Halka - opera
Muzyka i taniec

Halka - opera

  • Wydarzenie archiwalne: 20.11.2022
Miejsce:
Opera NovaBydgoszcz, ul. Marszałka Focha 5
Moniuszko ukończył komponowanie „Halki” w połowie roku 1847 i próbował wystawić ją w Warszawie. Jednak tę pierwszą, dwuaktową wersję wykonał w Wilnie w roku 1848. Dopiero 11 lat później, 1 stycznia 1858 r. odbyła się warszawska premiera czteroaktowej wersji tej najwybitniejszej polskiej opery romantycznej, przyjęta z ogromnym entuzjazmem.

W historii bydgoskiej Opery jest to czwarta realizacja „Halki”, tym razem przygotowana przez reprezentantki młodego pokolenia twórców teatralnych. Jedynie kierownictwo muzyczne przedstawienia i chóru spoczywa na męskich barkach. Opera Moniuszki zainaugurowała XX Bydgoski Festiwal Operowy w 2013 r., przyjęta aplauzem premierowej publiczności.

Mówi reżyser, Natalia Babińska:
"Nie ma sprawiedliwości na świecie. Silni wykorzystują słabszych, sprytniejsi głupszych, bogatsi biedniejszych. Tak było, jest i będzie, że dostajemy to, na co się godzimy. Oto reguły gry. Ale... Halka jest wyjątkiem od reguły. Zawzięta góralka sięga po marzenia i przekracza granice. Walczy o to, co dla niej największe i najważniejsze: o Miłość, wielką, palącą, uskrzydlającą i destrukcyjną zarazem. Gotowa zniszczyć świat z bezsilności, że nie może osiągnąć tego, czego pragnie. Dociera do najmroczniejszych zakamarków ludzkiej duszy, jak mityczna Medea. I w tym tragicznym momencie upadku Halka dotknięta zostaje boską ręką, która wznosi dziewczynę na najwyższy poziom szlachetności, samorezygnacji w imię najczystszej miłości. Halka otwiera tym samym drzwi do lepszego świata. Więc jednak jest sprawiedliwość, nie w ludzkim, ale w boskim wymiarze".

Dzięki umowie zawartej przez Operę Nova i Polskie Wydawnictwo Muzyczne możliwe będzie wykorzystanie audiowizualnego utrwalenia opery „Halka”, dokonanego przy użyciu materiałów wykonawczych PWM , na stronie internetowej: www.vod.teatrwielki.pl, od 06.05.2020 do 31.12.2020.

Nagranie jest udostępniane w ramach #TUTTIwdomu – edycji specjalnej projektu TUTTI.pl, promującego wykonawstwo muzyki polskiej. Celem projektu jest wspieranie wykonań muzyki polskiej, a w szczególności umożliwienie polskim instytucjom, działającym w obszarze kultury muzycznej, korzystania w pełnym zakresie z materiałów wykonawczych do utworów z katalogu PWM oraz zwiększenie obecności dzieł polskich w repertuarze tych instytucji.
Opera w czterech aktach

Kompozytor: Stanisław Moniuszko

Autor libretta: Włodzimierz Wolski

Data premiery: 2013-04-27 - inauguracja XX Bydgoskiego Festiwalu Operowego

Czas trwania: 2 godz. 20 min.,w tym jedna przerwa


Realizatorzy:


Kierownictwo muzyczne: Piotr Wajrak

Reżyseria: Natalia Babińska

Scenografia: Diana Marszałek, Julia Skrzynecka

Kostiumy: Paulina Czernek-Banecka

Choreografia: Iwona Pasińska

Przygotowanie chóru: Henryk Wierzchoń

Projekcje multimedialne: Ewa Krasucka

Reżyseria świateł: Maciej Igielski

Asystent dyrygenta: Maciej Wierzchoń

Asystent reżysera: Edward Stasiński

Autor plakatu: Andrzej Klimowski


Obsada:Źródło: Opera Nova

Opera Nova

ul. Marszałka Focha 5
85-070 Bydgoszcz
tel.:52 325 15 02

Powiązane wydarzenia

07
lutego (wtorek), godz. 11:00

KARNAWAŁ ZWIERZĄT Muzyczny spektakl edukacyjny

07
lutego (wtorek), godz. 16:00

KARNAWAŁ ZWIERZĄT Muzyczny spektakl edukacyjny

08
lutego (środa), godz. 11:00

KARNAWAŁ ZWIERZĄT Muzyczny spektakl edukacyjny

08
lutego (środa), godz. 16:00

KARNAWAŁ ZWIERZĄT Muzyczny spektakl edukacyjny

10
lutego (piątek), godz. 19:00

COSÌ FAN TUTTE albo Szkoła kochanków.