INO CLASSIC Festiwal 2023
Muzyka i taniec

INO CLASSIC Festiwal 2023

  • Wydarzenie archiwalne: 08.10.2023
Miejsce:
Teatr MiejskiInowrocław, pl. Klasztorny 2

Przed nami kolejna uczta kulturalna – 4. edycja INO CLASSIC Festiwal. Tydzień pełen wydarzeń dedykowanych klasyce odbędzie się w terminie 8-14 października 2023 roku. Wypełniony zostanie po brzegi koncertami z udziałem artystów z całej Polski. Nie zabraknie również spektakli, wystaw, wykładów, prezentacji i spotkań z ludźmi kultury. Organizatorami tegorocznej edycji wydarzenia są: Kujawskie Centrum Kultury i Miasto Inowrocław we współpracy z Państwową Szkołą Muzyczną I i II stopnia im. Juliusza Zarębskiego, Inowrocławskim Towarzystwem Muzycznym PRO ARTE i Biblioteką Miejską im. Jana Kasprowicza.

Wydarzenie INO CLASSIC Festiwal zainauguruje w niedzielę, 8 październikaspektakl muzyczny z poezją Wisławy Szymborskiej „100 minut dla urody”. Na scenie podziwiać będziemy: Joannę Trzepiecińską, Magdę Smalarę, Izabellę Bukowską-Chądzyńską  i Katarzynę Dąbrowską/Monikę Węgiel oraz zespół muzyczny w składzie: Urszula Borkowska (piano), Wojciech Gumiński (kontrabas) i Marcin Świderski (saksofony, flety). Muzyczny spektakl, pełen humoru i wdzięku, oparty na twórczości Noblistki opowiada o życiu, tęsknotach, dociekaniu Prawdy i Piękna, z właściwą poetce serdeczną ironią. Bilety na spektakl dostępne są w cenie 100 zł. Przed spektaklem zapraszamy do Instytutu Prymasa Józefa Glempa, gdzie wiersze z tomiku „Pod pokładem czasu” autorstwa Jarosława Krawczyka czytać będzie aktor Tomasz Bednarek.

Tak jak w latach ubiegłych, i tym razem nie zabraknie inowrocławskiego akcentu muzycznego. Od 9 do 11 października, zawsze o godz. 17.00, zapraszamy do Sali Koncertowej im. Ireny Dubiskiej na koncerty: „Artur Banaszkiewicz – skrzypek i kompozytor oraz jego goście”„XXII koncert kompozytorski MUSICA VARIA EST – Aleksandra Brejza Quasi notturno” oraz „Tadeusz Bugajak i Kwintet Akordeonowy Pro Arte”. Na wspomniane koncerty obowiązują bezpłatne zaproszenia, które można odbierać od 2 października w Kujawskim Centrum Kultury, Informacji Turystyczno-Kulturalnej oraz Państwowej Szkole Muzycznej.

Po wtorkowym koncercie (10 października) na dziedzińcu między Teatrem Miejskim a PSM zaprezentowane zostanie widowisko „Świat astrobaz 360 ° – teoria Kopernika” w formie kina sferycznego. Ciekawym punktem programu będzie również spotkanie zatytułowane „Muzyka w moim życiu” z aktorem i muzykiem Robertem Janowskim, które odbędzie się w środę, 11 października, w Saloniku Literacko-Artystycznym. Na spotkanie obowiązują bezpłatne wejściówki, które odbierać można – od 4 października – w Wypożyczalni dla Dorosłych Biblioteki Miejskiej im. Jana Kasprowicza.

