INTERNETOWY UNIWERSYTET LUDOWY
Wstęp wolny  /  Online  /  Edukacja

INTERNETOWY UNIWERSYTET LUDOWY

  • Wydarzenie archiwalne: 18.12.2021
Miejsce:
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi Grudziądz, Wodna 3
Zapraszamy na wirtualne zajęcia na Internetowym Uniwersytecie Ludowym - od marca do grudnia 2021 r. na muzealnym profilu na Facebook'u.

 

Po sukcesie spotkań z cyklu „Święci Domowi” oraz zainteresowaniem z jakim spotkały się gawędy on-line w ramach „Muzealnego Kalendarza Adwentowego”, etnograf i historyk sztuki Łukasz Ciemiński zabierze nas na wieś.


Cykl obejmował będzie gawędę publikowaną co sobotę na profilu muzealnego Facebook’a poświęconą wybranemu zagadnieniu z obszaru szeroko rozumianej kultury ludowej. Będzie i o wiejskiej architekturze, kwiatach, ziołach, drzewach i zwierzętach.


Nie zabraknie opowieści o ginących zawodach i tradycyjnym rzemiośle oraz wiejskiej kuchni. Rozprawimy się z wieloma mitami i dowiemy się dlaczego „zielarzami” zwano głodujących na przednówku chłopów. Będzie o rzeczywistości codziennej i świątecznej, o najważniejszych momentach w życiu mieszkańca wioski. Pojawi się krótkie omówienie regionów etnograficznych, najważniejszych publikacji dotyczących kultury tradycyjnej. Sporo będzie o wierzeniach, przesądach, rytuałach magicznych. Słowem o wszystkim, co w kulturze ludowej Polski najważniejsze, najciekawsze, a nierzadko niewłaściwie pojmowane, czy postrzegane. Krótkie gawędy postarają się zainteresować Was fenomenem kultury, dla której z powodzeniem można stracić głowę!


Razem z nami poznawajcie świat ludzi, których życiowa mądrość i doświadczenie przekracza nierzadko akademicką wiedzę!


Spotkajmy się w każdą sobotę w wirtualnej przestrzeni Internetowego Uniwersytetu Ludowego!

Źródło: Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu

Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi

ul. Wodna 3/5
86-300 Grudziądz
tel: 56 46 590 63, 56 46 590 63 w.13