Opera Nova w Bydgoszczy
Muzyka i taniec  /  Teatr / Kabaret  /  obiekt widowiskowy  /   instytucje UMWKP

Opera Nova w Bydgoszczy

Opera Nova jest instytucją kultury Województwa Kujawsko-Pomorskiego współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. To jedyny teatr operowy na terenie Kujaw i Pomorza, należy do najważniejszych instytucji artystycznych regionu. Opera Nova w Bydgoszczy to jeden z nowocześniejszych i najbardziej wszechstronnych teatrów muzycznych w Polsce, którego bogaty repertuar, obejmujący dzieła operowe, baletowe, operetki i musicale, uzupełniają koncerty, widowiska i przedstawienia innych teatrów goszczących na Bydgoskim Festiwalu Operowym,  organizowanym tu corocznie, od 1994 roku.

Szczególnym dokonaniem zespołów Opery Nova są nagrania. Manru Paderewskiego – opera zarejestrowana po raz pierwszy w historii światowej fonografii w technice DVD - i nagrodzona prestiżową nagrodą paryskiej l”Accademie du Disque Lyrique „L'Orphée d’Or" oraz kolejne DVD: z operą Rusałka, wydaną z okazji 60. sezonu artystycznego bydgoskiej Opery (2016/2017) oraz edycja tego tytułu w technice BD (2019) ,z wydaną z okazji Roku Moniuszkowskiego - operą Halka zapisaną na BD i DVD oraz baletem Zniewolony umysł zarejestrowanym także na tych nośnikach. Opera Nova ma swoją siedzibę w nowoczesnym gmachu z dwiema scenami: wielką i kameralną, dwiema widowniami, nowoczesnym wyposażeniem technicznym, salami prób. Tu ma swoje miejsce także Centrum Kongresowe Opery Nova,  zapewniające profesjonalną obsługę sympozjów, konferencji – organizowanych według najwyższych europejskich standardów.

Dyrektorem Opery Nova w Bydgoszczy jest Maciej Figas.

Najważniejsze cykliczne wydarzenia

Informacje o obiekcie (800 / 1449 miejsc)

organizacja wydarzeń

 • Sala Widowiskowa / 800 miejsc – stały układ siedzisk
  To doskonałe miejsce do organizacji kongresów, konferencji i spotkań okolicznościowych. Efektowne wnętrza stanowią wyjątkową i niepowtarzalną oprawę organizowanych imprez. W sali znajduje się widownia na 800 miejsc oraz nowocześnie wyposażona scena o powierzchni 297 m kw. i wymiarach: głębokość - 16 m, szerokość 18,5 m. Przy sali widowiskowej zlokalizowane są dwa foyer – górne i dolne. Powierzchnia foyer górnego to 810 m kw., dolnego 840 m kw. Oba można wykorzystać nie tylko na zabudowy przy kongresach czy wystawach, ale również jako przestrzeń na bale, kolacje i bankiety. Dodatkowo na poziome górnego foyer znajduje się oszklona przestrzeń o powierzchni 300 m kw.
 • Sala kameralna / 189 miejsc – składane trybuny
  Usytuowana na wprost głównego wejścia Opery Nova, pod salą widowiskową, często jest wykorzystywana jako sala kinowa do wynajęcia. Doskonale nadaje się do organizacji konferencji oraz imprez o charakterze kameralnym. Znajduje się tu widownia na 189 miejsc. Składane trybuny zwiększają możliwości wykorzystania sali o powierzchni 221 m kw. na potrzeby bankietowe lub do celów wystawienniczych. Sala wyposażona jest także w lożę dla osób niepełnosprawnych z bezkolizyjnym dojazdem z foyer.
 • Sala Manru / 230 miejsc – składane trybuny
  Usytuowana na ostatnim poziomie trzeciego kręgu Opery Nova sala do wynajęcia jest przeznaczona dla 230 osób (w ustawieniu kinowym). Klimatyzowana, izolowana akustycznie, oświetlona światłem dziennym (w razie potrzeby automatycznie zaciemniana).  Składane trybuny umożliwiają wykorzystanie sali do celów bankietowych i wystawienniczych.
 • Sala Fidelio / 230 miejsc – składane trybuny
  Podobnie jak MANRU, ta sala do wynajęcia umieszczona jest w trzecim kręgu Opery Nova. Mieści maksymalnie 230 osób (w ustawieniu kinowym). Składane trybuny i przesuwna ściana pozwalają wykorzystać przestrzeń na cele wystawiennicze lub na organizację bankietów, bali, koncertów. Sala jest klimatyzowana i izolowana akustycznie.
 • Sale seminaryjne Saledo wynajęcia w Bydgoszczy usytuowane w trzecim kręgu Opery Nova. Przeznaczone są do organizacji konferencji, seminariów, szkoleń i kursów. Wielkość sal można dowolnie kształtować za pomocą przesuwnych ścian izolowanych akustycznie. Część sal zachowuje dostęp do światła dziennego.

Powiązane wydarzenia

13
września (piątek), godz. 19:00

Musical "BULWAR ZACHODZĄCEGO SŁOŃCA"

14
września (sobota), godz. 19:00

Musical "BULWAR ZACHODZĄCEGO SŁOŃCA"

15
września (niedziela), godz. 18:00

Musical "BULWAR ZACHODZĄCEGO SŁOŃCA"

16
września (poniedziałek), godz. 19:00

Musical "BULWAR ZACHODZĄCEGO SŁOŃCA"

17
września (wtorek), godz. 19:00

Musical "BULWAR ZACHODZĄCEGO SŁOŃCA"

18
września (środa), godz. 19:00

Musical "BULWAR ZACHODZĄCEGO SŁOŃCA"

21
września (sobota), godz. 19:00

Operetka "ZEMSTA NIETOPERZA"