W czwartek, 12 października, zapraszamy do Instytutu Prymasa Józefa Glempa, gdzie podczas prelekcji „Jasna Góra. Duchowa stolica Polaków” gościć będziemy dra Tomasza P. Terlikowskiego, filozofa i publicystę. Z kolei o godz. 18.00 na deskach Teatru Miejskiego wystawiony zostanie musical „Tak to u nos jest” w reżyserii Izabeli Krużyńskiej i Sylwii Czerwińskiej-Modrzejewskiej na podstawie scenariusza Łukasza Czerwińskiego. To opowieść o dziewczynie z Warszawy, która po śmierci babci wraca do Brześcia Kujawskiego i odkrywa na nowo jego urodę, kulturę i społeczność, która z pasją kultywuje kujawskie tradycje. Występy w ogólnopolskiej telewizji, nowe przyjaźnie, łzy wzruszenia, konflikty, które stają się udziałem głównej bohaterki, sprawiają, że odkrywa Ona swoją tożsamość. Cudowne piosenki w brawurowych wokalnych i muzycznych wykonaniach, choreografie i kostiumy sprawią, że widowisko to wzruszy widzów do łez. Spektakl jest efektem projektu, który został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Bezpłatne wejściówki dostępne będą – od 4 października – w KCK i Informacji Turystyczno-Kulturalnej.

Kolejnego dnia INO CLASSIC Festiwal, 13 października, na scenie Teatru Miejskiego podziwiać będziemy najbardziej rozpoznawalny polski kwartet saksofonowy The WHOOP Group – w składzie: Jakub Muras (saksofon sopranowy), Mateusz Dobosz (saksofon altowy), Krzysztof Koszowski (saksofon tenorowy) i Szymon Zawodny (saksofon barytonowy) – który łączy wirtuozerię i żywiołowość z muzykalnością i perfekcją. Zespół specjalizuje się w muzyce klasycznej, którą wykonuje w autorskich aranżacjach, ale doskonale odnajduje się także w innych gatunkach – muzyce rozrywkowej, filmowej czy jazzie. Ponadto muzycy tworzą własne kompozycje, które nierzadko są syntezą wszystkich wykonywanych przez zespół gatunków muzycznych. Bilety na koncert saksofonowy dostępne są w cenie 50 zł.

Tegoroczny INO CLASSIC Festiwal zakończy 14 października wydarzenie „Marcin Kydryński prezentuje: SIESTA w drodze”. Bohaterką wieczoru będzie Lucibela, wyśmienita wokalistka z Republiki Zielonego Przylądka, której ciepło głosu, spokój i pozytywna energia zachwycą każdego słuchacza. Bilety na koncert dostępne są w cenie 100 zł.

Lokalnym akcentem będą również wykłady pod nazwą „NOWE a KLASYCZNE modele biznesowe”, na które zapraszamy od 9 do 13 października do Instytutu Prymasa Józefa Glempa. Naszymi Gośćmi będą przedsiębiorcy, którzy zaprezentują ścieżkę rozwoju swoich przedsiębiorstw. Wstęp na wykłady jest bezpłatny.

Nie zabraknie także imprez towarzyszących. Zapraszamy do Galerii Miejskiej na wystawę „Wacław Kuczma prezentuje…” oraz na plac Klasztorny, gdzie zaplanowano prezentację multimedialną „Kopernik 2.0” i wystawę fotograficzną „Kujawskie drogi do sukcesu – skarby z A1”.

Bilety i karnety (w cenie 180 zł) na płatne wydarzenia nabyć można w Kujawskim Centrum Kultury, Informacji Turystyczno-Kulturalnej oraz na www.kckino.pl

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Elżbieta Piniewska, Prezydent Miasta Inowrocławia Ryszard Brejza oraz Starosta Inowrocławski Wiesława Pawłowska. Partnerem głównym INO CLASSIC Festiwal jest Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, a Mecenasem Kultury – InoBank.

Partnerzy: Powiat Inowrocławski, Młodzieżowy Dom Kultury im. J. Korczaka w Inowrocławiu, Instytut Prymasa Józefa Glempa, Brzeskie Centrum Kultury i Historii Wahadło oraz CIECH Soda Polska, Barbara Luijckx sp. z o. o., Drukarnia Pozkal i Remsod.

Wydarzenie jest współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.



Źródło: Kujawskie Centrum Kultury w Inowrocławiu

Powiązane wydarzenia

dzisiaj
⟶ stała

Wystawa Solnictwa

dzisiaj
⟶ stała

Askaukalis

13
sierpnia (wtorek), godz. 19:00

Skolim / Norbi | GETiNowrocław

01
października (wtorek), godz. 20:00

PAT METHENY zainauguruje 5. INO CLASSIC FESTIWAL 2024