja  /  Literatura

IX Toruński Kiermasz Książki Regionalnej

  • Wydarzenie archiwalne: 17.10.2023
Miejsce:
Biblioteka Główna Uniwersytetu im. Mikołaja KopernikaToruń, Gagarina 13

Toruński Kiermasz Książki Regionalnej to coroczne święto wydawców, czytelników i regionalistów. Kiermasz ma charakter targów wydawniczych, którym towarzyszą prezentacje, spotkania, warsztaty i inne wydarzenia popularyzujące historię Polski północnej. W tym roku Kiermasz odbędzie się po raz dziewiąty i potrwa dwa dni: 17 i 18 października.

Dzień pierwszy to przede wszystkim Targi Książki, na które zapraszamy do Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu – kilkunastu renomowanych wystawców zaprezentuje publikacje poświęcone Pomorzu Wschodniemu i Zachodniemu, Powiślu, Warmii, Mazurom oraz województwu kujawsko-pomorskiemu.

Dzień drugi wypełni całkowicie II Kongres Regionalistów. Obrady odbędą się w Filii nr 2 Książnicy Kopernikańskiej (Mediateka w Młynach). Podczas Kongresu poznamy nazwiska laureatów 2. Konkursu o Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego dla Najlepszej Książki o Tematyce Regionalnej.

Bardzo interesująco zapowiadają się również wydarzenia towarzyszące zaplanowane na pierwszy dzień Targów. Pisarz wobec dziedzictwa miejsc to temat spotkania z prof. Stefanem Chwinem – powieściopisarzem, eseistą, historykiem literatury i grafikiem. Spotkanie poprowadzi prof. Maciej Wróblewski z Wydziału Humanistycznego UMK. O demonach, duchach i zjawach ziemi chełmińskiej dyskutować będą: autorka Natalia Zacharek oraz ilustratorka książek, malarka i twórczyni artbooków Yulya Tabenska. Dzieci Jerominów Ernsta Wiecherta będą tematem rozmowy redaktora Waldemara Mierzwy z Wydawnictwa Retman w Dąbrównie i prof. Włodzimierza Zientary z Wydziału Humanistycznego UMK. To spotkanie odbędzie się w ramach cyklu Mazury w Toruniu. Targi w Bibliotece Głównej UMK zakończy spotkanie z autorami książki Historia Kaszubów na jeden wieczór, a po niej projekcja filmu Jutro będzie padać, po której zaprosimy do udziału w dyskusji z twórcami obrazu – członkami Fundacji „Aby Chciało Się Chcieć”.

To jednak nie wszystko. W siedzibie Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8 odbędą się trzy spotkania. Pierwsze z udziałem dra Andrzeja Potoczka i dra Marka Szuszmana: Regionalizm Kujawsko-Pomorski – problemy teorii i praktyki. Drugie, w którym wezmą udział Aldona Nocna i Piotr Birecki. I trzecie, promujące ksiażkę Katarzyny Kluczwajd Toruńskie historie – miejsca i ludzie: śródmieście.

Toruńskie Targi Książki Regionalnej to efekt współpracy Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu, Toruńskiego Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i Książnicy Kopernikańskiej.Źródło: Książnica Kopernikańska w Toruniu

Książnica Kopernikańska w Toruniu

ul. Słowackiego 8
87-100 Toruń
tel.: 56 622 66 42