Harcerskie drogi do Niepodległej, wystawa
Wstęp wolny  /  Dziedzictwo  /  Edukacja  /  Sztuki wizualne

Harcerskie drogi do Niepodległej, wystawa

  • Wydarzenie archiwalne: 13.03.2023
Podany czas trwania wystawy nie uwzględnia dni wolnych oraz rzeczywistych godzin otwarcia. Przed wizytą w danym obiekcie prosimy o kontakt z organizatorem celem potwierdzenia dostępności ekspozycji.
Miejsce:
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Juliana Prejsa w ChełmżyChełmża, Rynek 4
Dzięki inicjatywie Hufca ZHP Chełmża i przy naszej współpracy, na Rynku w Chełmży stanęła dziś ciekawa wystawa plenerowa Harcerskie drogi do Niepodległej.
Ekspozycja, przygotowana przez Związek Harcerstwa Polskiego, pokazuje udział harcerek i harcerzy sprzed wieku w walce o niepodległość i granice Polski w latach 1914–1921. ⚜️🇵🇱
Początki ruchu harcerskiego na ziemiach polskich sięgają roku 1910. Dla ówczesnej młodzieży było oczywiste, że to właśnie jej pokoleniu już wkrótce przyjdzie stanąć do walki o wolność. Do tej zaś – należało się jak najlepiej przygotować. Program realizowany wówczas przez poszczególne środowiska skautowe, obok samodoskonalenia duchowego i fizycznego, wiele uwagi poświęcał więc zajęciom terenowym, sanitarnym i… stricte wojskowym. Po wybuchu wojny młodzież harcerska od razu stanęła też do walki o granice Polski, po przeszło 120 latach niewoli wracającej na mapę świata.
Cieszymy się, że wraz z chełmżyńskimi harcerzami możemy pokazać tę niezwykłą historię.
Wystawę, dofinansowaną ze środków Programu Niepodległa na lata 2017–2022, można oglądać do 26.03.2023.


Źródło: Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Juliana Prejsa w Chełmży