Imieniny Chrystiana
W programie:
godz. 10.00, 10.30, 11.00, 11.30, 14.00, 14.30, 15.00, 15.30 – wejście na wieżę Bazyliki; grupy mogą liczyć maksymalnie 8 osób; obowiązują zgłoszenia pod adresem: parafia@bazylika-grudziadz.pl
godz. 17.00 „Quondam castra Grudenz – przed i w czasach biskupa Chrystiana – w źródłach archeologicznych”.
Historia osadnicza Grudziądza i okolic w czasach biskupa Chrystiana i na długo przed jego przybyciem jest niezmiernie interesująca. Sprzyjające warunki fizyczno-geograficzne powodowały, że miejsce to od tysiącleci przyciągało różne grupy ludzkie. Świadczą o tym pozostałości działalności człowieka odkryte w trakcie kilkuletnich badań na Górze Zamkowej, a także w okolicach współczesnego miasta – w Basenie Grudziądzkim. A o tych archeologicznych ciekawostkach opowie archeolog grudziądzkiego Muzeum – Małgorzata Kurzyńska.
Gmach Główny Muzeum, wstęp wolny
w przerwie – występ Chóru TIBI MARIAE, który zaprezentuje utwory muzyki dawnej.
Gmach Główny Muzeum, wstęp wolny
godz. 18.00 „Dwóch biskupów – jedno miasto”.
Kościół farny pod wezwaniem św. Mikołaja od wieków ogniskował życie społeczne, kulturalne i religijne mieszkańców Grudziądza. Ulokowana na wiślanym szlaku świątynia jasno dowodzi niesłabnącego kultu opiekuna wszystkich żeglujących. Choć dzieje jego żywota bazują na niezliczonych legendach, podaniach i opisach cudownych zdarzeń, to Mikołajowe przesłanie gubi się czasami w klimacie przedświątecznej komercjalizacji. Zagubiła się także w dziejowych zawirowaniach postać drugiego ważnego dla miasta biskupa – Chrystiana, który – jak podają martyrologia benedyktyńskie i cysterskie: „w pocie czoła głosił Słowo pośród dzikich ludów”. O związkach obu biskupów z Grudziądzem, o punktach stycznych w ich żywotach, o ich wrażliwości społecznej i budzącej podziw determinacji na spotkaniu z Łukaszem Ciemińskim – historykiem sztuki i etnografem grudziądzkiego Muzeum.
Gmach Główny Muzeum, wstęp wolny.
Źródło: Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu