Finisaż wystawy „Spotkanie”
Sztuki plastyczne

Finisaż wystawy „Spotkanie”

  • Wydarzenie archiwalne: 09.10.2021
Miejsce:
Klub AkcentGrudziądz, Wybickiego 38

Spotkanie” artystyczne, towarzyskie, przyjacielskie, sentymentalne, spotkanie bliskich sobie kobiet, które studiowały na tej samej uczelni, które połączyła pasja, miłość do sztuki, ogromna wrażliwość, podobny świat wartości, postrzeganie świata, długie rozmowy i wspólne wystawy …

Dorota Kęstowicz prezentuje pejzaże i portrety, malarstwo akrylowe, w technikach mieszanych, a także malarstwo cyfrowe …

Elżbieta Stankiewicz – papier czerpany, obrazy strukturalne, abstrakcyjne …

Joanna Wolf-Marszałkiewicz – malarstwo olejne – pejzaż oraz fotografia z cyklu: Woda …

Wernisaż wzbogacony zostanie prezentacją fragmentu spektaklu w wykonaniu Blanki Kęstowicz, uczennicy trzeciej klasy XXV liceum w Poznaniu (klasa teatralno-filmowa), studentki „Studio Osobowości Teatru Porywacze Ciał”. Blanka rozwija swoje pasje i talenty pod okiem Katarzyny Pawłowskiej, zawodowej aktorki, absolwentki PWST we Wrocławiu, współzałożycielki „Teatru Porywacze Ciał”, założycielki „Studio Osobowości Teatru Porywacze Ciał”, gdzie w kameralnym gronie pracuje nad rozwojem osobowości uczestników w różnym wieku i na rożnych poziomach umiejętności aktorskich .

Biografie autorek wystawy: DOROTA KĘSTOWICZ

Urodzona w Chełmnie, malowniczym gotyckim miasteczku pod Toruniem. Ukończyła Wydział Edukacji Artystycznej w Olsztynie (Uniwersytet Warmińsko – Mazurski) oraz Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu. Dyplom z wyróżnieniem obroniła w pracowni Tkaniny Artystycznej profesor Anny Goebel na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby. Nominowana do nagrody Marii Dokowicz-najlepszy dyplom roku. Uczestniczyła w wielu wystawach indywidualnych i grupowych w Polsce i za granicą. Jej prace publikowane były w Visual Interview 01 wraz z dziesięcioma najwybitniejszymi twórcami środowiska poznańskiego. Prace Doroty Kęstowicz, wielkoformatowe tkaniny wykonywane techniką własną, łączą elementy nieprzedstawiające z motywami figuralnymi. W uzupełniane woskiem tkaniny artystka „wmontowuje” fotografie czy grafiki z przedstawieniami postaci lub zbliżeniami na twarze. Autoportrety są jednym z jej ulubionych tematów.

Równolegle powstają dzieła malarskie tworzone na płótnie, inspirowane krajobrazami z rodzinnych stron. Kompozycje obrazów budowane są poprzez plamy i spontaniczny gest malarski. Istotną rolę odgrywają tutaj dynamiczne zestawienia kolorystyczne, ładunek ekspresji i emocji, a także świat wyobraźni i interpretacji.

Dorota Kęstowicz jest artystką nie tylko skoncentrowaną na własnych realizacjach i projektach, ale także jako twórca kształtuje i rozwija poczucie piękna u innych, zaraża pasją i emanuje energią, niesamowitą ekspresją oraz oryginalną wizją świata, a zaangażowanie społecznie i charytatywnie jest nieodłącznym elementem jej działalności. Artystka prowadziła akcję “Wspólne Malowanie” na Wolnym Dziedzińcu w Poznaniu inspirowane koncepcją wybitnego artysty profesora Eugeniusza Małkowskiego. Działanie dedykowane było wszystkim dzieciom, a przede wszystkim uchodźcom z Czeczenii “Dzieci z dworca Brześć”. Jako pedagog sztuki współpracuje z różnymi ośrodkami kultury skupiającymi dzieci i młodzież, realizując z nimi projekty artystyczne, które prezentowane są na różnych prestiżowych wystawach. Artystka stworzyła własny oryginalny program autorski: “Obrazy żywe – kreatywne widzenie świata”. Opracowała metody i techniki wspomagające kształtowanie i rozwijanie wrażliwości, wyobraźni oraz postawy kreatywnej u dzieci w wieku przedszkolnym, jak również starszej młodzieży. Została nagrodzona za wybitne zasługi dla szkoły i teatru Łejery w Poznaniu.

ELŻBIETA STANKIEWICZ

Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu. Dyplom z wyróżnieniem obroniła na wydziale malarstwa u profesora Piotra C. Kowalskiego. W swoim dorobku posiada wiele wystaw indywidualnych i grupowych. Od 10 lat współpracuje artystycznie z „Grupą 4”, a od 2000 r. związana jest ze Związkiem Polskich Artystów Plastyków w Koszalinie. Pracuje jako pedagog specjalny, jest pomysłodawcą i organizatorem cyklicznych Integracyjnych Warsztatów Plastycznych, w których udział biorą osoby z niepełnosprawnością intelektualną, uczniowie ze szkół masowych, artystycznych oraz profesjonalni artyści plastycy.

„Działalność jej poparta jest ciekawymi realizacjami wykonanymi w swoich indywidualnych, specyficznych technikach. Uprawia malarstwo abstrakcyjne w technice papieru czerpanego. Wykorzystuje do tego gazety, rozdrobnione papiery o różnych strukturach, tworząc w ten sposób poprzez złożony proces technologiczny piękne w swojej materii przestrzenne papiery-betony, sprawiające wrażenie silnych, masywnych, monumentalnych obrazów, instalacji. Tymczasem same w sobie materie są niesamowicie kruche, łamliwe i subtelne. Ich wewnętrzne życie skrywa tajemnice bolesną – dotyka czasu, samotności, odchodzenia i starości.”

JOANNA WOLF-MARSZAŁKIEWICZ

Urodzona w 1974 r. i zamieszkała w Iławie. Studiowała na wydziale Wychowania Artystycznego w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie. Studia ukończyła w 1998 r. dyplomem w pracowni malarstwa u prof. Wojciecha Sadleya. Od 2000 r. zawodowo związana z pracą pedagogiczną jako nauczycielka plastyki w szkołach podstawowych na terenie powiatu iławskiego. Realizuje prace malarskie w technice olejnej , akrylowej, akwarele, rysunek oraz fotografię. Autorka ilustracji do wierszy i legend. W 2005 r. laureatka dorocznej nagrody Burmistrza Iławy za prace artystyczną. Brała udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. Między innymi  brała udział w Wystawie Kongresowej – Kongres Kultury Mazur, Warmii i Powiśla w teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie w 2000 r.,  w Wystawie „Pracownia prof. Wojciecha Sadleya”, która gościła w BWA w Gorzowie Wielkopolskim, Puławach, Bydgoszczy i Książu w latach 2001-2002. Uczestniczka wielu plenerów i wystaw poplenerowych. We wrześniu 2020 r. uczestniczyła w międzynarodowym przeglądzie sztuki współczesnej Kiodygresy w Ostródzie.



Źródło: Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu

Powiązane wydarzenia

dzisiaj
godz. 09:00

Kije samobije

dzisiaj
godz. 11:00

Kije samobije

16
stycznia (czwartek), godz. 19:00

DKF – wg Jerzego Rębisza | „Sytuacja awaryjna”

17
stycznia (piątek), godz. 19:30

Zespół The Champions Cover

18
stycznia (sobota), godz. 19:00

Czerwone Gitary – koncert