Historia mody: Historia współczesnej mody męskiej
Wstęp wolny  /  Hybrydowe  /  Dziedzictwo

Historia mody: Historia współczesnej mody męskiej

  • Wydarzenie archiwalne: 17.01.2023
Miejsce:
CSWToruń, Wały gen. Sikorskiego 13
Wykład na żywo w Czytelni – wstęp wolny!
Transmisja na Facebooku Centrum Literatury CSW

Wszystko zaczyna się pod koniec lat 40. XX wieku. Wcześniej nikt nie projektował ubrań z myślą o młodych dziewczynach i młodych chłopcach. Młodzi ludzie przypominali strojem swoich rodziców. Bardzo młodzi chłopcy nosili marynarki, kurki i płaszcze przypominające ubrania dorosłych mężczyzn. Podobnie było z koszulami, swetrami, butami i nakryciami głowy. Rewolucja zaczęła się pod koniec lat 40. i na początku kolejnej dekady. Dziesięć lat po zakończeniu drugiej wojny światowej powoli tworzyła się nowa era kultury masowej, którą później nazwiemy epoką popkultury…

Krzysztof Łoszewski w swoim wykładzie prześledzi historię współczesnej męskiej mody – od lat 40., przez kolejne dekady, na które miały wpływ: amerykańskie filmy z Jamesem Deanem i Marlonem Brando, grupy The Beatles i The Rolling Stones, epoka hippisów i disco, projektanci mody, minimalizm wynikający z ekonomicznych kryzysów czy grunge z Nirvaną na czele.

 

Krzysztof Łoszewski w latach 1986–2000 był projektantem i stylistą w belgijskiej firmie Olivier Strelli. Jednocześnie był współwłaścicielem i projektantem w firmie K.Kolberger. Przez wiele lat prowadził zajęcia z zasad dress code’u w Akademii Dyplomatycznej, Collegium Civitas, w kancelariach prawniczych, dla członków zarządów banków oraz towarzystw ubezpieczeniowych. Autor pięciu książek, między innymi: bestselerowej – Dress Code. Tajemnice męskiej elegancji, Od spódnicy do spodni. Historia mody męskiej oraz ostatniej wydanej w 2021 roku NOWY DRESS CODE. Im mniej w szafie, tym lepiej wokół nas. Od wielu lat jest kostiumografem pracującym zarówno w filmie, jak i w teatrze.

Źródło: Centrum Sztuki Współczesnej ZNAKI CZASU

Centrum Sztuki Współczesnej ZNAKI CZASU

ul. Wały gen. Sikorskiego 13
87-100 Toruń
tel: 56 610 97 18

Powiązane wydarzenia

08
lutego (środa)

Ferie w CSW! ☃

09
lutego (czwartek)

Ferie w CSW! ☃

09
lutego (czwartek), godz. 18:00

Horzyca w Centrum – Noce i dnie

10
lutego (piątek)

Ferie w CSW! ☃