Fado project
Muzyka i taniec

Fado project

  • Wydarzenie archiwalne: 05.02.2022
Miejsce:
Ośrodek Chopinowski w SzafarniSzafarnia, Szafarnia 1

Dwunastostrunowa gitara portugalska stanowi nieodłączny element muzyki fado. Jej specyficzne brzmienie i nieustający dialog z wokalistą, sprawiają, że trudno sobie wyobrazić fado bez udziału tego instrumentu. Wraz z rozwojem muzyki fado, gitara portugalska przekształciła się z instrumentu akompaniującego w instrument solowy, a wielu wirtuozów tego instrumentu stało się również twórcami utworów, które z upływem lat na trwałe weszły do wykonawczego kanonu muzyki fado. Na program koncertu składają się zarówno utwory pisane bezpośrednio na gitarę portugalską przez największych wirtuozów tego instrumentu : Carlosa Paredesa, Jose Nunesa , Casimiro Ramosa jak i opracowania tradycyjnych pieśni fado, stanowiących korzenie tego gatunku muzyki: Fado Major, Fado Menor czy Fado Mouraria. Nie zabraknie także instrumentalnych wersji najpopularniejszych pieśni fado, pochodzących z repertuaru Amalii Rodrigues, Marizy, czy Any Moury. Większość aranżacji koncepcyjnie oparta jest na charakterystycznym brzmieniu tradycyjnych portugalskich zespołów. Wykorzystanie klawiszowego syntezatora pozwoliło jednak w wielu przypadkach zastosować nowocześniejsze rozwiązania harmoniczne i w konsekwencji uzyskać bardziej współczesne brzmienie, doskonale wpasowujące się jednak w klimat tej muzyki .


       Piotr Lemański – jazzowy gitarzysta związany z muzyczną sceną od połowy lat 80-tych. Oprócz prowadzenia własnych zespołów ma na swoim koncie współpracę z większością muzyków stanowiących czołówkę polskiej sceny jazzowej, m. inn.  z Ewą Bem, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Henrykiem Majewskim, Maćkiem Strzelczykiem, Kazimierzem Jonkiszem czy Lorą Szafran. Od 1994 roku prowadzi również klasę gitary na Wydziale Jazzu  w słynnej warszawskiej Szkole Muzycznej im F.Chopina przy ul. Bednarskiej. Tajniki jazzowej gry studiował u legendy polskiej gitary – Marka Blizińskiego. W naturalny sposób przejął jego estetykę i stał się kontynuatorem stylu swojego mistrza - pasją stało się penetrowanie jazzowej gitary zarówno jako instrumentu solowego jak i akompaniującego . Zafascynowany muzyką fado,  wykorzystując swoje kilkudziesięcioletnie muzyczne doświadczenie rozpoczął kilka lat temu intensywną naukę gry na gitarze portugalskiej i obecnie jest jednym z nielicznych koncertujących gitarzystów fado mieszkających w północnej części Europy.


       Wiesława Lemańska – absolwentka Wychowania Muzycznego na UKW w Bydgoszczy, w tej samej dziedzinie ukończyła również studia podyplomowe. Muzyczny pedagog i pianistka, miłośniczka muzyki klasycznej, jazzowej oraz folkowej.  Większą  część swojego  życia poświęciła popularyzacji muzyki wśród młodzieży . Obecnie od kilku lat towarzyszy mężowi w penetracji portugalskich klimatów, dokonując transkrypcji utworów fado na gitarę i instrumenty klawiszowe.Źródło: Ośrodek Chopinowski w Szafarni

Ośrodek Chopinowski w Szafarni

Szafarnia 1
87-404 Radomin
tel.:56 682 79 30

Powiązane wydarzenia

04
lutego (sobota), godz. 17:00

Muzyka świata – folk & rock covers

04
marca (sobota), godz. 17:00

Koncert urodzinowy

18
marca (sobota), godz. 17:00

Recital fortepianowy

29
kwietnia (sobota), godz. 17:00

Saudade – koncert muzyki fado