Logo partnera
Inne

II Seminarium Toruńsko-Getyńskie

  • Wydarzenie archiwalne: 09.10.2021
Miejsce:
CSWToruń, Wały gen. Sikorskiego 13

Serdecznie zapraszamy do udziału w II Seminarium Toruńsko-Getyńskim, które odbędzie się w terminie 8–9.10.2021 r. w Toruniu, w budynku Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”. Organizatorami przedsięwzięcia są Towarzystwo Polsko-Niemieckie w Toruniu, Katedra Literatury i Kultury Krajów Niemieckojęzycznych XIX–XXI wieku, Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu oraz Towarzystwo Niemiecko-Polskie w Getyndze.

Finansowo wspiera nas Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, DAAD, Fundacja Sanddorf oraz UMK.


Tegoroczny temat Seminarium brzmi: „Polacy w filmie niemieckim – Niemcy w filmie polskim”. Razem z naszymi partnerami przygotowaliśmy ciekawy, bogaty program, który obejmuje m.in. koncert gitarowy getyńskiego Włocha, dwie projekcje filmowe („Weselna Polka” L. Jessena, „Wieś pływających krów” K. Trzaski), dwa panele dyskusyjne z udziałem reżyserów i ekspertów i monodram autorstwa Przemysława Wojcieszka i Andreasa Vissera.


Inicjatywa odbędzie się w języku polskim, dostępne będzie też tłumaczenie symultaniczne (z polskiego na niemiecki i z niemieckiego na polski).


Program:


8.10.2021 (piątek) – Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu, Wały Generała Władysława Sikorskiego 13

19:30 – koncert gitarowy DANILO OBERDAN NAPOLEONI (Getynga)


9.10.2021 (sobota) – Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu, Wały Generała Władysława Sikorskiego 13

10:00–13:00

rozpoczęcie II Seminarium Toruńsko-Getyńskiego:

dr Aleksandra Burdziej (Towarzystwo Polsko-Niemieckie w Toruniu/Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)

Harm Adam (Towarzystwo Niemiecko-Polskie w Getyndze)

dr Radosław Osiński (Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu)


pokaz filmu „Wieś Pływających Krów”

przerwa kawowa

panel dyskusyjny nr 1 pt. „Niemcy oczami Polaków” (Katarzyna Trzaska – reżyserka filmu, dr Margarete Wach – Uniwersytet w Siegen, moderacja: dr Radosław Osiński – CSW w Toruniu)


13:00–14:30

przerwa obiadowa


14:30–17:00

pokaz filmu pt. „Weselna Polka”

przerwa kawowa

panel dyskusyjny nr 2 pt. „Polacy oczami Niemców”

(dr Ewa Fiuk – Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk/Towarzystwo Polsko-Niemieckie w Krakowie, dr Andrzej Dębski – Centrum im. Willy Brandta, moderacja: dr Andrzej Kaluza – Niemiecki Instytut Spraw Polskich w Darmstadt)


18:30

monodram „Frau Arndt ist systemrelevant” / „Pani Arndt jest ważna dla systemu” (reż. Andreas Visser, autor tekstu: Przemysław Wojcieszek)


Spektakl w języku niemieckim z napisami polskimi wyświetlanymi na żywo. Po spektaklu odbędzie się spotkanie z twórcami.


„Frau Arndt jest istotna dla systemu” („Frau Arndt is systemrelevant”) to przewrotna opowieść o emerytce, która odnajduje swoją społeczną „użyteczność” w czasie pandemii, zamieniając swoje mieszkanie w centrum dystrybucji przesyłek kurierskich. Jest to brawurowa opowieść o współczesnym kapitalizmie, samotności, konieczności, a zarazem niemożności przebudowania relacji między ludźmi.


Tekst: Przemysław Wojcieszek

Reżyseria: Andreas Visser

Grafika: Anna Molga

Światło: Robert Traczyk


Pani Arndt: Celina Muza


Informacja o projekcie:

Projekt stanowi kontynuację zainicjowanych w październiku 2019 r. Toruńsko-Getyńskich Seminariów / Göttinger-Thorner Seminare. Wpisuje się on w intensywną współpracę Towarzystwa Polsko-Niemieckiego w Toruniu oraz Towarzystwa Niemiecko-Polskiego w Getyndze oraz współpracę Torunia i Getyngi jako miast partnerskich.

Temat Seminarium ma w tym roku stworzyć swobodną przestrzeń do rozmowy o współczesnym postrzeganiu Niemców przez Polaków i Polaków przez Niemców. W oparciu o dwa zaprezentowane uczestnikom naszego Seminarium filmy chcemy wspólnie zastanowić się, jakie stereotypy aktualnie dominują, co dziś kształtuje polsko-niemieckie i niemiecko-polskie relacje, jaki jest stan polsko-niemieckiego sąsiedztwa. Pomogą nam w tym zaproszeni eksperci – w tym m.in. reżyserzy prezentowanych filmów oraz badacze polskiego i niemieckiego kina.

Podobnie jak w ubiegłym roku nasz projekt stawia sobie za cel zbliżanie toruńskich i getyńskich (oraz – szerzej – polskich i niemieckich) środowisk artystycznych. Tym razem wspiera nas Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu, dzięki któremu m.in. cała inicjatywa odbędzie się w nowoczesnym budynku tegoż Centrum.

Uczestnikom Seminarium zaoferowany zostanie zatem bogaty program: obejrzą oni polskie i niemieckie projekcje filmowe, wezmą udział w inspirujących dyskusjach, ale także uczestniczyć będą w ciekawych imprezach towarzyszących. Nasze polsko-niemieckie spotkanie rozpocznie się bowiem w piątkowy wieczór klimatycznym recitalem związanego z Getyngą gitarzysty Danilo Oberdan Napoleoni, zaś sobotnie dyskusje zwieńczy autorski monodram Przemysława Wojcieszka. Uczestnicy Seminarium będą też mieli szansę obejrzeć aktualne wystawy CSW w Toruniu.


Inicjatywa odbędzie się dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundacji Sanddorf, Katedry Literatury i Kultury Krajów Niemieckojęzycznych XIX-XXI wieku UMK oraz DAAD.


Jedynym warunkiem jest zgłoszenie swojego uczestnictwa (aburdziej@umk.pl) oraz ważny paszport covidowy bądź świadectwo przebycia choroby COVID-19.


Artykuł II Seminarium Toruńsko-Getyńskie pochodzi z serwisu Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.Źródło: Centrum Sztuki Współczesnej ZNAKI CZASU

Centrum Sztuki Współczesnej ZNAKI CZASU

ul. Wały gen. Sikorskiego 13
87-100 Toruń
tel: 56 610 97 18

Powiązane wydarzenia

31
stycznia (wtorek)

Ferie w CSW! ☃

01
lutego (środa)

Ferie w CSW! ☃

02
lutego (czwartek)

Ferie w CSW! ☃