Europejska Noc Muzeów: OBRAZY NIE– / RZECZYWISTOŚCI (oprowadzanie kuratorskie po wystawie)
Edukacja  /  Sztuki wizualne

Europejska Noc Muzeów: OBRAZY NIE– / RZECZYWISTOŚCI (oprowadzanie kuratorskie po wystawie)

  • Wydarzenie archiwalne: 14.05.2022
Miejsce:
Gmach główny Gdańska 4Bydgoszcz
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „OBRAZY NIE– / RZECZYWISTOŚCI: inspiracje i aspiracje”

Ekspozycja, powstała głównie w oparciu o zbiory własne Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, dzięki swej różnorodności w doborze prac pod względem chronologii, tematu i formy, upowszechnia zbiory instytucji. Zaprezentowany zestaw prac wskazuje założenia formalne, treściowe i stylistyczne poszczególnych kierunków, tendencji i nurtów plastyki polskiej ostatnich sześćdziesięciu lat. Na walory poznawcze wpływa dobór realizacji dokonany pod kątem przedstawienia twórców, których nazwiska na trwałe zapisały się w historii sztuki. Równocześnie ekspozycja zapoznaje odbiorców z wybranymi, najbardziej reprezentatywnymi dla założeń wystawy oraz najbardziej reprezentacyjnymi pracami z kolekcji bydgoskiej placówki. Pokaz, będący wyborem dzieł z liczącej kilkanaście tysięcy pozycji kolekcji polskiego malarstwa, grafiki, rzeźby, obiektów, instalacji i fotografii artystycznej XX i XXI wieku ukazuje zarówno stan posiadania, jak i również koncepcję tworzenia bydgoskiej galerii – element globalnej historii Muzeum.

Ekspozycja przeznaczona jest dla każdego odbiorcy: dorosłego, młodzieży i dzieci, zarówno dla osób zainteresowanych sztukami plastycznymi i koneserów, jak i tych, którzy dopiero rozpoczynają edukację plastyczną. Wystawa jest punktem wyjścia dla programu edukacyjnego, wprowadzającego w świat polskiej sztuki ostatnich sześćdziesięciu lat.

Inspiracje i aspiracje ukazują wiele aspektów wypowiedzi twórczej w kontekście zarówno czerpania inspiracji zastanymi ideami (spadkobiercy), jak i prób wypracowania własnych dróg artystycznych (pionierzy, prekursorzy). Obok malarstwa, grafik, rzeźby czy obiektów i projekcji, w problematykę tą wpisują się także obiekty z dziedziny wzornictwa doby art déco, szeroko reprezentowanych w zbiorach Muzeum. Na wystawie znajdą się prace takich artystów jak m.in. Tadeusz Kantor, Henryk Stażewski, Mieczysław Wejman, Andrzej Wróblewski, Teresa Pągowska, Jan Cybis i Józef Czapski.

W ramach ekspozycji prezentowana jest kolekcja obrazów Jan Stanisławski i uczniowie podarowana przez Wandę i Leonarda Pietraszaków Bydgoszczy oraz jej mieszkańcom. Przekazany zbiór liczy 58 prac m.in. Jana Stanisławskiego, Antoniego Procajłowicza, Jana Wojnarskiego, Teodora Ziomka, Stefana Filipkiewicza, Stanisława Czajkowskiego, Stanisława Kamockiego, Stanisława Gałka, Iwana Trusza, Witolda Rzegocińskiego, Wlastimila Hofmana, Alfonsa Karpińskiego, Marcina Samlickiego, Tadeusza Rychtera czy Ignacego Pieńkowskiego.

wstęp 1 zł, bilet zbiorczy na wszystkie atrakcje 5 zł

Źródło: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

ul. Gdańska 4
85-006 Bydgoszcz
tel.:52 52 53 555