Finisaż wystawy ekslibrisów Marka Krzysztofa Bąka i Krzysztofa Kmiecia z kolekcji Marka Głowackiego
Wstęp wolny

Finisaż wystawy ekslibrisów Marka Krzysztofa Bąka i Krzysztofa Kmiecia z kolekcji Marka Głowackiego

  • Wydarzenie archiwalne: 05.02.2023
Podany czas trwania wystawy nie uwzględnia dni wolnych oraz rzeczywistych godzin otwarcia. Przed wizytą w danym obiekcie prosimy o kontakt z organizatorem celem potwierdzenia dostępności ekspozycji.
Miejsce:
TeatrGrudziądz, Teatralna 1
Marek Głowacki
Artysta plastyk. Animator sztuki (grafika artystyczna, ekslibrysy). Prezes ZPAP Polska Sztuka Użytkowa Okręg Toruński w latach 2006-2012.

Dr hab. Prof. UŚ Krzysztof Marek Bąk
Autor ponad 1700 ekslibrisów i grafik kommemoratywnych. W dorobku ma 99 wystaw indywidualnych w Polsce, Czechach, Bułgarii, Belgii, Danii, Niemczech, Portugalii, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Japonii, USA i Kuwejcie. Jest laureatem 35 nagród i wyróżnień. W pracy naukowej zajmuje się teorią ekslibrisu współczesnego.

Ukończył ASP we Wrocławiu. Zawodowo związany jest z Uniwersytetem Śląskim, gdzie pełni Funkcję dziekana Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji. Dyrektor artystyczny Międzynarodowego Konkursu na Ekslibris w Gliwicach. Członek Deutsche Exlibris Gesellschaft.

Krzysztof Kmieć /1950-2011/
Urodził się w Cieplicach Śląskich Zdroju. Żył i pracował w Krakowie. Był doktorem farmacji, pracownikiem Katedry Farmakognozji Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Jagielońskiego. Szczególnie interesował się właściwościami leczniczymi kasztanowca oraz jego znaczeniem w sztuce i architekturze. Był podróżnikiem.

Pierwszy ekslibris wykonał w 1985 roku dla Andrzeja Urbanika. Przez 26 lat aktywności twórczej stworzył ponad 2800 księgoznaków, głównie techniką linorytu, ale również wykonywał cynkoryty, cynkotypię kreskową i drzeworyty oraz jedyny w świecie „soloryt” na płycie soli wielickiej. Swoje prace prezentował na ponad 260 wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Za działalność na rzecz promocji ekslibrisu został uhonorowany przez prezydenta Krakowa odznaką „Honoris Gratia”. Za działalność naukowo literacką, między innymi za takie opracowania jak; „Rośliny lecznicze w Panu Tadeuszu”, „Farmacja, kuchnia i ekslibrisy”, „Ekslibrisy farmaceutów”, czy „Ekslibrisy wierszem pisane”, został obdarzony tytułem „Pasjonat farmacji 2003” oraz medalem Ignacego Łukasiewicza Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego.

Był członkiem Międzynarodowej Akademii Historii Farmacji i Małopolskiej Rady Olimpijskiej.

wstęp wolny

Źródło: Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu

Centrum Kultury Teatr

ul. Teatralna 1
86-300 Grudziądz
tel.: 56 46 234 76