Europejska Noc Muzeów: „Amerykanin z Torunia” i „Bohaterowie nieodległej” (film/spotkanie)
Wstęp wolny  /  Dziedzictwo

Europejska Noc Muzeów: „Amerykanin z Torunia” i „Bohaterowie nieodległej” (film/spotkanie)

  • Wydarzenie archiwalne: 14.05.2022
Miejsce:
Instytut Pamięci NarodowejBydgoszcz, Wincentyny Teskowej 1
Instytut Pamięci Narodowej – delegatura w Bydgoszczy zaprasza o godz. 18:00 na spotkanie z reżyserem Marcinem Tomaszewskim oraz projekcja filmów: „Amerykanin z Torunia” i „Bohaterowie nieodległej”. Wstęp wolny.

„Amerykanin z Torunia” przedstawia historię bohatera czasów II wojny światowej. Urodzony w Chicago, podporucznik Waldemar Szwiec, pseudonim Robot, należy do grona Polaków, wychowanych już w niepodległej Polsce. W jego życiu i postawie skupiają się wszystkie wartości, jakie stały się udziałem pokolenia, które marzyło o wolnej i niepodległej Rzeczpospolitej. Jego historia łączy 100 - lecie odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Magister prawa, wszechstronny sportowiec, żołnierz Września, żołnierz generała Maczka, cichociemny. Niewielu miało tyle odwagi co on. W czwartą rocznicę napaści Niemiec na Polskę, na czele skromnego oddziału, odbił miasteczko Końskie, gdzie stacjonował silny garnizon niemiecki. W tej bitwie na jednego Polaka przypadało aż 30 Niemców. Mimo to Polacy wyszli zwycięsko z tego starcia. Podporucznik Waldemar Szwiec był postrachem żołnierzy niemieckich w Górach Świętokrzyskich.

„Bohaterowie niepodległości” to film dokumentalny przygotowany przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego we współpracy z TVP3 Bydgoszcz i Instytutem Pamięci Narodowej. Dokument opowiada o mało znanych faktach i postaciach z wojny polsko-bolszewickiej na terenie Kujaw i Pomorza. W filmie wystąpili wybitni historycy: prof. Grzegorz Nowik, prof. Maciej Krotofil i Mirosław Sprenger. Oprócz tego widzowie będą mogli obejrzeć wiele historycznych zdjęć i artefaktów, a także cyfrowe rekonstrukcje, np. wysadzenia mostu we Włocławku.

Źródło: Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Bydgoszczy

Instytut Pamięci Narodowej

ul. Wincentyny Teskowej 1
85-130 Bydgoszcz
tel.:52 586 26 00