Fotografia artystyczna Ildefonsa Bańkowskiego | Sztuka Fotografii
Za życia uznany i doceniony – po śmierci zapomniany. Ildefons Bańkowski (1926-1982) był nie tylko fotografikiem, ale przede wszystkim architektem, a przy okazji również projektantem okładek płyt. W kwietniu multimedialny wykład z cyklu Sztuka Fotografii poświęcony będzie właśnie Bańkowskiemu i jego fotografiom. Artysta był związany z Bydgoszczą – tu mieszkał i pracował, a po pracy tworzył. Zdjęcia i negatywy Bańkowskiego są obecnie częścią kolekcji bydgoskiej Galerii Miejskiej bwa.
Jako architekt zaprojektował między innymi osiedle Błonie, którego budowę następnie uwieczniał szukając wyjątkowych i intrygujących kadrów. Był artystą wszechstronnym, nie bał się eksperymentów. Od roku 1965 był członkiem ZPAF, przyznano mu również tytuł Artysty Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej. Jego prace wystawiały galerie w Polsce i Europie (również za żelazną kurtyną – w Berlinie, Edynburgu, Lozannie, Paryżu i Brukseli).
Wykład z cyklu "Sztuka fotografii" poprowadzi Stanisław Jasiński – fotografik i instruktor fotografii, członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Znawca historii fotografii oraz kolekcjoner zabytkowych aparatów i innych artefaktów związanych z tą dziedziną sztuki.
Źródło: WOAK Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu