Opera Nova w Bydgoszczy
Muzyka i taniec  /  Teatr / Kabaret  /  obiekt widowiskowy  /  opera

Opera Nova w Bydgoszczy

Opera Nova jest instytucją kultury Województwa Kujawsko-Pomorskiego współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. To jedyny teatr operowy na terenie Kujaw i Pomorza, należy do najważniejszych instytucji artystycznych regionu. Opera Nova w Bydgoszczy to jeden z nowocześniejszych i najbardziej wszechstronnych teatrów muzycznych w Polsce, którego bogaty repertuar, obejmujący dzieła operowe, baletowe, operetki i musicale, uzupełniają koncerty, widowiska i przedstawienia innych teatrów goszczących na Bydgoskim Festiwalu Operowym,  organizowanym tu corocznie,  od 1994 roku.

Szczególnym dokonaniem zespołów Opery Nova są nagrania. Manru Paderewskiego – opera zarejestrowana po raz pierwszy w historii światowej fonografii w technice DVD - i nagrodzona prestiżową nagrodą paryskiej l”Accademie du Disque Lyrique „L'Orphée d’Or" oraz kolejne DVD: z operą Rusałka, wydaną z okazji 60. sezonu artystycznego bydgoskiej Opery (2016/2017) oraz edycja tego tytułu w technice BD (2019) ,z wydaną z okazji Roku Moniuszkowskiego - operą Halka zapisaną na BD i DVD oraz baletem Zniewolony umysł zarejestrowanym także na tych nośnikach.

Opera Nova ma swoją siedzibę w nowoczesnym gmachu z dwiema scenami: wielką i kameralną, dwiema widowniami, nowoczesnym wyposażeniem technicznym, salami prób. Tu ma swoje miejsce także Centrum Kongresowe Opery Nova,  zapewniające profesjonalną obsługę sympozjów, konferencji – organizowanych według najwyższych europejskich standardów.

Dyrektorem Opery Nova w Bydgoszczy jest Maciej Figas.

 

Opera Nova

ul. Marszałka Focha 5
85-070 Bydgoszcz
tel.:52 325 15 02