Historia ziemi wydarta... Obrazy życia w Toruniu w czasach Mikołaja Kopernika (XV–XVI w.)
Wstęp wolny  /  Edukacja  /  Literatura

Historia ziemi wydarta... Obrazy życia w Toruniu w czasach Mikołaja Kopernika (XV–XVI w.)

  • Wydarzenie archiwalne: 14.03.2024
Miejsce:
Książnica KopernikańskaToruń, Juliusza Słowackiego 8

Prof. Krystyna Sulkowska-Tuszyńska jest archeologiem i dydaktykiem w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wśród zainteresowań badawczych obejmujących późne średniowiecze i nowożytność (XIII–XVIII w.) wymienia architekturę sakralną, klasztory i miasta, wyposażenie wnętrz, ceramikę średniowieczną, kulturę materialną i kulturę funeralną. Z wielkim znawstwem i pasją rekonstruuje życie w minionych wiekach - dzięki niej wiemy, jak wyglądała codzienność w refektarzu i kuchni klasztornej, w łaźni, w domach gości, na rynkach miast i na przedmieściach, w warsztatach garncarskich, w karczmach oraz w zakrystii i w prezbiterium.

14 marca w Książnicy Kopernikańskiej (Słowackiego 8) wygłosi wykład, który zilustruje prezentacją „Historia ziemi wydarta... Obrazy życia w Toruniu w czasach Mikołaja Kopernika (XV–XVI w.)”. Początek o godz. 18.00.

Wstęp jest bezpłatny.

Warto dodać, że po wieloletnich badaniach na terenie klasztorów pogranicza Wielkopolski i Kujaw (norbertanki  w Strzelnie, kanonicy regularni w Trzemesznie), prof. Sulkowska-Tuszyńska kierowała pracami wykopaliskowymi na przedmieściu  Gniewkowa (2004–2005), na wielkim grodzisku wczesnopiastowskim w Grzybowie, koło Wrześni (2006, 2007) i w kościele w Przecznie, koło Torunia (2012, 2013), gdzie poza ołtarzem z początku XIV wieku i imponującą kolekcją monet z XVII stulecia ekspedycja odkryła szczątki ostatnich dziedziców wsi – Znanieckich i ich odzież grobową. W latach 2008–2020 kierowała tzw. ekspedycją Jakubową. Jej celem było gruntowne zbadanie przeszłości kościoła św. Jakuba w Toruniu, pobliskiego cmentarza, klasztoru benedyktynek i szpitala Nowego Miasta Torunia. Badania Ekspedycji zaowocowały m.in. odkryciem unikatowej kamiennej misy chrzcielnej i przyczyniły się do udowodnienia, że Nowe Miasto od początku lokacji (1264) miało własną świątynię.

Szczególne miejsce w dorobku badawczym prof. Sulkowskiej-Tuszyńskiej zajmuje architektura sakralna oraz ceramika – w tych  obszarach naukowych jest rzeczoznawcą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W 2023 r. prof. Sulkowska-Tuszyńska sięgnęła do zbiorów muzealnych Instytutu Archeologii UMK, Muzeum Okręgowego w Toruniu i tabliczek woskowych z Archiwum Państwowego w Toruniu. W rezultacie tych poczynań światło dzienne ujrzała szczególna w formie i treści publikacja zawierająca ilustrowane szkice traktujące o wyposażeniu wnętrz, o kuchni i zastawie stołowej, o higienie i miejscach sekretnych, o grach i rozrywce, o monetach, o ozdobach, o pisaniu i innych umiejętnościach. Tłem dla prezentacji stał się zarys biografii wielkiego Astronoma i zachowane do dziś obrazy miasta (Starego i Nowego), Zamku i okolic Torunia.Źródło: Książnica Kopernikańska w Toruniu

Powiązane wydarzenia

dzisiaj
godz. 18:00

Spotkanie z Kasprem Bajonem

03
czerwca (poniedziałek), godz. 16:30

Praktyczne warsztaty fotograficzne dla amatorów

06
czerwca (czwartek), godz. 18:00

Warsztaty edytorskie w Książnicy Kopernikańskiej

10
czerwca (poniedziałek), godz. 16:30

Praktyczne warsztaty fotograficzne dla amatorów