Europejska Noc Muzeów i wernisaż wystawy „Tatuaż. Symbol, piętno, piękno”
Wstęp wolny  /  Dziedzictwo  /  Sztuki wizualne

Europejska Noc Muzeów i wernisaż wystawy „Tatuaż. Symbol, piętno, piękno”

  • Wydarzenie archiwalne: 14.05.2022
Miejsce:
Muzem EtnograficzneToruń, Wały Generała Władysława Sikorskiego 19
W ramach tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów o godz. 18.00 odbędzie się wernisaż ze zwiedzaniem nowej wystawy czasowej „Tatuaż. Symbol, piętno, piękno”, a od godz. 19.00 do północy można będzie dodatkowo zwiedzać wystawę stałą „Tajemnice codzienności. Kultura ludowa i jej pogranicza od Kujaw do Bałtyku (1850-1950)”

Wystawa „Tatuaż. Symbol, piętno, piękno” prezentuje zjawisko trwałego zdobienia ciała przy użyciu pigmentu, w kontekście historycznym i społecznym. Kuratorzy z antropologiczną wrażliwością badają fenomen tatuażu i jego obecną popularność. Rzutując zjawiska współczesne na długą i bogatą historię tatuowania ciała, ukazują spójną opowieść toczącą się od początku formacji społecznych, po czasy współczesne, kiedy, napędzany kulturą popularną tatuaż stał się formą artystycznej wypowiedzi. Wystawa, prezentując zbiór tatuaży obecnych w tradycji grup etnicznych z różnych stron świata oraz tych tworzonych współcześnie, ukazuje ponadczasową motywację generującą potrzebę permanentnego zdobienia ciała.

Ekspozycja bazuje na fotografiach pozyskiwanych z całego świata – od artystów fotografików, podróżników, tatuatorów, fotoreporterów, kolekcjonerów, ekspertów zajmujących się badaniem tego zjawiska oraz z uznanych kolekcji muzealnych. Jej uzupełnieniem są unikatowe obiekty: preparaty, czyli ponad 100-letnie skóry z tatuażami, a także, obrazy, japońskie drzeworyty, filmy oraz artefakty związane z techniką tatuowania, np. narzędzia do wykonywania tatuaży etnicznych, wzorniki i więzienne „dziergałki”. Kuratorzy: Aleksandra Jarysz, Piotr Dąbrowski, oprawa graficzna: Matylda Sutuła Yoyo Design, patronat medialny: Tatoofest. Wstęp wolny.

Źródło: Muzeum Etnograficzne im. prof. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu

Muzeum Etnograficzne im. prof. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu

Wały gen. Sikorskiego 19
87-100 Toruń
tel.: 56 622 80 91