Groza – w drodze do szaleństwa
Dziedzictwo

Groza – w drodze do szaleństwa

Wydarzenie w ramach Europejskiej Nocy Muzeów 2024. Zobacz podstronę ENM 2024
  • dzisiaj
    ⟶ DO 31.10
Podany czas trwania wystawy nie uwzględnia dni wolnych oraz rzeczywistych godzin otwarcia. Przed wizytą w danym obiekcie prosimy o kontakt z organizatorem celem potwierdzenia dostępności ekspozycji.
Miejsce:
Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy – ExploseumBydgoszcz, ul. Alfreda Nobla

Jak mówi stare porzekadło: nocą budzą się demony. Noc Muzeów, to dobra okazja, aby przenieść się w świat grozy i horroru. Idealnym miejscem ku temu, wydaje się być zanurzone w leśnej gęstwinie Exploseum. Miejsce to, na co dzień prezentuje materialne dziedzictwo starej fabryki nitrogliceryny. Jednak tego lata, oprócz swoich standardowych ekspozycji, umożliwi też zanurzenie się w świat szeroko rozumianej grozy.

Poczynając od dawnych wierzeń w gusła i czarownice, poprzez świat mrocznych, okultystycznych rytuałów, eksperymentów szalonych naukowców aż do posępnych obrazów Leona Wyczółkowskiego. Twórcy wystawy chcą zaprosić zwiedzających do wędrówki tropem wyimaginowanego bohatera. Postać ta, wciągnięta w świat mrocznych fantazji, rodem z powieści Lovecrafta, nieodmiennie podąża ku swojemu przeznaczeniu. Zwiedzający zaś poznaje w jak dużej ilości form potrafi się manifestować świat grozy. Jednocześnie przekonuje się, iż sztuka horroru to nie tylko trywialne „historyjki z dreszczykiem”, ale często ukryty świat metafor, dotyczących lęków czających się w umysłach każdego z nas.

Twórcy wystawy stworzyli interdyscyplinarny team. W jego skład wchodzą historycy, antropolog kultury, plastyk i psycholog, co gwarantuje szerokie spektrum doznań.

Wystawa czasowa będzie dostępna od nocy muzeów 18.05 do końca października.

Exploseum | oddział Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, ul. Alfreda Nobla

18 maja – 31 października 2024

  • wernisaż: 18 maja 2024, godz. 16:00
  • kuratorzy: Łukasz Stachowiak, Tomasz Górski, Tomasz Koss, Alicja Leks
  • aranżacja wystawy: Ewa Widacka-Matoszko
  • realizacja techniczna wystawy: Łukasz Maklakiewicz


Źródło: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy