FAUST
Muzyka i taniec

FAUST

  • 10
    marca 2023 (piątek), godz. 19:00
  • 11
    marca 2023 (sobota), godz. 19:00
  • 12
    marca 2023 (niedziela), godz. 18:00
Miejsce:
Opera NovaBydgoszcz, ul. Marszałka Focha 5Premiera zaplanowana na 8 października 2022 r. zainauguruje 28. Bydgoski Festiwal Operowy. Sprzedaż biletów od 22 sierpnia 2022 r.

Popularność "Fausta" datuje się na lata pięćdziesiąte XX wieku, kiedy wielkie nakłady pieniężne wydawane na jego wystawienie uczyniły z tej opery niemal „hollywoodzką produkcję”.(Wystawienie tego utworu to tło wydarzeń w książce Upiór w operze Gastona Leroux i w jego filmowych adaptacji oraz musicalu A.L. Webbera). "Faust" po raz pierwszy - jak dotąd, jedyny- zagościł na bydgoskiej scenie operowej w 1960 roku w reżyserii Hugona Morycińskiego i pod muzycznym kierownictwem Zdzisława Bytnara. Postać Fausta powróciła wiele lat później w realizacjach Opery Nova : w operze A. Boita "Mefistofele" (reż. Tomasz Konina) oraz legendzie dramatycznej H. Berlioza "Potępienie Fausta" ( reż. Maciej Prus).

Dla reżyserującego obecnie Pawła Szkotaka "wojenne tło, występujące oryginalnie w libretcie bez konkretnych czasowych odniesień, stanowi wyrazisty kontekst dla podejmowanych wyborów przez bohaterów, a także budzi nieoczywiste, ale czytelne skojarzenia z wojną, która toczy się dzisiaj w Ukrainie". (...) Akcja opery Faust Gounoda w inscenizacji przygotowanej dla Opery Nova w Bydgoszczy rozgrywa się w czasie I wojny światowej we Francji. Kostiumy oraz rekwizyty zostaną przygotowane zgodnie z realiami historycznymi. Ważnym rekwizytem o symbolicznym znaczeniu jest kwiat. Odnosi się nie tylko do imienia głównej bohaterki: Marguerita- margeritka, ale występuje także kilkukrotnie w akcjach scenicznych.Całość akcji scenicznej możemy odczytywać także jako walkę wewnętrzną Fausta pokazaną poprzez subiektywną wizję tytułowego bohatera".

Dwie części, jedna przerwa

Kompozytor: Charles Gounod

Autor libretta: Jules Barbier i Michel Carré według sztuki "Faust i Małgorzata" Michela Carré, zainspirowanej "Faustem" Goethego

Data premiery: 08.10.2022

Czas trwania: 3 godz.

Wykonawcy: Soliści, Chór, Balet, Orkiestra Opery Nova


Realizatorzy:


Reżyseria: Paweł Szkotak

Kierownictwo muzyczne: Piotr Wajrak

Scenografia: Mariusz Napierała

Kostiumy: Martyna Kander

Choreografia: Iwona Runowska

Reżyseria świateł: Maciej Igielski

Przygotowanie chóru: Henryk Wierzchoń

Projekcje multimedialne: Zachariasz Jędrzejczyk, Veronika Siemionava

Asystent reżysera: Dorota Borowicz

Asystent dyrygenta: Marta Szymańska

Asystent choreografa: Anna Bebenow

Autor plakatu: Jacek Staniszewski
Źródło: Opera Nova

Opera Nova

ul. Marszałka Focha 5
85-070 Bydgoszcz
tel.:52 325 15 02

Powiązane wydarzenia

04
lutego (sobota), godz. 11:00

OPEROWY ZAWRÓT GŁOWY

04
lutego (sobota), godz. 16:00

OPEROWY ZAWRÓT GŁOWY

05
lutego (niedziela), godz. 11:00

OPEROWY ZAWRÓT GŁOWY

05
lutego (niedziela), godz. 16:00

OPEROWY ZAWRÓT GŁOWY

07
lutego (wtorek), godz. 11:00

KARNAWAŁ ZWIERZĄT Muzyczny spektakl edukacyjny