Gwarowy plakat literniczy – warsztaty typograficzne dla dorosłych
Wstęp wolny  /  Sztuki plastyczne

Gwarowy plakat literniczy – warsztaty typograficzne dla dorosłych

  • Wydarzenie archiwalne: 24.03.2023
Miejsce:
Centrum Nauki i Kultury Młyny RotheraBydgoszcz, ul. Mennica 10
Fundacja Tu Kultura i Młyny Rothera zapraszają na warsztaty typograficzne, których motywem przewodnim będzie gwara bydgoska!
Każdy region może pochwalić się unikalnymi słowami, których przybysze z innej części Polski mogą zwyczajnie nie zrozumieć. Język, którym się posługujemy, ma cechy lokalnej unikatowości, a to warto wyeksponować!

Podczas warsztatów nauczymy się projektowania plakatów typograficznych posługując się słowami z gwary bydgoskiej. Inspiracji poszukamy w regionalnej mowie. Najpierw stworzymy szkice układów typograficznych, a później z wykorzystaniem wielkoformatowych arkuszy, pędzli, wałków, farb, kolorowych papierów i szablonów literniczych przygotujemy oryginalne gwarowe plakaty.

Wybrane postery zostaną zaprezentowane podczas wystawy, której wernisaż odbędzie się w drugiej połowie kwietnia. Dlatego też prosimy o pozostawienie prac w Młynach, abyśmy mogli zorganizować ekspozycję w ramach projektu: “A może by tak gwarą?”.

Zajęcia są BEZPŁATNE; przeznaczone dla osób od 18 r.ż.

ZAPISY:
https://mlynyrothera.pl/.../gwarowy-plakat-literniczy.../

REGULAMIN:
https://mlynyrothera.pl/informacje/#

Warsztaty poprowadzi dr Szymon Saliński:
Absolwent Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Dyplom na kierunku grafika, specjalność projektowanie graficzne ukończył z wyróżnieniem w 2002 roku. Dyplom został uhonorowany medalem im. Prof. Tymona Niesiołowskiego za najlepszy dyplom ukończenia Wydziału sztuk Pięknych UMK w 2002 roku, zdobył też nominację do Grand Prix 2002 i wyróżnienie w konkursie na najlepszy dyplom ukończenia studiów w zakresie sztuk projektowych pod patronatem Prezydenta RP.
W 2012 roku obronił tytuł doktora sztuk plastycznych na macierzystej uczelni.
Doświadczenie zawodowe zbierał odbywając staże i pracując w warszawskich oddziałach agencji reklamowych Leo Burnett i D’Arcy (później G7).
Jest autorem wyróżnionych i nagradzanych projektów z zakresu reklamy, identyfikacji wizualnej i plakatu, m.in.: 2. nagroda na Międzynarodowym Triennale Plakatu w Trnavie (2000); 1 z 20 zwycięzców globalnego konkursu Heineken Design Contest (2001); 2. nagroda na 3. Krakowskim Festiwalu Plakatu (2001); shortlista w kategorii print na 10. Festiwalu Reklamy Nowej Europy Golden Drum w Portoroz (Słowenia, 2003); srebro w kategorii graphic design w konkursie Klubu Twórców Reklamy KTR (2004); 1 miejsce w konkursie na logo Toruń Europejską Stolicą Kultury 2016; finalista konkursu Dobry Wzór 2016 i 2021 organizowanego przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie.
Uczestnik wielu przeglądów, festiwali i wystaw dotyczących sztuki plakatu i projektowania graficznego (Lahti, Teheran, Oslo, Barcelona, Hannover, Novi Sad, Mińsk, Nowosybirsk, Warszawa, Katowice, Kraków, Gdańsk, Poznań).
Projekty jego autorstwa publikowane były w polskich i międzynarodowych magazynach projektowych oraz wielu katalogach wystaw i festiwali projektowych.
Od 2004 roku prowadzi własne studio graficzne oraz współpracuje z agencjami jako freelancer.
Od 2019 roku pracuje na Politechnice Bydgoskiej, aktualnie jako adiunkt w Katedrze Komunikacji Wizualnej Wydziału Sztuk Projektowych PBŚ.

 

Organizator wydarzenia: Fundacja Tu Kultura
Współorganizator: Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera

 

Źródło: Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera

Powiązane wydarzenia

14
stycznia (wtorek), godz. 17:00–18:00

Mikrogranty młodzieżowe – spotkanie informacyjne

14
stycznia (wtorek), godz. 17:00

DAWAJ NA DIZAJN #4

20
stycznia (poniedziałek), godz. 13:00

Wielkoformatowa makieta miasta – warsztaty z Kasią Bury