Hieronim Bosch. Dotknięty przez diabła | SztukArterie
Wstęp wolny  /  Sztuki wizualne

Hieronim Bosch. Dotknięty przez diabła | SztukArterie

  • Wydarzenie archiwalne: 31.01.2024
Miejsce:
Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury (Młyn Kultury)Toruń, ul. Kościuszki 75-77

Dziwak czy geniusz? Chory umysłowo szaleniec, tworzący podpowiadane przez chorobę dziwadła, czy raczej dokładnie planujący obraz artysta, w dziełach którego każdy, najmniejszy nawet element, ma znaczenie?

Obiegowe opinie głoszą, że malarstwo Boscha stanowiło inspirację dla XX-wiecznych surrealistów i nie ma się co dziwić, wszak jego obrazy przepełnione są dziwacznymi wyobrażeniami, monstrami, scenami obscenicznymi i wymyślnymi torturami. Wszystko to sprawiło, że wokół artysty narosła legenda twórcy chorego psychicznie, żyjącego na obrzeżach społeczeństwa. W najlepszym przypadku uznawano go za heretyka religijnego albo zwolennika alchemii i okultyzmu.

Tej ugruntowywanej przez stulecia legendzie przeczą dosyć dobrze udokumentowane fakty z jego życia, które ujrzały światło dzienne przy okazji wielkiej monograficznej wystawy artysty, która miała miejsce w roku 2016. Wykład w syntetyczny spróbuje odpowiedzieć na pytanie: Kim w istocie był mistrz Hieronim Bosch? Jaka była jego rola w sztuce XV i XVI wieku, a jaką rolę jego niezwykłe dzieła pełnią dziś? Wystąpienie oparte zostanie na najnowszych interpretacjach, a także na wielu nieznanych dotąd ciekawostkach i analizach.

W wykładzie będzie można wziąć udział na żywo 31 stycznia 2024 r. w siedzibie Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury, jak również uczestniczyć w nim on-line oglądając na profilach WOAK-u. Jak zawsze, będzie można zadawać pytania oraz dzielić się spostrzeżeniami i własnymi interpretacjami.

Wykład tradycyjnie poprowadzi Łukasz Wudarski.Źródło: WOAK Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu

Toruń ul. Kościuszki 75-77
87-100 Toruń
tel.: 603 773 74 35

Powiązane wydarzenia

01
marca (piątek), godz. 16:30

Festiwal Filmowy Szklarnia

03
marca (niedziela), godz. 18:00

Muzyka filmowa Mikołaja Trzaski

09
marca (sobota), godz. 16:00

Alternative Fashion Show