„Skarb bydgoski” – wystawa stała w Europejskim Centrum Pieniądza MOB(Noc Muzeów 2024)
Dziedzictwo

„Skarb bydgoski” – wystawa stała w Europejskim Centrum Pieniądza MOB
(Noc Muzeów 2024)

Wydarzenie w ramach Europejskiej Nocy Muzeów 2024. Zobacz podstronę ENM 2024
  • Wydarzenie archiwalne: 18.05.2024
Miejsce:
Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy – Europejskie Centrum PieniądzaBydgoszcz, ul. Mennica 4

Skarb bydgoski. W jego skład wchodzą liczne precjoza, w tym urzekające pontaliki (ozdobne aplikacje naszywane na odzież), srebrne i złocone guzy (dawny odpowiednik dzisiejszych guzików), gustowne pierścionki, grawerowane złote obrączki, 2 srebrne medaliony, srebrne łańcuszki, dewocjonalia, a nawet amulet – „wilczy kieł”.

Część numizmatyczną skarbu stanowi 486 złotych monet z mennic rozsianych po kontynencie europejskim, a nawet z Azji i Afryki – Imperium Osmańskiego. Wśród tak licznej grupy są dukaty polskie, Rzeszy Niemieckiej, Austrii, Węgier, Anglii, Danii, Szwecji, Hiszpanii i najliczniejsze – dukaty i dwudukaty Niderlandów Północnych. Ich masowy napływ na tereny Rzeczypospolitej datuje się od początku wieku XVII i ma charakter niebywale obfity.

Pewnym odniesieniem może być skarb z Koszyc na Słowacji, na który również składają się wyłącznie złote monety (dużo więcej, niż w Bydgoszczy, bo aż niemal 3000), ukryte w 2 połowie XVII wieku, ale brak mu takiej różnorodności kosztowności (1 łańcuch), jak w przypadku bydgoskim. Czy zatem skarb bydgoski należał pierwotnie do kogoś wyjątkowego? Wyjątkowo majętnego? Wydaje się, że z całą pewnością majętnego, ale o dziwo – nie przesadnie majętnego. To raczej nie był zasób magnacki. 

Wstęp:

  • 3 zł/1 os. – pojedyncze wejście do jednego budynku MOB
  • 3 zł/1 os. – wstęp na wykład w sali audiowizualnej oraz warsztaty Wielkie kropkowanie
  • 10 zł/1 os. – wstęp do wszystkich obiektów MOB
  • 10 zł/1 os. – wstęp na pojedyncze warsztaty w wybranych obiektach MOB

Szczegółowe informacje o biletach znajdziecie na stronie muzeum.bydgoszcz.pl.Źródło: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy